Gvineja i Tunis u drugom krugu, Bafana Bafana ide kući

Petar Plevnik • četvrtak, 26.01.2006.

Nakon drugog kola skupine C, poznati su putnici u četvrtifinale. Gvineja i Tunis, današnjim pobjedama nad Zambijom odnosno Južnom Afrikom, u izravnom dvoboju posljednjeg kola odlučit će o broju jedan u skupini, dok će Zambija i J.Afrika igrati za prestiž...

U prvom susretu dana, između Gvineje i Zambije, Gvineja je zahvaljujući pogotku Pascala Feindounoa u drugoj minuti sudačke nadoknade došla do pobjede od 2:1. A zahvaljujući pobjedi Tunisa nad Južnom Afrikom, današnja pobjeda vodi ih u četvrtfinale.

Unatoč velikom motivu Gvineje, Zambija je bolje otvorila utakmicu, preuzevši terensku inicijativu. Nagovještaj Zambijskog vodstva došao je u 24. minuti, kada chamanga iz dobre situacije pogađa vanjsku mrežu golmana Gvineje Diarsa. Točno 10 minuta nakon toga, vodstvo Zambije. Chamanga ubacuje iz kornera, a kapetan Zambije Tana glavom s pet metara dovodi Zambiju u vodstvo.

U drugi dio Gvineja ulazi puno odlučnije. Kao posljedica bolje igre, Gvineja u 74. minuti dolazi do izjednačenja. Feindouno realizira najstrožu kaznu, nakon što je prethodno golman Kolola u 16-ercu srušio Mansarea. Izjednačujući pogodak dao je krila Gvinejcima, koji potpuno potišću Zambiju na njenu polovicu. Nakon sjajne prilike Pabla Thiama u 82. minuti činilo se kako je Gvineja propustila posljednju priliku za pobjedu. Međutim, u drugoj minuti sudačke nadoknade, Feindouno šokira Zambijce i pogotkom za 2-1 osigurava Gvineji četvrtfinale a sebi status junaka dana. Zambija se pak ovim porazom oprostila od borbe za četvrtfinale, budući da je i u prvom kolu poražena od Tunisa.

A u drugom susretu dana, Tunis je "zakucao čavao u južnoafrički lijes". Naime, nakon poraza u prvom kolu od Gvineje, današnjim porazom od Tunisa, Bafana Bafana je izgubila sve izglede za četvrtfinale i tako nakon neuspjeha u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo doživjela još jedan veliki udarac.

Od samog početka Tunižani su jasno dali do znanja da ih zanimaju samo nova tri boda. U 10. minuti Dos Santos je zatresao mrežu Južnoafrikanaca ali je pogodak poništen zbog sumnjivo dosuđenog zaleđa. Južna Afrika je sjajnu priliku za vodstvo propustila u 26. minuti, kada je Benny McCarthy izišao sam pred golmana Boumnijela, koji je već bio savladan, no lopta se od vratnice odbila u gol-out.

Kazna je stigla u 32. minuti. Najbolji igrač Tunisa, Francileudo dos Santos uputio je sa 20-ak metara ne baš prejak udarac, no lopta je na mokrom terenu terenu dobila ubrzanje i skliznila kroz ruke nesretnog vratara Marvina, završivši u mreži. Bio je to četvrti pogodak Dos Santosa na turniru, čim se izjednačio sa Samuelom Eto'om na prvom mjestu liste strijelaca.

Kao i u prvom dijelu, Tunižani su i u drugom dijelu nemilosrdno kaznili promašaje Južnoafrikanaca. Tako je samo minutu nakon odličnog udarca Nomventhea i još bolje obrane Boumnijela u 56. minuti, Benachour u 57. minuti na asistenciju Trabelsia, udarcem sa 15-ak metara doveo Tunis u vodstvo od 2:0. Drugi pogodak potpuno je demoralizirao Južnu Afriku tako da su do kraja Tunižani mogli postići još koji zgoditak. No i ovako, Tunis je ovom pobjedom u četvrtfinalu i preostaje mu još da u izravnom dvoboju posljednjeg kola protiv Gvineje odluči o prvom mjestu.