SP, U21: Odlično poluvrijeme ali ipak poraz protiv SAD

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • četvrtak, 31.07.2003.

U zadnjoj utakmici razigravanja po skupinama Hrvatska je poražena od reprezentacije SAD-a rezultatom 83:58. Hrvatska će tako ulazak u polufinale morati izboriti preko Latvije, jedine neporažene reprezentacije nakon razigravanja po skupinama, a najveća prijetnja će nam biti najbolji strijelac prvenstva Jekabsone.

Slika 1 od 1.

Kao i jučer protiv Francuske naše igračice su otvorile utakmicu s nekoliko promašaja i dopustile da Amerikanke razviju kontru pa je nakon nekoliko minuta na semaforu pisalo 11:0 za gošće. Prve naše koševe postiže Mazić iza linije 6.25, a Fabbri uspješno mijenja ritam naše igre te uz njen koš i iskorišteno dodatno bacanje, uspijevamo i zaustaviti brzu kontru Amerikanki. Četvrtina završava s -6 (14:20), a drugu dionicu otvara i danas izvrsna Fabbri svojom tricom.

Amerikanke koriste širinu svoje klupe i prijete sa svih pozicija, a nas u rezultatskoj ravnoteži drži Gambiraža s tri trice. Kasnije joj se priključuje i Zubak te s nekoliko koševa i izborenih slobodnih bacanja smanjuje zaostatak. Poluvrijeme završava tricom Čakić i dohvatljivim zaostatkom Hrvatske od 4 koša (36:40).

Slika 2 od 2.

Treća četvrtina se pokazuje ključnom jer tada SAD pravi 22:9. Opet je proradila kontra Amerikanki te sredinom četvrtine zaostatak raste na 12 koševa. Izgleda da u tom trenutku ni naš izbornik Bralić ne vjeruje u preokret te mijenja svih pet igračica na terenu. Od tog trenutka prednost SAD-a raste te dostiže maksimum od 29 koševa 6 minuta prije kraja utakmice. Fabbri i jučer lakše ozljeđena Lelas postižu uzastopne trice i smanjuju rezultatski minus.

Naše najbolje igračice bile su Fabbri s 16 koševa (trice 2-4), Zubak s 12 i Gambiraža s 11 (trice 3-6). Najbolje Amerikanke bile su Ohlde s 14 poena i 8 skokova te Augustus s 14 postignutih koševa i 4 skoka.

Slika 3 od 3.

Jim Foster, izbornik SAD-a: "Nisam iznenađen otporom Hrvatske u prvom poluvremenu. To je ono što košarku čini zanimljivom. Australija? Poznat protivnik od ranije, vjerujem da smo bolji ali to moramo pokazati na terenu."

Stipe Bralić, izbornik Hrvatske: "Ove zadnje utakmice pokazuju kako nam nedostaje više priprema u kompletnom sastavu. Na raspolaganju nam je bilo samo pet dana. Latvija? One su favoritkinje. Mnogo govori podatak da su jedine neporažene. Njihove najbolje igračice su izvrsne Jekabsone i Kublina, a mi ćemo u toj utakmici ići na sve ili ništa."