U-21: Hrvatska - Škotska - 3:1

Bojan Purić • utorak, 10.10.2000.

Esson je u početku bio uspješniji od našeg napada (Snimio: Dražen Patarčić)

Škoti su počeli čvrsto, osnaženi podrškom veće skupine svojih vjernih navijača. Tako je prvih petnaestak minuta pripalo gostima; Miller je pogodio gredu, a kapetan Caldwell pokušao je glavom, ali je lopta prošla pored Marićevih vratiju.

Konačno su se probudili i naši reprezentativci, Ante Šerić je "nanizao" obranu plavih, prošao po lijevoj strani, te ubacio za Mikića, koji ipak nije uspio doći do lopte jer je Doig izbacio loptu izvan granica igrališta. Samo trenutak kasnije, u 29. minuti, grešku čini stoper gostiju Wilkie, do lopte dolazi Ivica Olić, izbija pred vratara slijeva te ubacuje u sredinu, gdje Škoti opet izbacuju u korner ispred natrčalog Bošnjaka. A onda, kad se samo očekivalo da će vratar Esson konačno pokleknuti, neugodna prilika Škota rezultirala je pogotkom. Caldwell je visokom loptom prebacio hrvatsku obranu, Notman je utrčavao, a debitant Neretljak je nespretno regirao i umalo omogućio škotskoj jedanaestici da postigne pogodak. Mariću nije preostalo ništa drugo nego zgrabiti loptu u ruke, a kako je Neretljak zadnji igrao loptom, sudac Van Hulten pokazao je na bijelu točku. Notman je ovoga puta bio neumoljiv.

Ivica Olić pokazao odlike modernog napadača (Snimio: Dražen Patarčić)

Hrvatska uzvraća već u 39. minuti. Lopta je na 20 metara od vrata gostiju, Vranješ majstorski vara cijelu škotsku obranu i propušta za Mikića koji precizno smješta loptu u Essonov donji desni kut. Mikić je malo kasnije ponovo bio u akciji, ponovo je i zatresao mrežu, ali ovoga puta s vanjske strane. Od rezultatski izjednačenog prvog poluvremena oprostili smo se s po jednom prigodom sa svake strane, najprije Eastona, a potom Sabolčkog.

Drugu dionicu otvorio je isti igrač koji je zatvorio prvi dio - Silvester Sabolčki probio se do ruba kaznenog prostora, ali u realizaciji nije bio dovoljno precizan. Malo kasnije Mikić je u solo-prodoru, ali ga grubo zaustavlja stoper Wilkie, zbog čega je i opomenut. Iz slobodnog udarca Ico Banović puca precizno, ali i Esson je bio spreman. "Mladi vatreni" preuzeli su stvari u svoje ruke, pa tako bilježimo još jedan dobar prodor Sabolčkog, nažalost opet bez učinka. Ali sve je popravio Olić u 57. minuti. Mikić je briljantno dodao Oliću koji je kroz šumu Škota pogodio mrežu. 2:1 i prvo vodstvo Hrvatske! Tempo igre potom je nešto splasnuo, a kada je zbog lakše ozljede strijelac Olić morao izaći iz igre, ispraćen je ovacijama gledateljstva.

Mihael Mikić - jednostavno najbolji. (Snimio: Dražen Patarčić)

U 81. minuti veliku priliku propustio je danas raspoloženi Mikić, nakon što nije uspio primiti loptu dodanu od strane Bošnjaka. I konačno, tri minute prije kraja Bošnjak je pretrčao pola igrališta, izbio sam pred Essona i onda nesebično dodao pristiglom Mikiću koji je postigao svoj drugi pogodak, a potom je i izašao iz igre, ispraćen dugotrajnim pljeskom gledatelja. Nakon što je već isteklo 90 minuta paniku u škotskim redovima posijao je pričuva Mate Bilić, no njegov udarac zaustavila je vratnica.

Na kraju, hrvatski izbornik Martin Novoselac i pomoćnik Vlado Bilić mogu biti puno zadovoljniji od škotskih kolega Alexa Smitha i Mauricea Malpasa, kojeg pamtimo po dobrim igrama u škotskoj reprezentaciji tijekom 80-ih godina. Mladi su svoj posao obavili na izvrstan način, hoće li i seniori?