SP, U-21: Hrvatska u polufinalu!

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • subota, 02.08.2003.

Hrvatska ženska košarkaška reprezentacija mlađih seniorki u polufinalu je Svjetskog prvenstva! Nevjerojatno ali istinito! Naše su djevojke večeras u četvrtfinalu ostvarile senzacionalnu pobjedu nad favoriziranom selekcijom Letonije s konačnih 55:45 te na taj način ostvarile povijesni rezultat za našu žensku košarku.

Slika 2 od 3.

Utakmicu otvaraju najbolje igračice: Lelas ubačajem s vrha reketa za Hrvatsku i Jekabsone za Latviju. Prvi dio početne četvrtine protječe s dosta promašenih otvorenih šuteva, ali naša reprezentacija se ipak bolje snalazi. Nošeni glasnom publikom prvi put ostvarujemo veću prednost kod rezultata 7:2, nakon što Fabbri postiže koš i iskoruštava dodatno slobodno bacanje. U prvoj četvrtini svakako treba izdvojiti dvije trice Gambiraže koja uz to odlično čuva najbolju Latvijku i prvog strijelca prvenstva Jekabsone. Do kraja četvrtine latvijske igračice podižu razinu igre te drugi period dočekuju sa zaostatkom od samo 3 koša (15:12).

Drugi dio otvaraju Čakić s ubačajem za 2 i Fabbri za 3 poena. Čakić tome dodaje još jednu tricu sredinom četvrtine za 23:16. Latvijke i dalje imaju problema sa šutom te do kraja poluvremena ne uspijevaju ubaciti nijedan koš (7-35 šut iz igre, samo 20%). Iskorištavaju to naše igračice te uspješno rade na povećanju prednosti. Zadnje koševe ove četvrtine postiže ista igračica kao i prve, Čakić, samo što je sada riječ o ubačaju za 3 poena, te postavlja konačnih 30:16. Izvrstan postotak ubačaja za tri poena Hrvatske, čak 5-9, 56%.

Slika 1 od 2.

Drugo poluvrijeme s dvije trice za Latviju otvara Zike. Hrvatske reprezentativke ne uspijevaju iskoristiti četiri napada u nizu te je izbornik Bralić prisiljen zvati time-out već nakon nešto više od 2 minute igre. Minuta predaha je koristila Hrvatskoj jer tada prve naše koševe postiže Slišković na asistenciju Fabbri. Ostatak četvrtine prolazi u nadmetanju Lelas i Jekabsone jer obje dižu razinu svoje igre u odnosu na podbačaj iz prvog dijela. Jekabsone je pri tome nešto uspješnija i Latvija smanjuje zaostatak na šest poena, ali Čakić u zadnjoj sekundi ubacuje tricu i diže publiku na noge. 44:35 prije početka zadnje četvrtine...

Slika 3 od 4.

Jekabsone otvara posljednji period s dvije uzastopne trice i najavljuje dramu. No, tri poena zaostatka je najbliže što su se latvijske igračice približile Hrvatskoj. Fabbri opet preuzima igru te postiže prve naše koševe u četvrtini, a nešto kasnije i asistira Mazić za lagano polaganje. Gotovo istovjetna akcija ponovljena je u sljedećem napadu samo je asistent Lelas. U zadnjim minutama Latvijke ne uspijevaju iskoristiti niz slobodnih bacanja koja bi ih mogla približiti Hrvatskoj. Štićenice Stipe Bralića, naprotiv - na najbolji način odgovaraju na taktičke prekršaje Latvijki te su sigurne s linije slobodnih bacanja za konačnih +10 i polufinale s Brazilom.

Naša najbolja igračica, kao i prekjučer protiv SAD-a, je Fabbri s 14 poena i 4 asistencije. Odličnu podršku imala je u igri Lelas i Čakić sa po 12 ubačaja. Lelas je tome dodala 9 uspješnih skokova. Najbolja Latvijka je bila Jekabsone s 22 koša i 4 skoka dok je napadački potpuno zakazala Kublina sa samo 4 poena (ali 12 skokova).

Slika 4 od 5.

Ovo je veliki uspjeh Hrvatske, osobito nakon što ždrijeb nije bio naklonjen našim igračicama, što se najbolje vidi u činjenici da svi polufinalisti (SAD, Francuska, Brazil i Hrvatska) dolaze iz skupine A. Jedina loša vijest danas, ako je uopće vrijeme za spominjanje takvih, jest činjenica da je Hrvatska poražena od tih polufinalista u utakmicama u skupini, ali nadajmo se da hrvatske reprezentativke imaju snage za još jedno iznenađenje.

Stipe Bralić, izbornik Hrvatske: "Ovo je uspjeh kojem se ni u snu nismo nadali. Pokazalo se kako je naša skupina bila daleko jača. Latvija nije imala poraz na prvenstvu do ove utakmice. Nemam običaj isticati pojedince, ali večeras je Fabbri sjajno odigrala, postižući koševe i razigravajući suigračice."