Osijek - Hajduk: Presudila uzbudljiva završnica

Nikola Patković • četvrtak, 05.10.2000.

Bjelica je doveo Osijek u vodstvo na kraju prvog dijela (Snimio: Dražen Patarčić)

Osijek je sinoć u Gradskom vrtu nastavio svoj pobjednički pohod kroz Hrvatsku. Nakon rušenja Dinama u Maksimiru, sinoć je u sudačkim nadokanadama pao i Hajduk, te bar na trenutak pogurnut u drugi plan. Iako je do kraja prvenstva ostalo još 22 susreta i mogući su brojni preokreti, činjenica je kako Osijek u ovom trenutku, uz Dinamo, važi za najvećeg favorita prvenstva.

Pokazali su jučer igrači Stanka Mršića ponovno igru koja vraća ljude na stadion i Hajduk doista može biti sretan što je na kraju tek minimalno poražen. No, moglo je biti i drugačije. Već su domaći u prvom dijelu trebali i mogli riješiti susret, ali nedovoljna koncentracija pred golom Hajduka u presudnim trenucima učinila je susret zanimljivim i neizvjesnim do samog kraja.

Prvijenac Stanka Bubala za kratkotrajnu radost gostiju (Snimio: Dražen Patarčić)

Od 11. minute kada su Turković i Mitu zakasnili na odličan ubačaj Prišča, redale su se prigode pred Pletikosom, ali gola nije bilo. Pokušao je Bjelica u 12. minuti, no lopta je pogodila Lalića i skrenula u korner, Turković je u 21. odlično našao Mitua, ali Rumunj je ostao iznenađen što je Sablić promašio loptu. Potom je i sam Turković u 25. minuti ostao sam pred Pletikosom, a lopta je otišla u reklame.

Gosti su također dva puta zaprijetili. Prvo je Bošnjak u 19. minuti s 3 metra prebacio gol Balića, a zatim je Sablić tukao glavom, ali je Beširević s crte izbio. Pogodak je za domaće došao u pravo vrijeme. Akciju Bjelica - Mitu - Turković, onaj prvi je zakucao u mrežu, a gosti su tražili zaleđe. No, bilo je to bez osnova, Lalić je ostao iza svih.

Prvi značajan trenutak u nastavku dogodio se u 63. minuti. Tada je naime u igru ušao prošlosezonski najbolji strijelac Osijeka Stanko Bubalo, ali u "krivom" dresu. Takav koncert zvižduka u Gradskom vrtu već dugo nije doživljen. Mogao je Turković u 64. riješiti susret kada ga je Pletikosa pogodio, pokušavajući dobaciti loptu Miladinu, ali je napadač Osijek slabo pucao.

Nepriznati pogodak Balatinca (Snimio: Dražen Patarčić)

Deranja je u prvom dodiru sloptom mogao izjednačiti, no Balić je postavio znak "STOP". U 84. Jukić je imao bolji izbor od pucanja iz prve. Njegov je slab udarac Pletikosa bez problema uhvatio. Minutu kasnije isti je igrač odlično ubacio, a Turković sam kao duh s 5 metara pucao glavom pokraj gola. Sinoć definitivno nije bila njegova noć.

Kazna je stigla u sljedećem napadu. Balatinac je izgubio loptu, Bošnjak je ubacio s desne strane, a Bubalo pogodio. Prvi put u ovom prvenstvu. Možda i zbog "dobrodošlice" Gradskog vrta. A zatim je počeo "show".

Prvo su Osječani u 88. minuti postigli gol preko "okrivljenog" Balatinca, no Kaurić je označio zaleđe. Epilog je bio žuti karton za Bjelicu i isključenje za domaćeg trenera Mršića, na prijavu četvrtog suca Komara. U 90. minuti trener Osječana izvodi dobitnu kombinaciju. U igru je ušao Marijan Vuka. Bjelica ga je pronašao u šesnaestercu gostiju, ovaj je pucao, Pletikosa odbio, a Balatinac zajedno s loptom ušao u gol. "Šampioni, šampioni", odjekivalo je Osijekom duboko u noć.

Temperamentni dvojac Mršić - Španjić ponovno nije zajedno dočekao kraj utakmice. U pozadini je gostujući trener Vulić na tribini (Snimio: Dražen Patarčić)

Jurica Vranješ, bivši nogometaš Osijeka: ”Mislim da je u Osijek u dobroj formi, imaju odlične rezultate, dobra je atmosfera, pogotovo poslije prolaza prvog kola i pobjede protiv Dinama i rušenja neugodne tradicije, sad je sve u redu i mislim da odlično igraju. Osijek igra sigurno najbolji nogomet u državi i mislim da mogu proći i bečki Rapid. Osijek može s ovom igrom daleko dogurati, tu je neugodni Dinamo, mislim da su sigurno bolji od Hajduka, i to će biti borba između Dinama i Osijeka.”

Nenad Bjelica, nogometaš Osijeka: ”Ja mislim da gledatelji mogu biti zadovoljni s utakmicom. Bilo je puno preokreta, zanimljiva utakmica s puno prilika, za nas je završila povoljno. Mislim da smo objektivno zaslužili ovu pobjedu jer smo stvorili više prilika, pogotovo u prvom poluvremenu, i zato nas je i sreća popratila. Ovo je jedna u nizu dobrih utakmica koje igramo, ja se samo nadam da ćemo tako i nastaviti.”

Stanko Mršić, trener Osijeka: ”Utakmica je zaslužila visoku ocjenu, očekivao sam da ćemo u trčanju biti malo slabiji nego što jesmo inače, s obzirom na pobjedu nad Brondbyjem, ulazak u drugo kolo i feštu od dva dana gdje su igrači sigurno, i one male rezerve koje su imali, potrošili. U svakom slučaju, pokazali smo da je utakmica završena samo onda kada sudac označi kraj, i to se danas obistinilo. Igrali smo do zadnje minute, imali smo sigurno puno više šansi od Hajduka koji me danas iznenadio prije svega u jednom takmičarskom ritmu, punom trčanja i zalaganja. Ja sam napomenuo da su oni u uzletu i da sigurno nećemo lagano doći do pobjede, što se na kraju krajeva i vidjelo. Čestitam mojim momcima, mislim da smo zaslužili pobjedu, ona je po šansama možda trebala biti i veća, no u svakom slučaju zadovoljan sam s obzirom da je bilo 1:1 i ovaj gol koji je poništen. U zadnje dvije minute praktički damo dva gola, mislim da to mogu samo prave momčadi.”

Zoran Vulić, trener Hajduka: ”Mislim da moramo biti iskreni i pošteni, da smo pobijedili sami sebe. Primiti gol u 46. i 92. minuti, to vam sve govori. Imali smo pozitivan rezultat i u prvom i u drugom poluvremenu, protiv jednog Osijeka koji je za mene u ovom trenutku naša najbolja momčad. Prema tome, pokazali smo da možemo, ali da smo prenaivni i premladi da bismo kandidirali za naslov prvaka.” (D.Kovač)