Tricaški festival u Tornju

Ivor Krapac, Karlo Dževerlija • srijeda, 12.01.2005.

Cibona Vip došla je do novog vrijednog domaćeg "skalpa" u Euroligi. "Cibosi" su u desetom kolu skupine A s 82:72 bili jači od turskog Efes Pilsena i došli korak bliže željenom cilju; plasmanu u Top 16 elitnog kontinentalnog klupskog natjecanja...

Prvih desetak poena ravnopravno je raspoređeno da bi Cibosi u petoj minuti drugom uzastopnom tricom otišli na +6. Nekoliko sekundi kasnije kapetan Josip Vranković ukrao je loptu i složio ekspresnu akciju za plus osam. Dva napada za veće odvajanje propustio je brzopleti Gerald Fitch: njegova trica otišla je ispod koša, a u napadu koji je uslijedio šutnuo je na stražnju stranu table. Turci su stigli do 13:11, a trener Dražen Anzulović nakon osam minuta Amerikanca je mijenjao Branimirom Longinom koji je tricom inicirao novo odvajanje.

Slika 1 od 1.

Maksimalnih +12 kreirala je "stara" Cibonina bekovska linija - prvo je Marko Popović odradio dvije solo akcije, a tricom i polaganjem iskopirao ga je Vladimir Krstić. Možda i ključna stvar za razvoj utakmice dogodila se u 15. minuti kada zbog problema s osobnim greškama Andrija Žižić mora na klupu. Dotad je gostujući strateg Oktay Mahmuti na ponajboljem igraču Cibone izrotirao cijelu centarsku liniju Prkačina, Kuqa, Pekera, Nikolića... Kako god, od tog trenutka i u samo 180 sekundi gosti su -14 pretvorili u potpuno aktivnih -4. Otprilike na toj udaljenosti suparnici su otišli na pauzu (34:28).

Novi ulazak na parket gotovo popunjenog Tornja i novo odlično otvaranje. Tvrda momčadska obrana (28 poena u dvadeset minuta) osobito na razvikanom US dvojcu Solomon - Domercant srezala je goste na pet poena u pet minuta. Na drugoj strani parketa Pop i Fitch pogađaju dvije teške trice pa Vukovi u 26. minuti uživaju novo maksimalno vodstvo 49:33. Tad se potpuno otčepilo, za razliku od kraja prvog poluvremena domaćini na kraju treće dionice pronalaze pravo rješenje za zonu Efesa. Dva uspješna pokušaja Popovića iza linije 6.25 postavljaju rekordnih +19. Da utakmica ostane zanimljiva i u zadnjih 10 minuta pobrinula se gostujuća serija od 7:0, odnosno 12:3.

Tricaški niz na prijelazu u odlučujuću četvrtinu pretvorio se u pravo ludilo. Redom Popović, u nastavku fokusirani i razigrani Fitch pa Andrej Štimac tjeraju Turke na konačni odustanak od zonske obrane. U jednom trenutku statistika je vrištala o 10/17 u drugom dijelu iza linije 6.25 (14/29 ukupno). Kad su u 35. minuti natjerani na -20, Pivari su čini se odustali od traženja izlaza. Do kraja je korisni Marton Bader publici poklonio dva tvrda zakucavanja. Više od 4.000 ljudi uzvratilo je bučnim aplauzom kao nagradom za pobjedu možda izravno vrijednu drugog kruga.