Prijateljska utakmica, 09.02.2003., Šibenik, stadion Šubićevac, gledatelja: 3.000
Suci: Siniša Zrnić, Tutun, Dominiković (svi Bosna i Hercegovina)
Sjeverna Makedonija

Hrvatska - Makedonija: Loš izgled "kockastih"

Miroslav Vajs
46'
15
Naum Batkoski
46'
20
Ivica Gligorovski
46'
18
Ilami Halimi
46'
19
Goce Toleski
51'
16
Škumbin Arslani
83'
13
Panče Čumbev
90'
Nikola Ilievski

Šibenska premijera "kockastih" neće se dugo pamtiti. U sastavu koji teško zaslužuje naziv reprezentacija, Hrvatska je odigrala neslavnih 2:2 s Makedonijom.

Vezane vijesti

Utakmicu je karakterizirao izrazito mali broj konkretnih prigoda, ono malo što ih je i stvoreno, uglavnom je i realizirano. Makedonska obrana, pod dirigentskom palicom "dinamovca" Goce Sedloskog, funkcionirala je besprijekorno. Upravo Sedloski je i doveo goste u vodstvo.

Naumoski je iznenadio Tokića, došao do lopte grublje no što je naša "petica" očekivala. Prišao je Pletikosi, a u postizanju pogotka omeo ga je Ivan Režić koji je pritrčao i prekršajem prinudio suca Zrnića da pokaže na bijelu točku. Kapetan momčadi Sedloski silovito je izveo kazneni udarac i Makedonija se našla u vodstvu.

U narednom razdoblju igre pokazalo se da Olić, unatoč ozljedi, ima snage za više od poluvremena. Dosta je dobro širio makedonski bedem, ali nije uspijevao konkretizirati prigode. Još jedan spomena vrijedan igrač bio je Darijo Srna, čiji je potez utakmice bio "slobodnjak" s 20-ak metara iskosa; sijevnula je parabola, ali ipak pokraj vrata Nikoloskog.

Srna je izborio i jedanaesterac, iz kojeg je Hrvatska poravnala. Danas vrlo nervozni Hristovski, vjerojatno i najslabiji pojedinac susreta, oborio ga u šesnaestercu dok je mladi "hajdukovac" nastojao centrirati loptu. Suprotno željama gledatelja, loptu je na kreč postavio Marijo Marić i - pogodio.

Očekivano, na poluvremenu su momčadi dosta izmijenjene. U hrvatskoj momčadi ušli su Butina, Balaban i Sabolčki, dok su Makedonci promijenili igrače na četiri pozicije. Među novima na terenu bio je i Toleski, koji nam je "zapaprio" u 60. minuti, nakon što ga je odlično pronašao Šumolikovski. Dok je Smoje razmišljao kako onesposobiti Toleskog, joker Ilievskog vješto je lobirao Butinu.

I ovoga puta je relativno brzo rezultat poravnat. Andrić je majstorski "iščačkao" loptu u srednjem redu Makedonije, pojurio prema šesnaestercu i s njegova ruba odlučno opalio pokraj nemoćnog Nikoloskog.

Iako je na samom kraju susreta Hrvatska imala mini-presing, ipak se treba prisjetiti da je dva puta stizala rezultat. U sada već pet odigranih "Barićevih utakmica", reprezentacija je bljesnula tek jednom, protiv Rumunjske. Sve ostala bilo je daleko ispod hrvatskog nogometnog renomea, ali i objektivnih mogućnosti naših igrača.