Strani mediji: Balaban doveo preokret i pobjedu Hrvatske

Sven Posavec • nedjelja, 04.09.2005.

Većina stranih medija popratila je preokret Hrvatske i pobjedu na Islandu kratkim izvještajima. Jedini koji su nešto više napisali o utakmici su Reuters, BBC te UEFA.

Reuters piše kako su dva Balabanova pogotka u šest minuta pomogla Hrvatskoj da pobijedi s 3:1 Island i nastavi na putu prema Njemačkoj. Chelseajev napadač Eidur Gudjohnsen, navodi Reuters, iznenadio je Hrvatsku u 24. minuti pogotkom, a nakon toga imao još jednu priliku koju je promašio. Hrvatska je u drugom poluvremenu pokazala bolju igru i pobijedila, a šlag na tortu je stavio udarcem iz najstrože kazne Dario Srna.

"Hrvatska je zadržala prvo mjestu u kvalifikacijskoj skupini za Svjetsko prvenstvo u Njemačkoj iduće godine", navodi BBC koji je kao igrača utakmice ipak proglasio Darija Srnu. Također su prenijeli kako zbog kartona neće igrati Robert Kovač i Igor Tudor, te su najavili utakmicu sa Maltom u kojoj Hrvatska mora pobijediti. Ključna utakmice grupe 8 po Englezima je zadnja po redu protiv Mađarske na gostovanju.

Na službenoj stranici UEFA-e jedina pogreška u izvještaju jest navod da je penal izborio Marko Babić, a ne Dado Pršo. "Island je u Laugardaluru dobrano držao u strahu lidera osme skupine u prvom poluvremenu, ali je Hrvatska boljom igrom u nastavku zadržala bod prednosti pred Šveđanima", piše u uvodu izvještaja. Također pohvalu je dobio i Stipe Pletikosa koji je zaustavio udarac iz slobodnjaka koji je izveo Eidur Gudjohnsen. Osim izvještaja UEFA je objasnila situaciju u skupini i navela moguće scenarije.