Final four Eurolige: Barcelona prvak Europe!

Marko Peris • nedjelja, 11.05.2003.

I konačno su uspjeli. Konačno su na samom vrhu, nema nikoga iznad njih. Oni su po prvi puta prvaci Europe. Nakon čak 9 završnih turnira i 5 odigranih finala Barcelona je postala prvak! Noćas u Kataloniji nitko neće spavati jer oni su najbolji...

Bilo je to jedno klasično europsko finale. Utakmica nimalo lijepa za oko. Utakmica s velikim brojem osobnih pogrešaka, s malim brojem poena. Krenulo se koš za koš, vrlo izjednačeno. Nakon 5 minuta igre bilo je 14:14, Edney je odlično otvorio utakmicu za Benetton; na drugoj strani isto to napravio je Fučka. Vrlo brzo budi se i Bodiroga koji s četiri uzastopna ubačaja Barceloni daje minimalnu prednost. Ipak već osmim košem Edneya prva četvrtina završava s 25:23 za Benetton. Bila je to četvrtina u kojoj je Barcelona gađala fanatstičnih 8/9 za dva poena a svejedno je bila u minusu, četvrtina u kojoj je Benetton gađao odličnih 3/4 za tri.

Drugih deset minuta Benetton je otvorio katastrofalno. Postigli su prvi koš iz igre tek nakon 5 minuta, sve zajedno njih 9 u četvrtini. Na drugoj strani, zahvaljujući 4 poena Bodiroge zaredom, Barcelona je vrlo brzo na velikih +12; 40:28. Na odmor se tako otišlo s +8 za Barcu s po tri osobne pogreške "uspavanog" Langdona i Edneya. Benetton je izgledao poprilično izgubljen dok se orila pjesma Barceloninih navijača.

Slika 1 od 1.

Ipak, kako to obično biva, "raznobojni" se vraćaju u život. Budi se junak polufinala Bulleri, zabija 4 poena uzastopce, Edney ubacuje već svoj 13 koš da bi "šlag" na tortu stavio Langdon s svojom tricom za izjednačenje. Sve je opet bilo na početku a ostalo je još 13 minuta za igrati se s loptom. Bodiroga je otišao na klupu; Benetton je dobio sjajnu priliku da "pobere" sve. Ipak kao da su tada stali; opet su pali u neku "crnu rupu". Vrlo brzo je ponovno proradio Fučka a Barcelona je ponovno na +6, da bi se u zadnjih 10 minuta ušlo s 55:48 za Katalonce.

Još jednom su Talijani ozbiljnije zaprijetili 8 minuta prije kraja nakon 15. poena Edneya kada su došli na tri razlike, sve ostalo bilo je u znaku Barce. Iza linije 6, 25 pogađa Jaskevičius, ubrzo i Navarro; na semaforu je već 61:54. Kod rezultata 63:58 Edneyu suci ne sviraju očitu osobnu pogrešku, Bodiroga u kontri zabija tricu i svemu je kraj. Novim košem Bodiroge već je 69:58, velikih 11 razlike za Barcu dvije minute prije kraja. Sve ostalo bilo je iznuđivanje osobnih u pokušaju izazivanja čuda od strane Talijana. Na kraju završilo je s 76:65 za Barcelonu koja je tako postala novi europski prvak u košarci. Rekli bismo: "Tko čeka taj i dočeka."