Portugal i Ukrajina do premije u gostima

Bernard Jurišić • četvrtak, 12.10.2000.

U tri kvalifikacijske utakmice koje smo proglasili “derbijima” radovali su se gosti. Portugalci su slavili u Rotterdamu, Ukrajinci u Oslu, a slavili su i Škoti bod u Zagrebu. Krenimo redom:

GRUPA 1: Rusija - Luksemburg - 3:0, Slovenija - Švicarska - 2:2
Slovenci su dvaput stizali vodstvo Švicaraca, ali više od boda nisu uspjeli izvući. Rusija je rutinski stigla do pobjede protiv Luksemburga, još uvijek gunđajući u bradu zbog odgođene utakmice protiv Jugoslavije.
1. Rusija - 6 (4:0) /2 utakmice/, 2. Slovenija - 5 (6:5) /3/, 3. Švicarska - 4 (7:4) /3/, 4. Jugoslavija - 3 (2:0) /1/, 5. Farski otoci - 1 (3:7) /2/, 6. Luksemburg - 0 (1:7) /3/

GRUPA 2: Nizozemska - Portugal - 0:2, Irska - Estonija - 2:0
Portugalci su “tuširali” Nizozemce u Rotterdamu, potpuno zasluženom pobjedom, pogocima Conceiçaa i Paulete još u prvom dijelu. Nakon tri kola postalo je jasno, Luis van Gaal imat će velike probleme suprostaviti se razigranim Portugalcima i čvrstim Ircima, tim više što si je već u ranoj fazi natjecanja na vrat navukao “sedmu silu”. Irci nisu smjeli dopustiti kiks protiv Estonije, te su prezadovoljni završili ovogodišnji ciklus.
1. Portugal - 7 (6:2) /3/, 2. Estonija - 6 (4:6) /4/, 3. Irska - 5 (5:3) /3/, 4. Nizozemska - 4 (6:4) /3/, 5. Cipar - 3 (3:6) /2/, 6. Andora - 0 (3:6) /3/

GRUPA 3: Danska - Bugarska - 1:1, Island - S.Irska - 1:0, Malta - Češka - 0:0
Super - iznenađenje, možda i najveće ovog kola, napravila je Malta, uzevši dva boda s već uračunatog konta češke momčadi. Revitalizirale su se i šanse Bugara, koje je spasio Berbatov, pogotkom u 82. minuti. I Island je stigao do prvih bodova na samom kraju, pogotkom Gudjohnssona u pretposljednjoj minuti.
1. Češka - 7 (5:0) /3/, 2. Danska - 5 (4:3) /3/, 3. Bugarska - 4 (4:2) /3/, 4. Sjeverna Irska - 4 (2:2) /3/, 5. Island - 3 (2:6) /3/, 6. Malta - 1 (0:4) /3/

GRUPA 4: Slovačka - Švedska - 0:0, Azerbejdžan - Turska - 0:1, Moldavija - Makedonija - 0:0
“Pobjednik” ovogodišnjeg dijela kvalifikacija u ovoj skupini su Turci, koji su teško, pogotkom Süküra u 72. minuti, razbili bunker Azerbejdžanaca. Slovaci i Šveđani su remizirali, što je na kraju zadovoljilo obje momčadi, ali i primoralo ih da planiraju vrlo radišno proljeće, gdje će trebati skupiti mnoštvo bodova.
1. Turska - 7 (4:1) /3/, 2. Slovačka - 7 (3:0) /3/, 3. Švedska - 5 (2:1) /3/, 4. Makedonija - 4 (3:2) /3/, 5. Moldavija - 1 (0:3) /3/, 6. Azerbejdžan - 0 (0:5) /3/

