Prijateljska utakmica, 05.06.2004., Kopenhagen, stadion Idraetsparken, gledatelja: 30.000
Suci: Fritz Stuchlik, Gorgon, Kaint (svi Austrija)

Thomas Gravesen
46'
20
Kenneth Perez
46'
11
Ebbe Sand
46'
13
Per Kroldrup
69'
21
Peter Madsen
73'
23
Peter Lövenkrands
83'
2
Kasper Bögelund
87'

Slika 1 od 1.

Hrvatska je bez pretjerivanja odigrala briljantnih prvih 45 minuta u Kopenhagenu. Dominirali smo od druge do posljednje minute prvog dijela, kreirali mnoštvo šansi od kojih su napadači iskoristili dvije i napunili baterije optimizma svim navijačima koji su pred TV kamerama "snimali" s kakvom formom idemo na megdan Švicarcima, Francuzima i Englezima.

Jedina prigoda domaćina dogodila se već u prvoj minuti, dok su se naši redovi tek poslagali na terenu. Gronkjaer je ubacio u petarac, Šimunić je promašio loptu, koju rećom nije zahvatio ni Tomasson na drugoj vratnici.

Preostale 44 minute bile su obojane u hrvatske boje. Najprije je Pršo dvjema asistencijama otvorio put za udarac Šokoti i Niki Kovaču. U 15. minuti Gronkjaer je pokupio "otpadak" u našem šesnaestercu, no Pletikosa je pokazao veliku sigurnost tijekom svih 90 minuta.

Slika 2 od 2.

U 20. minuti Šokota na Olićev ubačaj stiže do lopte prije domaćeg vratara Sörensena, no nije uspio dobro zahvatiti loptu. Uvod u pogodak ispisali su probojni Mornar asistencijom za Pršu, koji pogađa u blok danskih igrača na drugoj vratnici.

U istoj 27. minuti Hrvatska dolazi u zasluženo vodstvo. Pršo prima loptu u šesnaestercu i smireno asistira natrčalom Šokoti. Napadač Benfice izlazi sam pred Sörensena i mirno ga prebacuje za 0:1.

Devet minuta kasnije, Olić bježi po lijevoj strani i upošljava Šokotu, kojem lopta za malo bježi u šesnaestercu prije udarca. Kao da se u zraku osjećao pogodak, zaista bi šteta bila da naši veliku terensku premoć nisu materijalizirali s više od jednog pogotka. On je stigao u 39. minuti. Bjelica je iz kornera pronašao glavu danas odličnog Ivice Olića, koji neobranjivo pogađa za 0:2.

Slika 3 od 3.

Bilo je mogućnosti i za treći pogodak. U posljednjoj minuti prvog dijela Mornar pronalazi Olića u šesnaestercu, no ovaj je malo prenizak za ubačaj.

Odmah na početku drugog dijela Danci kreću u "totalni napad". Ulazak Sanda i Gravesena razdrmao je redove domaće reprezentacije, a naša momčad kao da se zadovoljila rezultatom i povukla na svoju polovicu. Najprije je Pletikosa spasio naša vrata u 52. minuti, nakon što je Sand izašao "oči u oči" s njim, ali nije mogao spriječiti smanjenje rezultata koje je uslijedilo u 56. minuti. Perez je snažno pucao s dvadesetak metara, a nakon nekoliko odbijanja i gužve ispred Pletikose loptu je u mrežu zakucao upravo Sand.

Pritisak Danaca ipak je lagano opadao, kako je utakmica odmicala, a izmjene činile svoje, hrvatska reprezentacija sve se lakše nosila s pokušajima domaćina. Dancima su preostali tek pokušaji iz veće udaljenosti, koje je naša obrana blokirala, ili u najgorem slučaju prepuštala mirnom Pletikosi. U 64. minuti ozljedio se Olić, koji je odmah zamijenjen, no čini se da ozljeda ipak neće biti teška.

Kopenhagena ćemo se rado sjećati. Hrvatska reprezentacija pokazala je da ima snagu za nositi se sa svim europskim reprezentacijama, iako igra u drugih 45 minuta nije za pamćenje. Odličnih prvih 45 minuta i činjenica da su nam nedostajali standardni Rapaić, Tudor i Jerko Leko svakako su barem za 20% podigli raspoloženje hrvatskih navijača prije puta u Portugal.