Belgijanci i Škoti slavili u gostima

Bernard Jurišić • nedjelja, 08.10.2000.

U subotu su odigrane 23 utakmice kvalifikacija za SP 2002., među kojima i dvije utakmice iz naše skupine. Belgija je bila uvjerljiva u Latviji, dok su Škoti, naši sljedeći protivnici, teškom mukom dvaput zatresli mrežu amatera iz San Marina. U ostalim dvobojima, ističe se pobjeda Njemačke na Wembleyu, te uvjeljivi trijumf Italije nad Rumunjskom...

GRUPA 1: Švicarska - Farski otoci - 5:1, Luksemburg - Slovenija - 1:2
Dva glavna favorita grupe, Jugoslavija i Rusija, nisu igrali svoj međusobni sraz u Beogradu, zbog političke situacije u toj zemlji. Slovenci su ubilježili pobjedu u Luksemburgu, dok su Švicarci napunili mrežu Farskih otoka.
Tablica: 1. Slovenija - 4 (4:3) /2 utakmice/, 2. Švicarska - 3 (5:2) /2/, 3. Jugoslavija - 3 (2:0) /1/, 4. Rusija - 3 (1:0) /1/, 5. Farski otoci - 1 (3:7) /2/, 6. Luksemburg - 0 (1:4) /2/

GRUPA 2: Portugal - Irska - 1:1, Andora - Estonija - 1:2, Cipar - Nizozemska - 0:4
Veliki posao odradili su Irci, koji su u prva dva kola gostovali kod dva najveća favorita ove grupe, i oba puta ostali neporaženi. Nizozemci su dugo lomili otpor Cipra, tek u drugom dijelu drugog poluvremena slavili su uvjerljivu pobjedu.
Tablica: 1. Estonija - 6 (4:4) /3/, 2. Nizozemska - 4 (6:2) /2/, 3. Portugal - 4 (4:2) /2/, 4. Cipar - 3 (3:6) /2/, 5. Irska - 2 (3:3) /2/, 6. Andora - 0 (3:6) /3/

GRUPA 3: Sjeverna Irska - Danska - 1:1, Bugarska - Malta - 3:0, Češka - Island - 4:0
Bugari i Česi lako su se obračunali s autsajderima, a Danci su u Belfastu uspjeli izvući bod.
Tablica: 1. Češka - 6 (5:0) /2/, 2. Danska - 4 (3:2) /2/, 3. Sjeverna Irska - 4 (2:1) /2/, 4. Bugarska - 3 (3:1) /2/, 5. Malta - 0 (0:4) /2/, 6. Island - 0 (1:6) /2/

GRUPA 4: Makedonija - Azerbejdžan - 3:0, Moldavija - Slovačka - 0:1, Švedska - Turska - 1:1
Turci su veliki posao napravili osvojivši bod kod glavnih konkurenata za vrh ljestvice. Važan bod osigurali su u posljednjoj minuti, pogotkom Tayfura sa bijele točke. I Slovaci su ostvarili važnu pobjedu, pogotkom Nemetha 10 minuta prije kraja, čime su se odvojili na čelu.
Tablica: 1. Slovačka - 6 (3:0) /2/, 2. Turska - 4 (3:1) /2/, 3. Švedska - 4 (2:1) /2/, 4. Makedonija - 3 (3:2) /2/, 5. Moldavija - 0 (0:3) /2/, 6. Azerbejdžan - 0 (0:4) /2/.

GRUPA 5: Wales - Norveška - 1:1, Armenija - Ukrajina - 2:3, Poljska - Bjelorusija - 3:1
Zanos Poljaka se nastavlja, domaćom pobjedom protiv Bjelorusije i novim kiksom Norvežana potpuno su se odvojili već nakon 2 kola. Norvežani djeluju neuvjerljivo, kao i u početku prošlog ciklusa kvalifikacija, u Walesu su spasili bod pogotkom 10 minuta prije kraja. Velike probleme imaju i Ukrajnici, koji su u Armeniji gubili 2:0, no ipak su stigli preokrenuti na 2:3, ponajviše zahvaljujući svojoj prvoj zvijezdi, Andriyu Shevchenku, koji je postigao dva pogotka.
Tablica: 1. Poljska - 6 (6:2) /2/, 2. Ukrajina - 3 (4:5) /2/, 3. Bjelorusija - 3 (3:4) /2/, 4. Norveška - 2 (1:1) /2/, 5. Armenija - 1 (2:3) /2/, 6. Wales - 1 (2:3) /2/

GRUPA 6: San Marino - Škotska - 0:2, Latvija - Belgija - 0:4
Iznenađenja se ipak nisu dogodila, Škoti i Belgijanci uspješno su arhivirali gostovanja kod dvije najlošije momčadi naše grupe. dok su Belgijanci vrlo uvjerljivo slavili u Rigi, Škotima je za prvi pogodak u San Marinu bila potrebna 71 minuta (Elliott). Hutchinson je postavio konačan rezultat dvije minute kasnije.
Tablica: 1. Škotska - 6 (3:0) /2/, 2. Belgija - 4 (4:0) /2/, 3. Hrvatska - 1 (0:0) /1/, 4. San Marino - 0 (0:2) /1/, 5. Latvija - 0 (0:5) /2/

GRUPA 7: Španjolska - Izrael - 2:0, Liechtenstein - Austrija - 0:1
Austrijanci su postigli pobjednički pogodak u 28. minuti, što ih je zadovoljilo i dodalo im nova 3 boda na konto. Španjolci su rutinski zabilježili novi “trobod” protiv Izraelaca u Madridu.
Tablica: 1. Španjolska - 6 (4:1) /2/, 2. Austrija - 3 (1:0) /1/, 3. Izrael - 3 (2:2) /2/, 4. Bosna - 0 (1:2) /1/, 5. Liechtenstein - 0 (0:3) /2/

GRUPA 8: Italija - Rumunjska - 3:0, Litva - Gruzija - 0:4
Puno lakše nego što se očekivalo, Talijani su pobijedili Rumunjsku i tako naglasili da su ipak glavni favoriti za prvu poziciju u grupi 8. Malo iznenađenje je uvjerljiva pobjeda Gruzije u Litvi, no ako se pogleda lista imena koja igraju za Gruziju (Ketsbaia, Arveladze, Kinknadze, Iashvilli...) - vidljivo je da je to vrlo respektabilna momčad, koja bi u ovim kvalifikacijama mogla konačno pokazati svoju snagu.
Tablica: 1. Italija - 4 (5:2) /2/, 2. Gruzija - 3 (4:0) /1/, 3. Rumunjska - 3 (1:3) /2/, 4. Mađarska - 1 (2:2) /1/, 5. Litva - 0 (0:5) /2/

GRUPA 9: Engleska - Njemačka - 0:1, Grčka - Finska - 1:0
Veliku pobjedu ostvarili su Nijemci na Wembleyu, i to je svakako priča dana u europskom nogometu. Engleze će još više zaboljeti činjenica da su se od Wembleya oprostili porazom, i to baš protiv svog najvećeg protivnika - Njemačke.
Tablica: 1. Njemačka - 6 (3:0) /2/, 2. Finska - 3 (2:2) /2/, 3. Grčka - 3 (1:2) /2/, 4. Albanija - 0 (1:2) /1/, 5. Engleska - 0 (0:1) /1/