17
(do 46')
Zlatko Kranjčar

Slika 2 od 2.

Hrvatska nogometna vatra ponovno je zapalila Europu! Impresivnom, dojmljivom, muškom predstavom, nadigrali su Švedsku usred Göteborga i s maksimalnih 6 bodova iz prve dvije utakmice ponovno navukla euforiju u srce navijača. Zaista je nevjerojatna transformacija gotovo iste momčadi koja je na Europskom prvenstvu izgledala prilično nedorečeno, u gladnu i žestoku družinu, koja je praktički bez pogreške, agresivno, pametno i ubojito, odigrala 180 minuta protiv Mađarske i Švedske.

Švedska je počela utakmicu prema očekivanjima, čvrsto i agresivno, no bez konkretne prijetnje prema Butini. Igor Tudor, Robert Kovač i Josip Šimunić odigrali su bezgrešno, gotovo savršeno. Tercet švedskih napadača koji je najviše spominjan, doslovce se nije zamijetio svih 90 minuta.

U početku, domaćini su stvorili prednost u sredini, no to je trajalo samo petnaestak minuta. No, sve ono što su naši veznjaci propuštali, obrambena trojka dominantno je "skidala". Prve prave prijetnje na utakmici stigle su u trenutku kad smo se othrvali iluzornoj inicijativi domaćina. Srna i Pršo su dvaput izmiješali švedski obrambeni red dijagonalnim loptama, no nije bilo završnice.

Slika 1 od 1.

U 27. minuti Srna dostavlja loptu Babiću, koji ostavlja na udarac Klasniću, ali lopta leti daleko od vratiju. Kranjčar s Pršom izvodi "minijaturu" u 39. minuti i opasno puca sa 18 metara, no ni on nije najbolje naciljao.

Krajem prvog dijela Šveđani su opet stisnuli, a svoju prvu prigodu dočekali su u 41. minuti. Ljungberg je prevario Niku Kovača i uposlio Larssona, koji ulazi u šesnaesterac, no Butina zaustavlja najveću prijetnju Šveđana u prvom dijelu. Dvije minute kasnije, prijeti i Svensson, no ni blizu opasno kao Larsson.

Na poluvremenu u svlačionici ostaje Klasnić, a na travnjak izlazi Olić. Početak opet pripada Švedskoj, ali ni u ovom dijelu igre nisu imali konkretnih opasnosti. Tek neprecizan pokušaj Mellberga glavom nakon kornera u 52. minuti.

Slika 3 od 3.

Hrvatska do pobjedonosnog pogotka stiže u 64. minuti. Opet impresivni i nezaustavljivi Darijo Srna namješta loptu za slobodan udarac sa 28 metara od Isakssona i milimetarski preciznim udarcem šalje loptu preko živog zida, od švedskog vratara uz desnu vratnicu za 0:1. Erupciju radosti doživjela je armija od nekoliko tisuća naših navijača na göteborškom stadionu.

U slijedećim minutama mogli smo nokautirati Šveđane i drugim pogotkom. Srna je u 66. sjajno pronašao glavu Ivice Olića u petercu, no on je dekoncentriran i šalje povratnu loptu, umjeso da je smjesti u mrežu. U 69. minuti Pršo na ubačaj Leke povlači kontru zajedno s Olićem, no kasni s udarcem, kad je već izgubio snagu nakon sprinta.

U 71. minuti španjolski sudac elegantno se izvukao iz neugodne situacije, za njega, ali i za nas. Larsson je s očiglednim prekršajem uzeo loptu našem igraču i ubacio je pred vrata, Butina radi katastrofalnu pogrešku i ispušta loptu iz ruku, ona ulazi u mrežu, a sudac svira prekršaj Zlatana Ibrahimovića, koji se naslonio na Butinu, ali tek nakon što je ovaj ispustio loptu. Ishod je na kraju "pošten", jer sudac je akciju trebao prekinuti ranije, ali ostaje dojam da smo imali sreće što je Španjolca valjda uhvatio "napad savjesti". Mnoge druge ne bi...

Slika 4 od 4.

Pršo u 73. minuti izbacuje loptu ispred Lučića, a Butina se "vraća" nakon pogreške iz 71. minute dobrom reakcijom na Ibrahimovićev udarac, koji je zakačio Vranješa. Pršo još jednom bježi u kontru nakon potpunog otvaranja Šveđana u 78. minuti, no opet nema snage za pravi udarac.

U 80. minuti Robert Kovač odbija preko glave ispred Östlunda, a tri minute poslije toga Leko šalje snažnu bombu s tridesetak metara, samo nekoliko centimetara preko Isakssonovog gola. Posljednju šansu Šveđana spašava Butina u posljednjim sekundama prije zadnjeg sučevog zvižduka, nakon što se Allbäck izborio za komadić prostora za udarac unutar našeg šesnaesterca.

Nakon zadnjeg sučevog zvižduka prava erupcija radosti kako na terenu, tako i na našem dijelu tribina. Hrvatska se vraća u europski nogometnu vrh, barem do listopada, jer je napravila najbolji posao od svih reprezentacija koje su krenule u prvu rundu kvalifikacija. Dvije impresivne pobjede, ali još više od toga - dvije impresivne prezentacije napadačkog i agresivnog nogometa navukle su osmjeh na lice svih svojih navijača. Kao što je "junak mjeseca" Zlatko Kranjčar suznih očiju nakon utakmice izjavio - "pustite nas da barem tjedan dana budemo euforični". A onda krećemo u nove bitke. Spremni, snažni i ponosni.