Dorina liga: Croatiji derbi

Branimir Korać • utorak, 25.03.2003.

Ovoga vikenda na rasporedu je bilo šesto kolo Dorina lige, doigravanja za prvakinje Hrvatske. U tri igrana susreta nije bilo većih iznenađenja. Favoritkinje su upisale nove pobjede, a derbi susret igran je u Zagrebu.

U Zagrebu su se sastali Montmontaža i Croatia. U prilično čudnoj utakmici slavile su košarkašice Croatie rezultatom 74:65. Zašto čudnoj? Čudnoj iz razloga što su košarkašice Montmontaže potpuno nadvisile gošće u skoku, jednom od najvažnijih elemenata košarkaške igre. Omjer skokova bio je debelo na strani Montmontaže čije su košarkašice ostvarile čak 50 skokova u odnosu na 26 skokova igračica Croatie. Jerant (16 skokova) i Podrug (15 skokova) imale su više skokova, primjerice, nego cijela ekipa Croatie, ali niti to im nije pomoglo. Do ključne prednosti košarkašice Croatie došle su u drugoj četvrtini koju su dobile rezultatom 22:12, kada je Montmontaža imala katastrofalan šut iz igre na 25%. Do kraja susreta, košarkašice Croatie držale su rezultatsku prednost i na kraju došle do vrlo vrijedne pobjede. Prvo ime susreta bila je Dea Klein-Šumanovac koja je u pobjedi gošći sudjelovala s 28 poena i osam skokova, a dobro je odigrala i Ivezić koja je postigla 18 poena. U sastavu Montmontaže prva imena Emilija Podrug (21 poen i 15 skokova) te Lea Fabbri (18 poena, tri trice).

Košarkašice Gospić Industrogradnje pobjedom u Dubrovniku protiv Raguse 82:48 zadržale su prvo mjesto na ljestvici. Nakon izjednačenih prvih deset minuta, gošće prebacuju u brzinu više i drugu četvrtinu dobivaju rezultatom 25:6 i na poluvrijeme odlaze s 21 poenom prednosti. Već tada je bilo jasno da je ovo igra mačke i miša. Iskusne Gospićanke do kraja susreta prednost su samo povećavale do konačnih plus 34. Jelavić s 19, Marohnić 14 te Tabak s 12 poena najefikasnije u sastavu lidera prvenstva, dok su u sastavu domaćih košarkašica najefikasnije bile Komadina sa 16 poena te Matić koja je postigla 13 poena.

U posljednjem susretu ovog kola također lagana pobjeda gošći. Šibenik Jolly JBS je na gostovanju svladao Mursu 101:61. Već nakon prvih 20 minuta gošće su vodile 69:32 i bilo je samo pitanje s kolikom prednošću će završiti ovaj susret. U drugi dio gošće ulaze nešto opuštenije, a trener Šibenika u posljednjih 15 minuta daje prigodu mlađim igračicama što domaće košarkašice ne uspijevaju iskoristiti kako bi smanjile rezultatski zaostatak. Kod Šibenika najefikasnije bile su Zanze s 28 poena, Čakić 20 poena te Erceg 13 poena. U sastavu domaćih najefikasnije Mažar 19 poena i Stilinović 15 poena.

U ligi za opstanak igrane su dvije utakmice. Požega je zahvaljujući odličnoj igri u prvoj četvrtini (26:12), svladala Jabuku 84:75, dok je Medveščak na gostovanju bio bolji od Salone 77:51.

U nedjelju je igran i posljednji susret četvrtfinala Kupa Ružice Meglaj-Rimac. Gospić je nakon subotnje prvenstvene pobjede ponovo svladao Ragusu u Dubrovniku rezultatom 84:58. Aktualne prvakinje Hrvatske u ovaj susret ušle su opuštenije no u subotu i sve do posljednje četvrtine domaće košarkašice držale su rezultatski priključak. Tada košarkašice Gospića odlučuju riješiti susret i posljednju dionicu susreta dobivaju rezultatom 23:8. Kod Gospića ponovo najefikasnije Jelavić (29 poena), Marohnić (17 poena) te Tabak (13 poena). Kod Raguse najefikasnije Komadina (20 poena) te Matić i Vejin s po deset poena. Ranije su se na Final four plasirali Mursa, Croatia i Šibenik Jolly JBS.