Prijateljska utakmica, 20.08.2003., Ipswich, stadion Portman Road, gledatelja: 30.000
Suci: Claus Bo Larsen, Rasmussen, Hansen (svi Danska)

Engleska - Hrvatska: Hrvati promašivali, Englezi kažnjavali

Bernard Jurišić, Bojan Purić • srijeda, 20.08.2003.

Frank Lampard
27'
13
Paul Robinson
46'
15
Matthew Upson
60'
14
Wayne Bridge
60'
21
Trevor Sinclair
60'
18
Kieron Dyer
60'
19
Joe Cole
60'
20
James Beattie
76'
12
Danny Mills
82'
17
Danny Murphy
82'

Slika 1 od 1.

Unatoč neefikasnosti, mnoštvu propuštenih šansi, trenucima nepovezanosti i neuigranosti, ipak ne možemo reći da je naša najbolja nogometna selekcija razočarala u Ipswichu. Na suprotnoj strani ipak je bila selekcija Engleske, zemlje nogometa, velikog ugleda, velike agresivnosti, ali ipak ne i jedna od najboljih reprezentacija svijeta trenutno. Bar ne u ovom izdanju.

U prvim minutama susreta osjećalo se da lijevi bok domaćina "škripi". U nekoliko navrata naši su lako prolazili desnom stranom i dolazili do vrha šesnaesterca Engleza, ali bez konkrentog učinka. Tijek utakmice odredila je neshvatljiva pogreška Josipa Šimunića, kojeg je preskočila jedna Beckhamova lopta u šesnaestercu, a stoper Herthe ju je nesmotreno udario rukom. Zbilo se to u 9. minuti, a "režiser" jedanaesterca bio je i realizator - David Beckham.

Rani pogodak ulio je dodatnu agresivnost u redove domaćina. No, već u 15. minuti, danski sudac morao je pokazati na bijelu točku na drugom kraju terena. Živković je ubacio loptu pred peterac Davida Jamesa, Marić je pucao glavom, a lopta je pogodila u ruku Terryja, jedanaesterac "kao suza", iako bi vjerojatno mnogi htjeli čuti dobro poznato Beusanovo razmatranje "(ne)prirodnog položaja ruke".

Slika 3 od 3.

Englezi su do poluvremena stvorili još dvije prigode, obje u razradi tandema Owen - Heskey, no ni jedan ni drugi nisu bili dovoljno precizni za ugroziti Pletikosu. U 23. minuti Olić je idealno ubacio u sredinu, nažalost, na mjestu centarfora našao se - Miki Rapaić, koji glavom iz odlične pozicije, neometan, ipak nije znao opasnije priprijetiti vratima domaćih. U 30. minuti Niko Kovač je nakon kornera Rapaića pucao glavom preko vratiju.

Pravi uragan naše reprezentacije dogodio se u posljednjih desetak minuta prvog dijela i zaista je šteta što nije okrunjen pogotkom. Najprije je u 36. minuti Robert Kovač glavom ostavio loptu naletjelom Oliću, no ovaj je bio neodlučan pri udarcu. Minutu kasnije Šimić je ubacio ponovno s desne strane, Marić je vrlo dobro pucao glavom sa 7-8 metara, no engleski vratar James sjajnom je intervencijom spriječio izjednačenje. Odmah nakon toga, Beckham griješi i poklanja loptu Oliću, koji izbija sam ispred engleskog vratara, no potonji je i ovog puta bio uspješniji. U 41. minuti Rapaić je iz "skraćenog kornera" pronašao Marićevu glavu, no ovaj opet nije bio precizan. U sudačkoj nadoknadi u prvom dijelu, Olić je s 25 metara opalio bombu, no James je još jednom sjajno reagirao i prometnuo se u nedvojbeno prvo ime prvih 45 minuta.

I drugi dio otvorili su naši, ponovono je Olić bio u dobroj prigodi, no još je jednom iskazao svoju čestu manu - brzopletost. I vječna priča o kazni za propuštene prigode dogodila se i večeras, već u 51. minuti. Beckham je ubacio "svoju" loptu s desne strane, a neshvatljivo sam, pored buketa naših visokih stopera, našao se Michael Owen i lako glavom poslao loptu iza Pletikose za 2:0. Dva kiksa, dva pogotka, velika prednost Engleza već na samom otvaranju drugog dijela.

Slika 2 od 2.

Ubrzo su uslijedila osvježenja u obje momčadi, no tempo igre nije opadao. Leko je testirao budnost Jamesa u 56. minuti, a Lampard na drugoj strani opasno prijeti našim vratima udarcem izvan šesnaesterca. U 65. minuti omaleni Joe Cole gađa suprotni kut Pletikosina gola, no lopta odlazi tek nekoliko centimetara od vratnice.

Uslijedie su prigode Ivice Mornara, najprije je u 72. bio neodlučan nakon Olićeve asistencije, ali je zato bio spretan u 77. minuti, kada je spremio u mrežu odbijanac, nakon akcije Šerića, Olića i Babića. Puno ugodnijih i ljepših 2:1 ipak je kratko trajalo, samo 4 minute kasnije Lampard je prekrasnim udarcem, izvornim engleskim izvan šesnaesterca, pogodio "rašlje" vratiju na koja je sad stao Butina. Utakmicu je prigodom zatvorio ponovno Lampard, koji je bio najbolji igrač Engleza u drugom dijelu.

Na kraju svega - vidjelo se da ni ovog puta nismo kompletni, nedostajala je Tudorova smirenost u obrani, nedostajao je "pravi" Rapaić, robusni Pršo i Tomislav Marić. Nedostajalo je tečnosti u nekim trenucima, no najviše od svega - efikasnosti. Ipak, uvijek je lijepo igrati s Englezima, pa bez obzira na rezultat, cijelom spektaklu u Ipswichu ipak možemo dati prolaznu ocjenu.