11
(do 79')
Otto Barić

Slika 3 od 3.

Hrvatska reprezentacija došla je do svoje prve pobjede u 2004. godini trijumfom od 1:0 protiv Makedonije u Skopju. Otto Barić iskoristio je i ovaj dvoboj kao svojevrsni "eksperiment" u kojem je priliku dobilo i nekoliko novih/starih reprezentativaca (Bjelica, Didulica...), a završna ocjena je - pozitivna.

Hrvatska je otvorila prvi dio terenskom dominacijom, s dosta kratkih pasova "iz prve" što je stavilo Makedonce u podređeni položaj. Pravih prilika nije bilo u prvih desetak minuta, tek par ubačaja Srne nakon kojih nije najsigurnije intervenirao Nikolovski. Prvi udarac Hrvatska bilježi u 14. minuti - Šokota se fino oslobodio čuvara, gurnuo za Niku Kovača koji puca daleko od gola s 20-ak metara.

Dvije minute kasnije Hrvatska stvara još jednu polupriliku. Klasnić je prošao po sredini igrališta, dao odličan pas za Rapajića, a nakon što je Miki proigrao Šokotu, udarac našeg centarfora brani domaći branič. Hrvatska prije pogotka stvara još nekoliko prilika - Srna je u 24. minuti pucao pored desne vratnice s 20 metara, a Šokota je glavom gađao ravno u Nikolovskog nakon centaršuta Tudora.

Slika 2 od 2.

Pritisak je, konačno, urodio plodom u 32. minuti, i to nakon što su "kockasti" propustili prvu pravu šansu. Rapaić je izveo slobodan udarac, naciljao Kovača koji pokušava petom, ali mu brani Nikolovski. Kako se pokazalo, vratar Makedonije samo je nakratko otklonio vodstvo gostiju. Srna je izveo korner, kapetan domaćih Goce Sedloski nes(p)retno je prebacio loptu s prve vratnice, da bi je na drugoj dočekao Klasnić i lako postigao svoj "prvijenac" u nacionalnom dresu.

Već dvije minute kasnije domaći su umalo uvratili - Šakiri je neugodno izveo slobodan udarac iskosa s desne strane, a Butina je malo nespretno odbio njegov pokušaj. Nakon nekoliko situacija koje su mirisale na opasnost, Makedonci zaista prijete u 44. minuti, kada Tomas u posljednji trenutak izbija loptu koju je u gol uputio Čadikovski.

Oba su trenera posegnula za novim igračima u drugom dijelu, pa je tako Barić, između ostalih, izvadio strijelca Klasnića i uveo budućeg tragičara utakmice, Ivicu Olića. Upravo je Oliću pripala prva prilika drugog dijela - napadač ruskog prvaka primio je loptu u šesnaestercu Makedonije, dobro pucao iz voleja, ali Miloševski je pravovremeno ušao u udarac i spasio domaće novog pogotka.

Slika 1 od 1.

Nakon što su Makedonci zaprijetili preko Šakirija koji je dijelić sekunde zakasnio na ubacivanje Mitrevskog, Olić propušta čistu priliku u 68. minuti. Briljantno ga je proigrao Šokota, Olić je izašao sam pred Miloševskog, ali vratar domaćih iskoristio je Olićevo predomišljanje između udarca i driblinga.

Posljednje prave prilike stižu na samom kraju susreta. Makedonci su svoju najbolju šansu za izjednačenje složili minutu prije kraja, ali Sedloski glavom puca pored desne vratnice. Hrvatska uzvraća preko Olića koji je s loptom prošao gotovo pola terena, a kad se ponovno našao sam pred Miloševskim pucao je u vratara makedonske selekcije.

Bez obzira na nepreciznost Olića, Barić može biti zadovoljan večerašnjim susretom. Hrvatska nije briljirala, ali je na trenutke izgledala kvalitetno, razigrano,a nekoliko pojedinaca potvrdilo je velik potencijal (Šokota, Klasnić, Tokić...). Uostalom, nema boljeg načina za građenje pobjedničkog mentaliteta nego - pobjedama...