Zagrebu prva titula prvaka u povijesti!

Bernard Jurišić • subota, 27.04.2002.

Nogometaši Zagreba ostvarili su snove koje taj klub sniva već desetljećima - po prvi put u povijesti postali su prvaci Hrvatske! Kolo prije kraja, Zagrebaši su s 0:0 u Čakovcu obezbjedili dovoljnu prednost prije zadnjeg kola, koje više ništa neće značiti za konačni rasplet na vrhu. Tako je Zagreb prekinuo 10 godina dugu dominaciju dva najveća hrvatska kluba - Hajduka i Dinama, postavši tako treći klub koji je ponio titulu prvaka Hrvatske. Istovremeno, Zlatko Kranjčar postao je prvi trener u povijesti, koji je s dva različita kluba bio prvak Hrvatske - s Dinamom i sa Zagrebom.

Šibenik TŠK 8:0

Zagrebašima je bio dovoljan remi bez pogodaka u Čakovcu, da bi svojim malobrojnim navijačima priuštili veliku radost osvajanja titule prvaka države. Momčad koju vodi Zlatko Kranjčar tako se ipak uspjela obraniti od lova Hajduka, koji je u zadnjih nekoliko kola napravio veliku pobjedničku seriju. Splićani ipak nisu izdržali presing kojeg su sami nametnuli, posrnuli su u zagrebačkom Sigetu, u utakmici koja je Hrvatskom dragovoljcu značila "život ili smrt". "Dragovoljci" su pobijedili pogotkom Ante Petrovića u 48. minuti, a usprkos velikim napadima Splićana tijekom cijelog drugog poluvremena, pa i igraču više u zadnjih 15 minuta (isključen je Andračić) rezultat se do kraja nije mijenjao. "Crno-plavima" je to značilo zadnju slamku spasa u borbi za opstanak, kojeg će morati izboriti u zadnjem kolu, kad igraju protiv Rijeke.

Marsonia je, unatoč pobjedi u Kostreni, i matematički napustila 1. HNL, zajedno s TŠK-om, a za preostala dva mjesta još uvijek je velika gužva. Pogodak koji Brođanima ipak nije značio spas, djelo je Barišića u 47. minuti, a mogli su "crno-bijeli" i do uvjerljivije pobjede, s obzirom da domaćini nisu imali velikih rezultatskih ambicija, osiguravši opstanak već prije ovog kola. Iz "opasne zone" isplovio je i Šibenik, uvjerljivom pobjedom nad TŠK-om, a Mate Dragičević ponovno je ove sezone zabio 4 pogotka na jednoj utakmici (prije toga Hrvatskom dragovoljcu u Zagrebu). Njegovi su pogoci bili u 45., 52., 57. i 84. minuti, a preostalu polovicu ukrcali su Kartelo (16.), Pešić (62.), Perić (76.) i D. Jović (90.).

Važnu pobjedu ostvario je i Kamen Ingrad protiv Rijeke, pobjegavši iznad crte koja direktno vodi u 2. HNL. Smoje (26.) i Popović (45.) iz jedanaesterca bili su strijelci. U pravoj ratničkoj utakmici u Vinkovcima, bodove su podijelili Cibalia i Zadar, pa će za obje momčadi zadnje kolo ostati za matematičko osiguravanje opstanka. Poveli su gosti u 5. minuti preko Butića, izjednačio je Križanović u 38. Treba spomenuti i da su Zadrani čak 76 minuta igrali bez trenera Stanka Mršića, koji je na samom početku isključen, a njegovim putem pošli su i po jedan igrač s obje strane u 44. minuti - Čutura i Zebić.

U dvije jedine utakmice koje rezultatski nisu ništa posebno značile, Dinamo i Slaven ostvarili su uvjerljive pobjede. "Modri" su "ispeglali" svog suparnika iz finala Kupa Hrvatske s 5:0 (Zahora (6.), Marić (56., 61.), Mikić (74.), Pilipović (78.)), no treba napomenuti da je Varteks na Maksimir istrčao s gotovo potpuno rezervnom postavom. Koprivničanci su s 2:0 pobijedili Osijek, pogocima bivšeg Osječanina Bajsića u 28. i 47. minuti, a gosti su u drugom dijelu promašili jedanaesterac - vratar Lisjak je bio koncentriraniji od Beširevića.