Baghdatis nokautirao Roddicka, favoritkinje uvjerljive

Igor Jurišić • nedjelja, 22.01.2006.

Cipranin Marcos Baghdatis, definitivno je najugodnije iznenađenje prvog Grand Slama sezone. Nakon što je u drugom kolu izbacio favoriziranog Radeka Stepaneka u četvrtom je na red došao zahuktali Andy Roddick...

Slika 2 od 3.

Iako o Baghdatisu ne možemo govoriti kao o potpunom iznenađenju (nekad prvi junior svijeta, 2003. osvojio juniorski Australian Open, prošle godine izbacio Ivana Ljubičića i došao do osmine finala), ipak je teško bilo za povjerovati da će proći Roddicka, koji se s lakoćom obračunavao sa svoja prva tri protivnika u Melbourneu i pri tom izgubio samo jednom svoj servis.

No Baghdatis se ipak pokazao pretvrda kost za Amerikanca. U prvom setu bio mu je dovoljan jedan break za osvajanje seta rezultatom 6:4, u drugom je Roddick pokazao onu igru iz prva tri kola i odjurio do 6:1, no tada ponovno na scenu stupa Baghdatis i nošen bučnim navijačima uzima treći set rezultatom 6:3.

Četvrti set se prelomio u petom gemu kada Roddick ne osvaja niti jedan poen na svom servisu i Baghdatis dolazi do kapitalne prednosti. Tu prednost nije ispustio do kraja meča za veliko i neočekivano slavlje rezultatom 6:4, 1:6, 6:3, 6:4. Ako bacimo pogled na statistiku, ona će reći da je Roddick na kraju, unatoč porazu, osvojio jedan poen više od Cipranina, no Baghdatisovi su bili osvajani u važnijim trenucima. Isto tako, začuđujuće djeluje podatak da je Baghdatis imao više as servisa od Amerikanca kojem je servis definitivno najmoćnije oružje.

Slika 1 od 2.

Susret Davida Nalbandiana i Tommyja Robreda također je otišao do četiri seta, no tu nije bilo većih iznenađenja. Nalbandian je sigurno uzeo prva dva seta rezultatima 6:3 i 6:0, Robredo se samo nakratko vratio osvojivši treći set rezultatom 6:2, da bi potom Nalbandian priču zaključio sa uvjerljivih 6:2 u četvrtom setu.

U ženskom dijelu turnira sinoćnji mečevi protekli su bez ikakvih iznenađenja. Prva nositeljica turnira Lindsay Davenport je s mirnih 6:2, 6:4 prošla Ruskinju Svjetlanu Kuznjecovu, dok je Justine Henin-Hardenne sa još lakših 6:0, 6:3 nadigrala Španjolku Ruano Pascal. U dvoboju dvije Ruskinje, šestopostavljena Nadja Petrova, nije imala većih problema s Jelenom Vesninom koju je pobijedila sa glatkih 6:3, 6:1.

Australian Open, 22.1.2006. 4. kolo muškarci:
Fabrice Santoro (Francuska) - David Ferrer (Španjolska, 11) 6:4, 7:5, 7:5, David Nalbandian (Argentina, 4) - Tommy Robredo (Španjolska, 16) 6:3, 6:0, 2:6, 6:2, Ivan Ljubičić (Hrvatska, 7) - Thomas Johansson (Švedska, 10) 6:2, 6:4, 6:4, Marcos Baghdatis (Cipar) - Andy Roddick (SAD,2) 6:4, 1:6, 6:3, 6:4.

Australian Open, 22.1.2006., 4. kolo, žene:
Lindsay Davenport (SAD, 1) - Svetlana Kuznjecova (Rusija, 14) 6:2, 6:4, Justine Henin-Hardenne (Belgija, 8) - Virginia Ruano-Pascal (Španjolska) 6:0, 6:3, Marija Šarapova (Rusija, 4) - Daniela Hantuchova (Slovačka, 17) 6:4, 6:4, Nadja Petrova (Rusija, 6) - Jelena Vesnina (Rusija) 6:3, 6:1.