Prijateljska utakmica, 17.08.2005., Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 30.000
Suci: Florian Meyer, Müller, Glidemann (svi Njemačka)

Bernard Jurišić • srijeda, 17.08.2005.

Hrvatska reprezentacija večeras je dokazala da može parirati i najmoćnijoj svjetskoj reprezentaciji. U prilično izjednačnemoj utakmici, Hrvatska je imala i vodstvo protiv gotovo najjače postave Brazila, u prekrasnom ambijentu pred punim tribinama. Pripremili smo vam ekskluzivni izvještaj i fotografije iz Splita...

Robinho
46'
19
Renato
66'
18
Juninho Pernambucano
66'
22
Ricardo Oliveira
75'
20
Julio Baptista
75'

Carlos Alberto Parreira

Slika 1 od 1.

Najpompozniji nogometni susret odigran u Hrvatskoj od njezine samostalnosti zaista je ponudio spektakl. Dašak svjetske nogometne scene naselio je Split, a planetarno popularne zvijezde poput Ronalda, Adriana, Roberta Carlosa, Kakaa i ostalih, barem su 48 sati stanovali "tu, pored nas".

Tribine ipak nisu bile popunjene do posljednjeg mjesta, razlog su (naravno) visoke cijene, no svi koji su došli morali su otići zadovoljni. Prekrasan vatromet otvorio je i zatvorio utakmicu, a potpuni promašaj ispali su već i Bogu i vragu dosadni Mladen Grdović, koji je izgleda pre(t)plaćen na sve poljudske spektakle, a naročito žestoko izviždana pjevačica/glumica Severina.

Slika 2 od 2.

Iako je bilo vidljivo da Brazil nije igrao "u petaj brzini", ipak se moglo uživati u potezima svjetskih majstora lopte s brazilske, ali i hrvatske strane. Naša reprezentacija osim početnih nekoliko minuta vidljive nervoze, vrlo brzo se uhvatila u koštac s brazilskim majstorima i na vrlo kvalitetan način uspijevala im parirati.

Oba kapetana doživjela su ovacije prije početka utakmice, jer je naš Niko Kovač slavio 50., a brazilski Cafu 140. nastup za državnu momčad.

Utakmicu su u 6. minuti otvorili najprije Lucio udarcem s 20 metara, kojeg je Butina ukrotio, a u kontranapadu Klasnić, nepreciznim udarcem s ruba šesnaesterca. Dvije minute kasnije Ze Roberto je srušen na dvadesetak metara u idealnoj poziciji za svitu gostujućih izvođača. Srećom, bomba Roberta Carlosa zapela je u živom zidu.

Slika 3 od 3.

Prvu pravu prijetnju naši su složili u 9. minuti. Babić se izborio za loptu blizu Didinih vrata, prebacio na drugu vratnicu, gdje Srna snažno puca, ali pogađa vanjski dio mreže. U 14. minuti Ze Roberto sjajno kroz sredinu proigrava Ronalda, koji bježi našoj obrani i ulazi u šesnaesterac malo iskosa, no njegov udarac Butina spremno dočekuje.

Strasti su se primirile do 29. minuti, kada Roberto Carlos odapinje s dvadesetak metara ravno u Butinu. Minutu kasnije Olić postiže pogodak nakon proigravanja Tudora, no sudac ga poništava zbog zaleđa.

A onda - erupcija. Borbeni Olić uspijeva ukrasti loptu Didi u šesnaestercu, zaobilazi ga i puca, lopta pogađa vratnicu i odbija se do Kranjčara u sredini, koji posprema loptu u mrežu za 1:0 za Hrvatsku! Brazil je u minusu, a 30.000 gledatelja u deliriju slavi pogodak svog ljubimca.

Slika 4 od 4.

Svima je bilo jasno da će prava igra tek početi, jer bez obzira na prijateljski karakter utakmice, Brazilci od nikoga ne vole gubiti. Kaka u 38. minuti ostavlja loptu na udarac Ricardinhu, koji puca ravno u Butinu.

No, pokazalo se to samo kao uštimavanje ciljnika javnosti najslabije poznatog Brazilca među prvih 11. Nakon što Srna nije uspio prevariti Didu iz slobodnog udarca, Tudor ruši Kakaa na 18 metara, po sredini vratiju u još jednoj idealnoj poziciji. Dok su na tribinama padale oklade tko će pucati, Roberto Carlos, Adriano, Kaka ili Ze Roberto, loptu je nogom "poljubio" Ricardinho i prekrasnim udarcem loptu od grede spremio iza gol-linije za 1:1.

Naši su još zaprijetili u 44. minuti, no na Srnin ubačaj iz slobodnog udarca, Šimunić i Tudor kasne na drugoj vratnici.

Na početku drugog poluvremena splitska publika dobila je prigodu upoznati tog famoznog Robinha. "Klinjo" s brojem 21 na leđima zaista se pokazao paklenim igračem, koji se vrtio po našem zadnjem redu i zadavao velike probleme našim stoperima. Olić se već nakon nekoliko minuta ozlijedio, a prigodu da se prikaže protiv svojih idola dobio je naš Brazilac Eduardo da Silva.

Slika 5 od 5.

Robinho je prvi put zaprijetio u 52. minuti, no Butina je spreman. U 57. minuti spasila nas je tek Ronaldova nepreciznost. Kaka ga je sjajno uposlio, "Il Fenomeno" je protutnjao pored Šimića i krenuo u susret Butini, no umjesto mreže, pogodio je reklamu. Tri minute kasnije Emerson ubacuje na drugu vratnicu, gdje Adriano slabo zahvaća loptu.

U 69. minuti Emerson brzo izvodi slobodan udarac gurajući loptu Robinhu, ovaj šalje loptu na drugu vratnicu, gdje čeka Adriano i iz "mrtvog kuta" pogađa vanjski dio vratnice. U 75. minuti Robinho i Ronaldo kombiniraju u šesnaestercu, no potonji ne uspijeva dobro pucati.

Tada su krenule izmjene, Ronaldo, Adriano, Ze Roberto, Kaka, napuštali su teren praćeni gromoglasnim pljeskom, a u "selecao" su ušle nove, gladne snage.

Ipak, pobjedu je u rukama imala - Hrvatska. Kranjčar je sjajnom loptom (valjda je "skužio" kako to rade Kaka i Ze Roberto) pronašao tek ušlog Balabana, koji izlazi oči u oči s Didom i gađa pored gola. Bila je to najbolja prigoda za naše, koja je mogla donijeti puni plijen protiv svjetskog prvaka. Juninho Pernambucano je u 83. minuti udarcem "zaledio" tribine i Pletikosu, koji je samo pogledom ispratio loptu u gol-aut.

Ipak, 1:1 na kraju ipak je najrealniji i vrlo lijep rezultat kojim su na kraju bili zadovoljni i jedni i drugi. Hrvatska je odigrala vrlo dobru utakmicu sa svjetskim prvakom, pokazala da ima snage i kvalitete za nositi se s najjačima i ispisala dobar uvod za završne borbe u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj.