Južnoameričke kvalifikacije za SP 2002.

Ivor Krapac • nedjelja, 03.09.2000.

Protekle su noći odigrane prve dvije utakmice 8. kola južnoameričkog kvalifikacijskog ciklusa za SP 2002. u Japanu i Južnoj Koreji.

U Santiagu je Čile tražio potvrdu dobre forme nakon sjajne pobjede nad Brazilom u prošlom kolu. Kolumbija se, međutim pokazala puno čvršćom u obrani, a njeni neugodni kontranapadi nisu Čileancima pružali previše prostora za riskantniju igru. Odlično je odigrao posljednji čovjek kolumbijske obrane Pedro Reyes, ne dopustivši ubojitom domaćem trojcu Estay-Zamorano-Salas da se razmaše. Gosti su u prvom poluvremenu imali čak i dvije velike prilike za vodstvo, no propustili su ih Castillo i Jorge Bolano. Jairo Castillo se, međutim, u 66. minuti potpuno iskupio za svoj promašaj - jednu odbijenu loptu uspio je spektakularnim škaricama poslati u čileansku mrežu, umrtvivši potpuno atmosferu među domaćim navijačima. Kasnije je Kolumbijcima preostala samo obrana, a tu su se pokazali dosta jakima, pa su s tri nova boda (ukupno ih imaju 15) izbili na drugo mjesto.

Paragvaj je u Asuncionu očekivano lako svladao najslabiju južnoameričku reprezentaciju, Venezuelu. Gosti su zaprijetili samo na početku, no legendarni vratar Jose Luis Chilavert uspijeva obraniti udarce Gabriela Urdanete i Fernanda De Ordanalasa. Venezuela se u samom početku dosta dobro branila, no "probio" ih je nakon pola sata udarcem iz daljine Gabriel Gonzales, koji je prethodno ušao u igru umjesto ozlijeđenog Carlosa Gamarre. Pet minuta kasnije već je 2-0 za domaćine, no najveći dio zasluga pripada igraču gostujuće momčadi, obrambenjaku Joseu Gonzalesu. On je, prethodno prevarivši vlastitog vratara, poklonio loptu Joseu Cardozu, koji bez problema pogađa praznu mrežu. Gonzales je opet "zabrljao" pred sam kraj poluvremena, odbivši glavom loptu do Carlosa Paredesa, koji iz blizine potvrđuje sigurnu pobjedu Paragvaja, te nastavak uspješnog niza koji ih je doveo na 14 bodova i, trenutačno, treće mjesto.

U nedjelju se igraju ostale utakmice 8. kola, a sastaju se: Urugvaj - Ekvador, Brazil - Bolivija, te Peru i Argentina.