Peter Kovacs
82'
Lothar Matthäus

Slika 5 od 5.

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjednički je krenula u kvalifikacije za SP 2006. u Njemačkoj - pred ispunjenim Maksimirom "kockasti" su s 3:0 slomili otpor Mađarske upisavši tako očekivana tri boda na samom startu. Uz odličan rezultat, veseli i dopadljiva igra Kranjčareve vrste koja je dominirala kroz cijelu utakmicu napadačkom igrom.

Slika 3 od 3.

Mađari su, prema najavi, u Maksimiru - napali, i to prekršajima. Tako je početak utakmice protekao u znaku grubih nasrtaja gostiju, što su uskoro puno platili. Igrala se deseta minuta kada je Huszti u skoku "uvalio" lakat Dariju Srni, za što ga je sudac Riley oštro, ali zasluženo poslao pod tuš. "Kockastima" je isključenje mađarskog bočnog igrača, naravno, olakšalo posao, pa je ostatak poluvremena protekao u apsolutnoj dominaciji Kranjčareve momčadi. Odmah nakon crvenog kartona Husztija, Babić je izveo slobodan udarac, a odličan udarac glavom Dade Prše pod gredu još bolje brani Kiraly.

Slika 4 od 4.

U 16. minuti iz okreta pokušava Ivan Klasnić, no lopta je otišla daleko iznad gola. Nakon Gerinog starta na Niki Kranjčaru i novog žutog kartona, Babić iz slobodnog udarca pokušava nisko, no još jednom je na mjestu Kiraly. Niko Kranjčar je u 29. minuti pokazao da je zaslužio priliku, krasno je proigrao Pršu no još jednom hrvatski centarfor gađa u Kiralyja. Ipak, ni mađarski vratar nije mogao ništa tri minute kasnije. Babić se dobro probio po lijevoj strani, a nakon što se njegov centaršut odbio od mađarskog braniča, loptu je primio Pršo. Napadač Rangersa prvo se "lažnjakom" riješio čuvara, došao do Kiralyja i svladao ga neobranjivim udarcem pod gredu.

Slika 2 od 2.

Hrvatska je i nakon vodećeg pogotka nastavila u istom, napadačkom ritmu. U 37. minuti Kranjčar dobro izvodi udarac iz kuta, a Robert Kovač iz odlične situacije puca pored gola. Isti igrač još je bliže pogotku dvije minute kasnije - topovski je "opalio" s 30 metara, a Kiraly krajnjim naporom vadi loptu iz samih "rašlji". Uskoro pokušava i Kranjčar udarcem s vrha šesnaesterca, no lopta prolazi tik uz desnu vratnicu. Poluvrijeme završava još jednom odličnom prilikom - Srna se sjajno probio po boku, ubacio za Babića koju spušta loptu Klasniću, no napadač Werdera sa samo šest metara puca iznad gola.

Slika 1 od 1.

Tako je okončan prvi dio nakon kojeg su Mađari mogli biti sretni što zaostaju samo jedan pogodak, jer Hrvatska je lako mogla doći i do većeg vodstva, dok obrana na čelu sa sjajnim Kovačem nije Mađarima dopustila niti "primirisati" gol Butine. Pomlađena veza igrala je raznovrsno, a u napadu su sjajno raspoloženi Pršo i Klasnić bili latentna opasnost za mađarsku obranu.

Drugi dio donio je manje prilika, ali i više pogodaka u mreži gostiju. Svoju jedinu priliku Mađari su propustili u 50. minuti kada je Butina odličnom reakcijom obranio udarac glavom Gere. Pobjednik je praktički riješen u 57. minuti - Vranješ je fino "podvalio" loptu za Klasnića na vrhu šesnaesterca, a krasno odmjereni udarac poslao je loptu u donji desni kut mađarskog gola. I nakon drugog pogotka Hrvatska je bila ta koja je diktirala tempo, no pritisak prema gostujućem golu više nije bio tako jak.

Živost se vratila u hrvatsku igru ulaskom Ivice Olića koji je u 79. minuti odlično prošao po lijevoj strani, no prvo je Babić bio prekratak, a potom Klasnić prebrz za njegov ubačaj. Konačni rezultat postavljen je u 81. minuti - akcija Srne i Jerka Leke okončana je Lekinim ubačajem kojeg je u svoj gol pospremio nes(p)retni Gypes. Do kraja je još Babić priprijetio iz "slobodnjaka", no gađao je Kiralyjev kut.

Na kraju, poslije prvog službenog susreta sa Zlatkom Kranjčarom na klupi Hrvatske dojam je maksimalno pozitivan - bodovi su na kontu, ali još važnije je da Hrvatska igra nogomet, traži nadigravanje i u vezi ima igrače koji su sposobni za takvu igru. S optimizmom se možemo okrenuti idućem izazovu, već u srijedu na redu je odlična Švedska....