SP, U-21: SAD u finalu

Karlo Dževerlija, Krunoslav Cukrov • nedjelja, 03.08.2003.

Slika 1 od 1.

Prvo polufinale donijelo je dvoboj reprezentacija SAD-a i Francuske. Kao u meču u skupini, i ovaj put su slavile Amerikanke. Danas je rezultat bio 58:47. Prve koševe zabija Reghaissia za Francusku, ali Amerikanke bolje kreću i ostvaruju 12:2 rezultat do sredine četvrtine. U tom trenutku francuski izbornik prisiljen je zvati minutu odmora koja je urodila plodom. Francuskinje podižu razinu igre i završavaju četvrtinu sa zaostatkom od samo 2 koša (14:12).

Druga četvrtina opet donosi bolji start američkih igračica. Posebno dobro igra Polk i s nekoliko vezanih poena stvara 25:14 prednost za svoju ekipu sredinom četvrtine. No tada ponovo kreću Francuskinje i pogađajući koš sa svih pozicija nižu seriju od 15:0. Nakon dosta vremena Whalen zabija dvicu za SAD i postavlja konačni rezultat poluvremena (29:27 za Francusku).

Slika 2 od 2.

Treća četvrtina se pokazuje ključnom. I ovaj period igre bolje otvaraju Amerikanke i ostvaruju seriju od 8:0. Pri tome se ističe Pondexter svojim koševima i razigravanjem suigračica. Francuske igračice prve koševe postižu tek sredinom perioda (Godin). Ipak, Amerikanke su bolje i dobivaju ovu četvrtinu s 18:5 te tako, pokazuje se kasnije, stvaraju ključnu razliku.

U posljednjoj četvrtini Francuska 6 minuta prije kraja dolazi do zaostatka od 6 koševa, ali tada pokretačka snaga francuske reprezentacije Dumerc radi 5. prekršaj i tu je kraj svih nadanja o mogućem iznenađenju.

Najbolje Amerikanke bile su Polk s 15 poena i 7 skokova, Pondexter s 14 ubačaja i Augustus s 10 postignutih koševa i 6 uspješnih skokova. Najbolju igru u poraženoj ekipi pružile su Tomaszewski s 11 poena i Godin s double-double učinkom od 10 koševa i skokova.

Slika 3 od 3.

U borbi za 5. do 8. mjesto Australija je bila bolja od Kine rezultatom 73:68. Najbolja igračica bila je Musselwhite s all-around učinkom od 19 poena, 4 skoka, 3 asistencije i 4 ukradene lopte. Najbolji strijelac poražene ekipe je Bian s 21 postignutim košem. Za 5. mjesto Australija će morati svladati Rusiju koja je danas pobijedila Latviju s 68:60. Najbolja ruska igračica bila je Sytniak s 19 poena i 5 skokova, a najbolja Latvijka bila je opet Jekabsone s 26 koševa. Kina i Latvija sutra igraju za 7. mjesto.

Češka je osvojila 9. mjesto pobjedom nad Argentinom 75:53. Uhrova i Brantlova su zabile po 16 poena dok je najbolja Argentinka bila Vega s 20 ubačaja i 9 skokova. Zadnje mjesto na prvenstvo izbjegla je Republika Koreja 63:47 pobjedom nad Tunisom koji na ovom natjecanju nije ostvario pobjedu. Lee Mi-Hwa s 18 postignutih koševa i 6 skokova bila je najbolja u pobjedničkoj ekipi, dok je Chelly s 13 poena pružila najbolju igru za poražene.