Marcelić odličan u slavlju Asvela

Branimir Korać • utorak, 25.03.2003.

Još je jedan uspješan vikend za našim košarkaškim "legionarima", poglavito se to odnosi na one koji igraju u francuskoj ligi. Tri kluba od četiri u kojima igraju naši inozemci ostvarila su pobjede ovog vikenda. Le Mans Sandra Nicevića očekivano je na domaćem terenu svladao Le Havre rezultatom 81:75. Nicević je bio jedan od zapaženijih pojedinaca na ovom susretu.

Za 25 minuta provedenih na parketu, Nicević postigao 16 poena, sut 7-9 te četiri skoka. Ugodno je iznenadio Igor Perica, koji je s Gravelinesom slavio na gostovanju kod Choleta 84:78. Perica je odlično iskoristio povjerenu minutažu postigavši 17 poena za 22 minute. Jedini poraz, doduše očekivan, ostvario je Bourg Dženana Rahimića, na gostovanju kod Vichyja 80:71. Rahimić ponovo najistaknutiji pojedinac Bourga s 16 poena i pet skokova. Do važne pobjede u mrtvoj utrci za naslov s Pau Orthezom, došao je Marcelićev ASVEL na gostovanju u Limogesu. Drugoplasirana momčad prvenstva nije imala problema u ovom susretu i slavila je 85:72, a naš reprezentativac bio je prvo ime susreta sa 17 poena

U Njemačkoj je na rasporedu bilo 20. kolo u kojem su nastupila svega trojica naših košarkaša. Hrvoje Henjak bio je prvo ime Ludwigsburga u katastrofalnom domaćem porazu od Bamberga 95:66. Henjak je ubacio 16 poena uz četiri skoka i šut 8-11. Rezultatski loše prošao je i Mitteldeutscher Ive Josipovića na gostovanju kod Opel Skylinersa. Rezultat je glasio 80:57 za domaće košarkaše. Josipović se utopio u sivilo svoje momčadi postigavši svega četiri poena uz šut 2-7. Poraz je ubilježio i Zoran Helbich s lošim Trierom. Svladao ih je Braunschweig 93-84, a naš centar postigao je 11 poena čemu je dodao i četiri skoka.

Obzirom da je Jurica Žuža ozlijeđen, u prošlom kolu grčkog prvenstva od naših košarkaša nastupio je jedino Ivan Grgat. Grgat kao i kompletna momčad Arisa nije prikazao gotovo ništa u porazu od Near Easta 79:66. Njegov učinak bio je nula poena i pet skokova. Premalo.

U derbiju talijanskog prvenstva, Benetton je poražen u Rimu kod Virtusa 86:80. Unatoč porazu zadržali su čelnu poziciju na ljestvici. U ovom susretu nastupio je i naš Krešimir Lončar koji je u dresu Benettona u tri minute uspio skupiti jedan skok. U derbiju začelja, pak, Avellino Ante Grgurevića poražen je na gostovanju u Udinama kod Snaidera 85:74. Grgurević je ostvario učinak od pet poena i sedam skokova za 16 minuta provedenih u igri. Kolo derbija donijelo nam je i jedan gradski derbi u kojem je Skipper bio bolji od Virtusa 82:70 uz vrlo dobru igru našeg centarskog dvojca. Mate Skelin je za 21 minutu postigao šest poena uz pet skokova, dok je Emilio Kovačić ostvario učinak od 14 poena i pet skokova za 16 minuta. Novi poraz ubilježili su Siniša Kelečević i Ivica Marić sa svojim Trstom. Ovaj puta nadvisio ih je Napoli 80:69. Kelečević je ubilježio 16 poena uz sedam skokova, dok je Marić ubacio sedam poena.

U španjolskom prvenstvu bilježimo neočekivani poraz Alicantea Perasovića i Stojića na gostovanju u Valladolidu 72:68. Perasović je u ovom susretu ubacio 13 poena, dok je Stojić sudjelovao s 15 poena i pet skokova. Loš niz nastavili su košarkaši Reala porazom u Pamesi 77:76. Damir Mulaomerović blijed poput cijele ekipe. Pet poena uz jedan skok Poraz sigurno nisu očekivali niti košarkaši Joventuta. Njih je na domaćem terenu iznenadila Lleida slavivši 97:95. Tabak je za Joventut ubacio 19 poena uz šest skokova, a dobar je bio i Nikola Radulović koji je postigao 16 poena uz sedam skokova.