AEK - Cibona VIP: Planinić "potopio" Grke

Ivor Krapac • petak, 13.12.2002.

Dugo čekanje na prekid crne euroligaške gostujuće serije, bez pobjede od prošlosezonskog Oostendea, zaustavilo se u Ateni. Cibona VIP konačno može malo lakše disati u skupini A najjačeg klupskog kontinentalnog natjecanja... Dvoboj s AEK-om bio je ratnički, iscrpljujući, no "vukovi" su u najvažnijim trenucima "stisli", borili se - i "iskopali" dva vrijedna boda.

Čovjek odluke i glavni junak je, bez sumnje, bio Zoran Planinić. Tri četvrtine samozatajan, bez značajnog učinka, da bi "eksplodirao" u posljednjih 10 minuta... Njegovih 12 koševa u tom razdoblju, ukupno 14, je potpuno "izneredilo" Grke, a uloga u samoj završnici je bila iznimno bitna. Polaganje za 69:69, pa dva slobodna bacanja za 71:69, rezultat kojeg grčka momčad u posljednjih 14 sekundi više nije uspjela promijeniti.

No, prvo poluvrijeme je većim dijelom nudilo sliku potpuno drugačiju od završne - veliko slavlje Ciboninih igrača tada nije izgledalo izgledno... Bilo je puno "praznih hodova", a AEK je nemilosrdno "trpao". Na početku Andrew Betts, protiv Dževada Alihodžića, koji je startao na centru, izvana i Michalis Kakiouzis - dovoljno za, nimalo obećavajućih, 31:19 za AEK sredinom druge četvrtine.

Cibona se uspjela privremeno "rehabilitirati", vratiti do 33:32 prvenstveno zahvaljujući Nikoli Prkačinu i Tomislavu Ružiću, no uoči "velikog odmora" dogodio se novi pad. Kakiouzis je, sa četiri poena iz kontre, poveo AEK-ovo odvajanje do 42:34 na poluvremenu.

Drugo poluvrijeme je brzo donijelo novi, ovaj put i konačni, povratak Cibone - do kraja više nije bilo velikih "crnih rupa". Slaven Rimac je ubacio pet poena, Haris Mujezinović dodao isto toliko, za potpuni rezultatski "egal", 46:46. AEK je početkom posljednje dionice još jednom pobjegao do malo značajnije prednosti, 55:50, no onda se "javio" Planinić...

Trica za približavanje na 55:53, nešto kasnije i za 58:57 - prvo Cibonino vodstvo nakon prvog dijela početne četvrtine. Potom i odličan asist za važnu tricu Bariše Krasića, za 64:61... Nakon što je Pero Antić iz teške pozicije pogodio tricu za posljednje AEK-ovo vodstvo, 69:67, usljedila je "završna točka" sjajne četvrte četvrtine Ciboninog playa.