SP, U21: Težak poraz Hrvatske, Lelas ozlijeđena

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • srijeda, 30.07.2003.

Hrvatska nije uspjela iznenaditi favorizirane Francuskinje u utakmici koja nam je mogla donijeti treću poziciju u skupini. Konačan rezultat od 81:52 za Francusku govori sve.

Slika 1 od 2.

Naše su igračice počele dosta nervozno, šut je bio najveći problem (samo 8-34, 24% u prvom poluvremenu) dok je upravo to bio najbolji segment francuske reprezentacije (5-9 trica u prvom poluvremenu). Tako loš postotak ubačaja iz igre, uz čak 8 izgubljenih lopti bio je logička posljedica bezidejnosti u napadu. Naša ponajbolja igračica Lelas (11 poena u prvom dijelu) bila je dobro zaustavljena od francuske obrane, a nitko drugi nije preuzeo odgovornost. Najbolja Francuskinja u ovom periodu igre bila je Bertal s 11 postignutih koševa (trice 3-4).

Treća četvrtina, koja se je pokazala dobrom za naše igračice u prošlim utakmicama, nije donijela preokret. Loš početak uz nekoliko neiskorištenih napada, izostanak Lelas zbog ozljede, te i dalje odličan šut vršnjakinja iz Francuske, rezultirao je 6 minuta prije kraja četvrtine u zaostatku od 30 koševa. Tada je sve bilo odlučeno pa i izbornik Francuske Pascal Pisan vuče nesvakidašnji potez i mijenja kompletnu petorku na parketu.

Posljednji period igre očekivano nije ponudio preokret već je 5 minuta prije kraja utakmice zaostatak porastao na, za utakmicu rekordnih, 38 poena. No, naše igračice smanjuju prednost Francuskinja prije svega dobrom igrom Zubak (11 koševa i 7 skokova). Najbolja igračica u pobjedničkoj ekipi bila je Bertal s 15 postignutih koševa i Dumerc s 14 poena te po dvije asistencije i ukradene lopte.

Slika 2 od 3.

Hrvatska će tako, ako Češka ne iznenadi Brazil u posljednjem kolu, u četvrfinale s četvrtog mjesta u skupini, a protivnik će nam biti reprezentacija Latvije.

Stipe Bralić, izbornik hrvatske reprezentacije: "Ana Lelas je iskrenula skočni zglob i zato nije ulazila u igru u drugom poluvremenu. Još nismo sigurni koliko je ozljeda ozbiljna."

Čakić Marta, hrvatska reprezentativka: "Unatoč 30-ak razlike, smatram kako je utakmica korektno odrađena. Francuskinje su jedne od najvećih favoritkinja. U četvrtfinalu ćemo najvjerojatnije igrati protiv Latvije koja njeguje stil igre s četiri niske igračice. Prema dosad viđenom, smatram kako u toj utakmici imamo šanse za pobjedu i polufinale."