SP juniori: Velika pobjeda za početak, sjajni Ukić i Pašalić

Marko Peris, Yarone Arbel • četvrtak, 10.07.2003.

Juniorska košarkaška reprezentacija Hrvatske odlično je započela svoj nastup na Svjetskom prvenstvu. Izabranici trenera Joška Pulje pobijedili su u svom prvom nastupu vrlo snažnu selekciju Litve s konačnih 73:69. Našu reprezentaciju do pobjede je odveo sjajni splitski tandem Ukić - Pašalić.

Bila je to utakmica točno kakva se očekivala. Tvrda i neizvjesna od početka do kraja. Litvanci su bolje “otvorili”, najviše zahvaljujući odličnom Kleizi. Imali su nakon 10 minuta igre 2 poena viška. Tada se naši lagano “bude”. Pašalić i Ukić su nezaustavljivi za litvansku obranu. Na odmor se, nakon svega, odlazi s 38:35 za Hrvatsku.

Slika 1 od 1.

U drugom dijelu igra se koš za koš. Naši uspijevaju zadržati svoju prednost; u zadnjih 10 minuta ulazi se s 6 poena viška za Hrvatsku. Kada je bilo najpotrebniji naši su bili bolji, bolje su skakali te time uspjeli nadoknaditi loše izvođenje slobodnih bacanja u odlučujućim minutama. Na kraju uspjeli smo privesti utakmicu kraju i pobijediti. Pobijediti izravnog konkurenta za najviša mjesta; veliku i snažnu Litvu. Hrvatska je tako odlično krenula na putu prema vrhu.

Linas Kleiza:”Bila je to teška utakmica. Bili smo vrlo nervozni, možda zbog toga pritiska prve utakmice. Nadam se da će biti bolje u sljedećim nastupima.

Drago Pašalić:"Znali smo od početka da će to biti najteža utakmica u prvom krugu natjecanja. U drugo poluvrijeme smo ušli opuštenije i uspjeli sačuvati teško stečenu prednost. Čestitam Litvancima na odličnoj igri."

Hrvatska - Litva - 73:69 (16:18, 22:17, 17:14, 18:20)

Hrvatska: Ukić 20, Pašalić 20 + 22 skoka, Kralj 9, Tomas 8, Banić 7, Kaštropil 4, Omerhodžić 3, Kedžo 2

Litva: Kleiza 26 + 13 skoka, Jankunas 15 + 12 skokova, Silinskis 9 + 11 skokova, Lekavicius 8, Mazeika 3, Jomantas 3, Dabkus 2, Prekevicius 2, Maciulis 1