Italija: Torpedirani Inter, Lazio i Parma

Bernard Jurišić • ponedjeljak, 23.10.2000.

Derbi 3. kola Serie A igrao se u subotu. Paralelno s velikim španjolskim derbijem Barcelona - Real, sukobila su se i dva najveća talijanska kluba, Milan i Juventus. Zvonimir Boban i Igor Tudor istrčali su u početnim postavama svojih momčadi, koje su pravi “show” priredile u zadnjih pola sata igre.. Boban je u 60. minuti prevario baš Tudora i pripremio Shevchenku mat - poziciju za tada već velikih 2:0. Samo dvije minute prije toga, Ambrosini je doveo “rosso-nere” u vodstvo. Činilo se da je Milan ubilježio pobjedu, no Torinezi se nisu predavali. Najprije je Trezeguet u 66. minuti smanjio, a izjednačenje je stiglo u posljednjoj minuti preko, naravno, Antonija Contea, igrača koji je vjerojatno postigao najviše važnih golova u povijesti torinskog kluba.

18. Napoli - 0 (3:10)

Iste večeri dogodio se i novi potop Intera, koji je pokazao da Marcelo Lippi ipak nije bio glavni razlog loših rezultata “nerazzura”. Udinese je sa 3:0 isprašio barem triput skuplju gostujuću momčad, na čijoj je klupi svih 90 minuta sjedio Dario Šimić. Čini se da Interovim igračima puno više odgovaraju drugi dresovi, jer u prvim kolima u Veroni blista Rumunj Adrian Mutu, posuđen baš od Intera. U pobjedu Verone nad prvakom Lazio, Mutu je ugradio “pogodak i pol”, najprije prisilivši Favallija na autogol, a zatim sam poentiravši za 2:0. Mario Cvitanović je igrao svih 90 minuta, no bio je jedan od lošijih u domaćoj momčadi.

Uz Tudora i Bobana, Hrvat s najvećim rejtingom u svom klubu je Davor Vugrinec, standardni član prve postave Leccea. Njegova je momčad ostvarila prvu pobjedu u derbiju juga protiv Reggine. Na vrhu je Roma jedina s tri pobjede i čini se da je momčad Fabija Capella ozbiljna u namjeri da preuzme titulu od svojih gradskih rivala. Spomena vrijedan je i sraz Barija i Atalante kojeg su dobili gosti, a domaćini su uspjeli promašiti čak dva jedanaesterca.

Parma je u noćnom terminu ponovno razočarala i spustila se čak u zonu ispadanja, bez pobjede nakon tri kola. Protivnik Dinama u 2. kolu Kupa Uefe već je nakon 19 minuta utakmice u Perugiji gubio s 3:0, do kraja su tek uspjeli smanjiti (Micoud u 79.) i zaraditi crveni karton (Milošević u 90.). Parma je igrala u sastavu: Buffon, Sartor, Thuram, F.Cannavaro, Conceiçao, Bolano, Almeyda (od 55. Fuser), Benarrivo (od 28. Di Vaio), Micoud, Amoroso, Milošević.

Rezultati 3. kola: Udinese - Inter - 3:0, Milan - Juventus - 2:2, Bari - Atalanta - 0:2, Brescia - Fiorentina - 1:1, Napoli - Bologna - 1:5, Reggina - Lecce - 0:1, Roma - Vicenza - 3:1, Verona - Lazio - 2:0, Perugia - Parma - 3:1.