Klasnić i Balaban junaci, Pršo strijelac

Bojan Poturica • srijeda, 24.08.2005.

U uzvratnim utakmicama 3. pretkola Lige prvaka, hrvatski nogometaši bili su ključevi uspjeha svojih momčadi. Ivan Klasnić je vodio Werder protiv Basela, Boško Balaban "lansirao" je Club Brugge, a Dado Pršo je pomogao Rangersima da rutinski uđu u najelitnije europsko nogometno natjecanje...

Werder je u uzvratnom susretu protiv Basela u Bremenu "lovio" zaostatak 1:2 iz prvog susreta. Domaća momčad strepila je sve do 64. minute, a onda se ukazao naš reprezentativac - Ivan Klasnić. Klasnić je postigao prvi pogodak Werdera te je započeo "lavinu". Borowski je samo tri minute kasnije iz jedanaesterca povećao prednost domaćina na 2:0, a konačan rezultat postavio je Klasnić svojim drugim pogotkom u 72. minuti te je Werder ušao u najelitnije europsko nogometno društvo. Nevjerojatno je koliko dobro Klasnić igra za Werder. Pitanje je samo kad će proigrati tako i za našu reprezentaciju.

Slika 2 od 3.

Club Brugge je uspio. Nakon izvođenja jedanaesteraca, Belgijanci su slavili protiv norveške Valerenge te su se plasirali u Ligu prvaka. Boško Balaban je u 79. minuti postigao jedini pogodak na susretu. Utakmica je nakon 90 minuta završila s 1:0, a kako je istim rezultatom završio susret u Norveškoj za Valerengu, igrani su produžeci u kojima nije bilo pogodaka. Nakon toga se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Domaća momčad slavila je s 4:3. Balaban je zabio posljednji, odlučujući jedanaesterac, te se slobodno može reći da je bio junak Bruggea. Ivan Leko je igrao sve do 77. minute, a Tomislav Butina je branio cijeli susret.

Vezane vijesti

Rangersi su s 2:0 pobijedili ciparski Anorthosis kojemu je i sam plasman u 3. pretkolo veliki uspjeh. Škotska momčad je imala 2:1 prednost iz prvog susreta, ali usprkos tome nije željela razočarati svoje navijače nakon velike pobjede u Old Firm derbiju protiv Celtica. U 39. minuti Buffel je zapalio tribine dovevši Rangerse u vodstvo, a miljenik navijača, naš Dado Pršo, u 58. minuti matirao je gostujućeg vratara. Hrvatski napadač stvarno odlično igra, a golovi Celticu i Cipranima su najbolji dokaz izborniku Kranjčaru da nije bio potpuno u pravu kad je uputio oštre riječi na račun Prše.

Slika 1 od 2.

Ajax je "muku" mučio s danskim prvakom Brondbyjem, ali je na kraju uspio uvjerljivo pobijediti i plasirati se u Ligu prvaka. Nakon što su imali 2:1 u Danskoj sve do 90. minute (utakmica završila rezultatom 2:2), Ajax je u Amsterdamu bio veliki favorit. No, loše je počelo. Krajem prvog poluvremena Elmander je doveo goste u vodstvo. Ipak, već u petoj minuti nastavka, odnosno u 50., Babel izjednačuje rezultat. Čekalo se još 30 minuta, a onda je Sneijder izazvao erupciju oduševljenja domaćina pogotkom za 2:1. Isti igrač postavio je konačnih 3:1 u 87. minuti.

Anderlecht je dokazao da je ove sezone vrlo jak. Nakon što je pobijedio Slaviju u Belgiji "samo" s 2:1, u uzvratnom susretu u Pragu slavio je s 2:0. I prvi susret je trebao završiti s uvjerljivijom pobjedom Anderlechta, ali napadači nisu imali svoj dan. U ovom susretu, strijelci za belgijsku momčad bili su Akin u 72. i Mbo Mpenza u 84. minuti.

Nakon što je s 3:0 slavio na Old Traffordu, Manchester United istim je rezultatom pobijedio Debrecena u Mađarskoj. Ipak, loša vijest po "crvene vragove" je ozljeda Garyja Nevillea koji bi mogao propustiti 5-6 tjedana. Strijelci za momčad Sir Alexa Fergusona bili su Heinze (20' i 60') te Richardson (65').

Inter nije igrao s punom snagom protiv Šahtara u uzvratnom susretu. Pobjeda od 2:0 u prvom susretu bila je dovoljna Interu da malo "stane na kočnicu" te je susret u Milanu pred praznim tribinama završio rezultatom 1:1, sasvim dovoljno za prolaz dalje Mancinijeve momčadi. Recoba je zabio za Inter u 12. minuti, a Elano je izjednačio u 25. Darijo Srna odigrao je cijelu utakmicu za ukrajinsku momčad.

Liga prvaka, 3. pretkolo, uzvratni susreti: Slavia Prag - Anderlecht 0:2 (1:2), Ajax - Brondby 3:1 (2:2), Club Brugge - Valerenga 1:0 (0:1), prolaz Bruggea nakon jedanaesteraca, Debrecen - Manchester United 0:3 (0:3), Rangers - Anarthosis 2:0 (2:1), Werder - Basel 3:0 (1:2), Inter - Šahtar 1:1 (2:0), Villarreal - Everton 2:1 (2:1).