Ožujsko liga: Istra i dalje na vrhu

Branimir Korać • nedjelja, 01.12.2002.

Nakon obaveza hrvatske košarkaške reprezentacije u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo, A-1 ligaši vratili su se u natjecateljski ritam. Na rasporedu je bilo sedmo kolo u kojem se čekala potvrda vrijednosti lidera prvenstva, košarkaša Istre, koji su igrali protiv jakog Sunca iz Šibenika.

U zanimljivoj i do posljednjih trenutaka neizvjesnoj utakmici, Istra je na domaćem parketu svladala Sunce 80-78. Obje momčadi su dobile po dvije četvrtine, ali Puljanima je pripala ona najvažnija, posljednja u koju se ušlo s rezultatom 68-68. Izjednačen rezultat je bio do dvije sekunde prije kraja susreta kada je Dražen Klarić svojoj momčadi donio pobjedu. Uz Klarića koji je postigao 15 poena, najefikasniji bio je Amerikanac Brewer s 20 poena. Kod gostiju najefikasniji Kahrimanović s 21 poenom te Gulin sa 16 poena.

Zagrebački derbi igrali su Hermes Analitica i Dubrava. Hermes je od samog početka susreta nametnuo jak ritam koji gosti nisu mogli pratiti te već prvu četvrtinu dobili s visokih 23-9. Do poluvremena ta je prednost otišla na +22 i već je tada bilo jasno da Hermes dolazi do pete prvenstvene pobjede. Ostalo je bilo stvar tehnike, i susret je završen visokom pobjedom Hermesa 85-70. Novosel i Maleš s po 23 poena bili su najefikasniji u domaćem sastavu, dok je kod gostiju dobru igru pružio Novak koji je zabilježio 16 poena.

Hiron Botinec je još jednom dokazao da će igrati bitnu ulogu u ovom prvenstvu. U SD Sutinska vrela ugostili su riječko Triglav osiguranje i uvjerljivo slavili 89-74. Nakon izjednačenih prvih 20 minuta, Hiron preuzima igru u svoje ruke i dolazi do pobjede. U pobjedničkoj momčadi odlično je odigrao Šušnjar koji je postigao 27 poena. U gostujućoj momčadi najefikasniji bio je Stegnjajić sa 17 poena.

Nakon slabijeg starta i ulaska u prvenstvo, košarkaši Svjetlost Broda polako se bude. U ovom kolu su izborili uvjerljivu pobjedu na gostovanju u Osijeku 89-77. Ponovo je odličan bio Marko Piplović. U napadačkom dijelu je bio nezaustavljiv (39 poena) dok je u obrani ponovo bio skakački dominantan (15 skokova). Osječani su ovim porazom ostali prikovani za samo dno ljestvice, dok Brođani lagano kreću prema gore i sada su već na četvrtom mjestu prvenstvene ljestvice. Zabrinjavajući podatak za Osječane je da im je uvjerljivo najbolji igrač najstariji košarkaš lige Damir Voloder, koji je i u ovoj utakmici bio najefikasniji u osječkoj momčadi sa 16 poena.

U derbiju začelja, Šanac Karlovac dočekao je Zrinjevac. Slavili su gosti 104-79. Pobjednik je odlučen u trećoj četvrtini koju su gosti dobili 27-13 i susret mirno priveli kraju. U momčadi Zrinjevca najefikasniji Rozić s 26 poena te Smiljanić s 20 poena. U domaćem sastavu ponovo najbolji "Cibos na privremenom radu u Karlovcu" Omerhodžić s 26 poena.