Nova pobjeda Argentine, Brazil uvjerljiv

Ivor Krapac • ponedjeljak, 09.10.2000.

Deveto kolo južnoameričkih kvalifikacija za svjetsko nogometno prvenstvo 2002. u Japanu i Južnoj Koreji, koje je okončano protekle noći, donijelo je uglavnom očekivane rezultate.

U prvom je planu bio susret dvaju starih rivala, Argentine i Urugvaja, u Buenos Airesu, kojeg su domaćini uspjeli riješiti već u prvom dijelu utakmice. Zasluge za takav rasplet pripadaju prije svega strijelcima Marcelu Gallardu (28. minuta) i oporavljenom Gabrielu Batistuti (42. minuta). Urugvaj, kojeg je s klupe (prvi put protiv "svojih") predvodio bivši argentinski reprezentativni kapetan i izbornik Daniel Passarella, uspio je u drugom dijelu, pogotkom Federica Magallanesa u 48. minuti, samo smanjiti rezultat.
Brazil je, predvođen novim (privremenim?) izbornikom Candinhom, posve uništio gostoljubivu Venezuelu u Maracaibu. "Carioce" su očito odlučile iskaliti sav bijes zbog posljednjih blijedih igara i stalnih kritika u domovini, a konačni rezultat od 6-0 dovoljno govori o odnosu snaga. Opet je osobito inspiriran bio Romario, uspio je poentirati čak četiri puta (u 31.,36. i 64. minuti iz igre, te u 39. iz jedanaesterca), a pridružili su mu se debitant Euller (21. minuta) i Juninho Paulista (29. minuta). Brazil se ovom uvjerljivom pobjedom uspio probiti na drugo mjesto, no još uvijek zaostaje velikih pet bodova za Argentinom.
U sjeni ovih dvaju nastupa ostala je važna utakmica između prvih pratitelja vodeće petorke, Ekvadora i Čilea. Ekvadorci su pred 45 000 navijača u Quitu uspjeli doći do važne pobjede u utakmici sa puno "vatre" pred oba gola. Odluka je pala u 76. minuti, a strijelac je bio Agustin Delgado. Ekvador je ovim uspjehom produžio nadu u svoje prvo sudjelovanje na svjetskom prvenstvu, ostavivši pritom Čile u vrlo neugodnoj poziciji, sa četiri boda zaostatka za petim mjestom.
Najmanje važna utakmica odigrana je u La Pazu između već otpisanih reprezentacija Bolivije i Perua. Jedino što je u ovoj nezanimljivoj utakmici vrijedno spomena je pobjedonosni pogodak domaćih, kojeg je u četvrtoj minuti na dodavanje Joselita Vace postigao Roger Suarez.

10.Venezuela 9 1 0 8 5-26 3

Napomena: Na SP se izravno kvalificiraju prve četiri najbolje plasirane reprezentacije, a petoplasirana momčad razigrava s pobjednikom Oceanijskih kvalifikacija.