SP, U-21: Hrvatska dvije minute daleko od finala

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • subota, 02.08.2003.

Hrvatska košarkaška reprezentacija mlađih seniorki ipak nije uspjela ući u finale Svjetskog prvenstva. Naše su djevojke večeras u polufinalu, pred sjajnom šibenskom publikom, odigrale vrlo dobro i tek u posljednjim minutama propustile pobjedu nad favoriziranim Brazilkama. Završilo je sa 73:65.

Prvi meč između ove dvije reprezentacije odigran je u skupini A i po tada viđenom Brazilke su bile velike favoritkinje. Ali naše igračice odigrale su sa ogromnim srcem, borile se za svaku loptu, što je rezultiralo dramatičnom i neizvjesnom utakmiciom sve do samog kraja.

Slika 1 od 2.

Utakmica počinje s nekoliko neiskorištenih napada s obje strane, a prve koševe postiže De Souza dos Santos ubačajem za dva poena. Uzvraća Zubak košem iz prekršaja. Nakon toga Brazilke ostvaruju značajniju prednost od 9:2 te je hrvatski izbornik Bralić prisiljen posegnuti za minutom odmora. Time-out pomaže našim djevojkama jer ostvaruju 5:0 (Lelas trica i Čakić krađa plus koš iz kontre) što tjera brazilskog izbornika na minutu predaha. Brazil je skakački nadmoćniji i ima dosta prilika za drugi napad, ali to kompenzira odlična igra Lelas i trica Fabbri. Na prvi odmor odlazi se sa zaostatkom od 4 koša (16:12).

Slika 5 od 6.

U drugoj četvrtini nastavlja se izvrsna igra naše najbolje igračice Lelas koja nizom koševa i skokova zadržava Hrvatsku u minimalnom zaostatku za Južnoamerikankama. Pridružuje joj se Fabbri tricom. Na -1 Hrvatska dolazi 1:17 do kraja kad Lelas zabija još jedan koš nakon solo akcije. Zadnja minuta prvog poluvremena u potpunosti prolazi u znaku fenomenalne Fabbri koja krade loptu i, nakon prekršaja nad njom, ubacuje oba slobodna bacanja za 34:33 vodstvo Hrvatske! No, tu se ne zaustavlja i 30 sekundi prije kraja prvog dijela zabija posljednje koševe poluvremena za 36:33 prednost Hrvatske te diže publiku na noge.

Lelas s 18 poena i 4 skoka te Fabbri s 10 koševa (trice 2-3) su naše najbolje igračice u prvom dijelu. Brazilke prevodi De Souza dos Santos s 9 ubačaja, 6 skokova, 4 asistencije i 3 ukradene lopte.

Slika 3 od 4.

Drugo poluvrijeme počinje s nekoliko neuspješnih napada naše reprezentacije što Brazil koristi za izjednačavanje rezultata. Tada ponovo kreće Lelas i ubacuje šut za tri, a nedugo nakon toga i za dva poena. No, Hrvatska se ne uspjeva značajnije odljepiti od upornih Brazilki koje koriste skakačku prednost. Lelas krade jednu loptu i Fabbri ubacuje tricu za 47:43 četiri minute prije kraja četvrtine. De Souza Erika uzvraća ubačajem za dva poena, a Gambiraža svojom jedinom tricom u susretu diže prednost na +5 (50:45) tri minute prije kraja perioda. Neves Beling uzvraća s dva poena i sljedećih nekoliko minuta se igra koš za koš. Gustavo Rocha minutu i pol pogađa tricu za 52:50 vodstvo Brazila, a četvrtina završava s 56:52 u korist Južnoamerikanki.

Slika 2 od 3.

Posljednji dio otvaramo opet s nekoliko neiskorištenih napada i izgubljenih lopti te Brazil odlazi na 58:52. Prve naše koševe ubacuje Gambiraža, a jedno bacanje nakon prekršaja iskorištava i Fabbri. Na minimalni zaostatak dolazimo nešto više od 6 minuta prije kraja nakon krađe i iskorištenih slobodnih bacanja nakon faula nad Čakić. Lelas posustaje u ovoj četvrtini ali ipak ubacuje za dva poena i 63:61 vodstvo Hrvatske 3:50 do kraja. Brazilke koriste prednost u snazi i visini te uspješno koriste izborena slobodna bacanja. Najčešći rezultat je egal, a dvije minute prije kraja utakmice Gustavo Rocha koristi jedno slobodno bacanje da dovede svoju ekipu u 66:65 vodstvo. Nažalost, hrvatske igračice više ne uspijevaju postići nijedan koš, a vršnjakinje iz Brazila su sigurne sa linije za slobodna bacanja i privode utakmicu željenom kraju.

Svakako treba spomenuti nekoliko, u najmanju ruku spornih, sudačkih odluka kojima je Hrvatska oštećena u posljednjim trenucima susreta. Spomenimo samo nepostojeći peti prekršaj Čakić (6 poena i 4 ukradene lopte) koja je izvrsno, uz Fabbri, vodila našu igru, oduzeta lopta Lelas zbog navodnog iskoraka van crte, te zadnje polje Fabbri.

Slika 4 od 5.

Lelas s 28 poena (trice 3-7) i 6 skokova te Fabbri sa 16 ubačaja (trice 3-5) i 3 ukradene lopte bile su naše najbolje igračice večeras (a i tijekom cijelom prvenstva). Najbolje Brazilke bile su De Souza Erika s 22 koša, 14 skokova i 4 ukradene lopte, Neves Beling s 13 poena i Gustavo Rocha s 11 ubačaja i 3 krađe.

Hrvatska će se za bročanu medalju boriti s Francuskom dok će Brazil u finale protiv SAD-a. Francuska nas je uvjerljivo pobijedila (81:52) u meču u skupini, ali to ne mora biti presudno ako će naše igračice odigrati kao danas. U finalu bi barem psihološku prednost trebale imati Južnoamerikanke jer su u meču u skupini slavile protiv SAD-a rezultatom 73:60.

Stipe Bralić, izbornik Hrvatske: "Odigrali smo fantastično. Imali smo utakmicu 37 mninuta u rukama. Isključenje Čakić i zadnje tri minute je presudilo. Jako sam zadovoljan svojim igračicama. Cijelo prvenstvo odigrali su na razini i višoj od očekivane."