SP juniori: Hrvatska ostala bez medalje

Marko Peris • nedjelja, 20.07.2003.

Juniorska košarkaška reprezentacija Hrvatske nije uspjela ponoviti uspjeh iz 1999. i obraniti treće mjesto na SP-u. Danas su u utakmici za brončano odličje pobjeđeni od strane domaće Grčke s konačnih 73:64. Najbolji u našim redovima bio je Ukić s 21 poenom i 7 asistencija.

Na kraju ipak smo «samo» četvrti. Nakon poraza od Turske svatko od nas potpisao bi takav završetak SP-a. Međutim, nakon sjajnih pobjeda nad Slovenijom i Grčkom «apetiti» su porasli. Na kraju krajeva četvrto mjesto je osvojeno, zadržali smo kontinuitet ulazaka među četiri najbolje momčadi od 1995. I to je ono što veseli. Opet smo završili među najboljima. Tamo gdje nam je i mjesto.

Slika 1 od 1.

Počeli smo danas od početka dosta preplašeno. Imali su Grci vrlo brzo već 12:4. Ipak polako se «budimo» tako da prvih 10 minuta završava s samo +2 za Grke; 22:20. Sjajno je utakmicu započeo Tomas koji je držao priključak s Grcima. U drugoj četvrtini naši igraju bolje. Velike probleme radi nam Vougioukas. Stalno smo blizu, nikako da povedemo. U tom ritmu odlazi se na odmor s 43:42 za domaće. Ukić, Pašalić ali i Banić pridružili su se Tomasu i igra je bila zaista raznovrsna i dobra.

Problemi počinju u drugom dijelu. Vrlo brzo već je +8 za Grke; 62:54. Postiže se malo poena, obrane igraju vrlo dobro, napadači su neefikasni. Naši polako «gube» korak s domaćinima. U zadnjih deset minuta ulazi se s 62:56 za Grke. Uspjevamo doći do 67:64 i tu stajemo. Grci zabijaju šest poena zaredom za 73:64 i za konačnu pobjedu u utakmici koja nije bila lijepa «za oko» ali utakmici koja je Grčkoj donijela broncu.

Na kraju najefikasniji kod Hrvatske Ukić s 21 košem i 7 asistencija. Tomas je dodao 15 koševa dok su Pašalić i Banić stali na po 10 ubačenih poena. Kod domaćina Grčke najbolji je bio spomenuti Vassilopoulos s 20 ubačaja ali i 6 skokova te 5 asista. Odličnu pratnju imao je u Sourlisu koji je upisao 13 poena.

Naši dečki nakon svega mogu biti sretni i podignute glave napustiti Grčku. Prezentirali su Hrvatsku na dobar način i postigli sve ono što se od njih očekivalo. Ima u ovoj generaciji par igrača koji će zasigurno imati što reći, vrlo uskoro, i u najboljoj hrvatskoj selekciji. Neki od njih (Ukić) već sada vrlo glasno «kucaju» Spahiji na vrata.