GRUPA 5: Norveška - Ukrajina - 0:1, Poljska - Wales - 0:0, Bjelorusija - Armenija - 2:1
Što i koliko znači Andriy Shevchenko, vjerojatno trenutno najbolji nogometaš na svijetu, za svaku momčad u kojoj igra, vrlo se lako može prebrojati. Onim najvažnijim - golovima. Njegov ubačaj u 49. minuti utakmice u Oslu, bio je dovoljan da se Ukrajina digne iz pepela u kojeg ju je bacio poraz od Poljske u Kijevu. Istovremeno, Poljaci su nagazili na minu - nisu kod kuće pobijedili Wales, što je pokazalo da ipak nisu izdržali pritisak čela ljestvice. Norvežani su u vrlo lošoj situaciji, u tri prve utakmice još su bez pobjede. No, oprez - i u prošlim su kvalifikacijama slično startali, na kraju su bili uvjerljivo prvi.
1. Poljska - 7 (6:2) /3/, 2. Bjelorusija - 6 (5:5) /3/, 3. Ukrajina - 6 (5:5) /3/, 4. Wales - 2 (2:3) /3/, 5. Norveška - 2 (1:2) /3/, 6. Armenija - 1 (3:5) /3/

GRUPA 6: Hrvatska - Škotska - 1:1
Nažalost, opet smo u situaciji da ćemo se do kraja grčevito morati boriti za svaki bod, uz vrlo sužen manevarski prostor i eskiviranje kikseva. Bod je Škotskoj ogroman, jer ih je odvojio od pratnje i osigurao im mirno proljeće i nove oglede s lakšim protivnicima. Nas čeka još jedna tmurna zima...
1. Škotska - 7 (4:1) /3/, 2. Belgija - 4 (4:0) /2/, 3. Hrvatska - 2 (1:1) /2/, 4. San Marino - 0 (0:2) /1/, 5. Latvija - 0 (0:5) /2/

GRUPA 7: Austrija - Španjolska - 1:1, Izrael - BiH - 3:1
Poučeni gorkim iskustvima iz prošlog ciklusa kvalifikacija, Austrijanci su oprezno najavljivali ogled sa Španjolcima. Na kraju su zadovoljni bodom, iako su vodili pogotkom Baura, nakon sjajno izvedenog kornera Herzoga u 21. minuti. No, vodstvo je trajalo samo 6 minuta, izjednačenje je stiglo preko Baraje. Bosanci su u Tel Avivu imali neriješen rezultat do sredine drugog dijela, no tada su Izraelci sa dva pogotka osigurali tri boda i prizemljili ambicije naših jugoistočnih susjeda.
1. Španjolska - 7 (5:2) /3/, 2. Izrael - 6 (5:3) /3/, 3. Austrija - 4 (2:1) /2/, 4. Bosna i Hercegovina - 0 (2:5) /2/, 5. Liechtenstein - 0 (0:3) /2/

GRUPA 8: Italija - Gruzija - 2:0, Litva - Mađarska - 1:6
Talijani su teško došli do bodova protiv čvrste Gruzije, a put do gostujuće mreže pronašli su tek s bijele točke. Del Piero je bio realizator u 47. i 88. minuti. Litvi ni novi izbornik nije pomogao da ne doživi novi brodolom, ovog puta rezultatski još teži.
1. Italija - 7 (7:2) /3/, 2. Mađarska - 4 (8:3) /2/, 3. Gruzija - 3 (4:2) /2/, 4. Rumunjska - 3 (1:3) /2/, 5. Litva - 0 (1:11) /3/

GRUPA 9: Finska - Engleska - 0:0, Albanija - Grčka - 2:0
Samo bod iz Helsinkija nova je sol na ranu engleskog nogometa. Ipak, gledajući ukupnu situaciju u grupi, Englezi će vjerojatno na kraju stići barem do drugog mjesta, čemu u prilog ide i pobjeda Albanije nad Grcima, koji su slovili kao treća po snazi momčad u skupini. Albancima je pobjeda protiv Grčke značila i puno više od tri boda na papiru. Vjerojatno najveća neugoda engleskoj momčadi bit će činjenica što će čitavu zimu morati gledati ljestvicu na kojoj su ispred njih Nijemci, ali i Grčka, Finska i - Albanija...
1. Njemačka - 6 (3:0) /2/, 2. Finska - 4 (2:2) /3/, 3. Albanija - 3 (3:2) /2/, 4. Grčka - 3 (1:4) /3/, 5. Engleska - 1 (0:1) /2/