Zadar-Maccabi: U finalu slavlje hrvatske košarke

Karlo Dževerlija, Saša Miškulin • subota, 05.04.2003.

Slika 1 od 1.

Finale Goodyear lige, 5. travanj 2003, Ljubljana: Raspjevana dvorana dočekala je početak ovogodišnjeg finala između KK Zadar i Maccabija Tel Aviv. Za održavanje pozitivne atmosfere u dvorani bilo je zaduženo oko 500 raspjevanih pripadnika Tornada te najmanje još toliko ostalih zaljubljenika Zadarske košarke.

U prvoj četvrtini smo vidjeli obostrano napadačku igru sa puno pogodaka za jedno finale. Sa usporedbom polufinalne utakmice, Zadrane je dobro krenuo šut za tri i puno bolje su skakali u obrani. U nijednom trenutku Maccabi nije izgledao kao favorizirana ekipa. Na prvi kratak odmor otišlo se rezultatom 21:20 za Zadar.

Nastavak nam je donio, tricama Tvrdića i Perinčića, +7 koševa razlike za Zadar. Kad se Maccabi ponovno približio, u igru ulazi ponovo Popović, koji svojom igrom vidno izluđuje trenera Maccabija. Poluvrijeme završava rezultatom 43:40 za KK Zadar. Najbolji strijelac prvog dijela kod Zadrana je bio Tvrdić (10), a kod Maccabia Shelef (11).

Slika 4 od 4.

Drugo poluvrijeme bolje su otvorili košarkaši Maccabia, koji su zbog grešaka Zadra došli ponovo u malo vodstvo. U tom dijelu najviše je pokazao Vujčić. Obrane su postale čvršće, pa su se greške u napadima brzo povećavale. Popović je preuzeo potpuno u svoju ruku igru Zadra, te je djelio lopte svojim siugračima za lako poentiranje. Minutu i pol pred kraj četvrtine prelaze još u zonsku obranu, što je Zadranima dalo dodatnih poteškoća. Maccabi je poslije 30 minuta igre vodio 62:64.

Koliko Tornado nosi svoje igrače pokazala je zadnja četvrtina. Sa skandiranjmem pokojnom Kreši Čosiću, Zadar brzo prelazi u vodstvo. Još je bilo dugih 6 minuta do kraja, a svi gledatelji na nogama. Rijetko se to viđa. A kada je Popović pogodio tricu sa više od 8 metara u dvorani je zavladalo ludilo. Zadar je imao +7 četiri minute prije kraja, a samo minutu kasnije +10. Popovića je uhvatilo šutersko ludilo - sa još jednim njegovim košem Zadar bježi na nevjerovatnih +12.

Slika 2 od 2.

Tornado je već slavio pobjedu "Večeras je naša fešta.....". Maccabiju su preostali tek pokušaji sa šutevima za tri te brzi prekršji. Izraelci su uspjeli sa dvije brze trice doći na -6. Još je bila minuta do kraja, a izgledalo je kao još cijela vječnost - na semaforu piše +4 za Zadar..

I onda sama završnica: Popović je bio na slobodnim bacanjima, 12 sekundi prije kraja, samo +1. Marko pogađa oba, a Goree i Halperin promašuju trice za Maccabi. Zadar je prvak! Potpuno zasluženo polažu pravo na pobjedničke prstenove. Tivolijem se je pročula Oliverova pjesma "Oprosti mi pape" i cijela dvorana ju je zapjevala iz sve duše, a na podu je hodala poznata gusjenica.

Slika 3 od 3.

Za kraj tek crtica: ako već hrvatski i slovenski političari ne mogu nači zajednički jezik, mogli bi taj posao prepustiti prepustiti Tornadu i ljubljanskim Zmajčicama, među kojim je vrlo brzo zavladala obostrana simpatija.