Asgeir Sigurvinsson
9
(do 84')

Zlatko Kranjčar

Hrvatska nogometna reprezentacija pregrmila je i treće gostovanje pobjedom. U očekivano teškoj utakmici u Reykyaviku, naša je momčad pokazala dva lica. Neočekivano loše i neinventivno u prvom poluvremenu, goropadno i agresivno u drugom, kada su s tri pogotka naši nogometaši ubilježili značajna tri boda.

Slika 1 od 1.

Vezane vijesti

Islanđani su utakmicu otvorili dominantnije i agresivnije, naši su loše parirali Gudjohnsenu i društvu koje je napadač Chelsea razigravao. Upravo je prva zvijezda Islanda otvorila kanonadu udaraca prema našim vratima iz slobodnog udarca u 3. minuti, kada je Pletikosa iskazao prvu, srećom i jedinu nesigurnost tijekom utakmice.

U 6. minuti Robert Kovač šalje sjajnu duboku loptu okomito prema Srni, koji ubacuje na Balabana, no ovaj puca pored vratiju. Naši su djelovali prilično nervozno u obrani, a sredina je bila potpuno blokirana islandskim blokom igrača.

Domaćini u 24. minuti dolaze do prednosti. Eidur Gudjohnsen prolazi kroz mekanu obranu naših, dvostrukim dodavanjem izigrava Roberta Kovača, izlazi oči u oči s Pletikosom i lako poentira za 1:0.

Hrvatska uzvraća u 30. minuti, kada Pršo vraća povratnu loptu Niki Kovaču. Kapetanov snažan udarac Arason vadi iz donjeg desnog kuta.

Slika 2 od 2.

Slijedi novi period dominacije Islanda, u kojem je Pletikosa branio naša vrata od snažnih i preciznih udaraca Gunnarssona i Gislasona. Naši dvije prigode propuštaju u posljednjoj minuti prvog dijela. Najprije Gislason blokira udarac Prše na drugoj vratnici, a zatim Tudor za malo kasni na ubačaj Babića.

U drugo poluvrijeme kao da je izašla potpuno nova hrvatska momčad. Agresivnija, pametnija, s puno pomaganja, blokiranja, zaustavljanja islandskih pokušaja jako daleko od Pletikose. I sa snažnim pritiskom prema domaćim vratima, posebno po Srninoj desnoj strani.

Upravo je Srna najzaslužniji za veliki presing, dug nekoliko minuta, koji je izrodio izjednačnje. Najprije je u 48. minuti Balaban propustio ubačaj Srne ubaciti u mrežu, nakon što je lopta preskočila Helgasona, no ubrzo je napadač Club Bruggea namjestio svoj ciljnik.

Marko Babić ušao je u šesnaesterac u 56. minuti "krivom" desnom stranom, došao do gol-aut linije u "milimetarski" pogodio Balabanovu glavu u sredini za 1:1. Izjednačnje i "bronhi" među nekoliko stotina bučnih hrvatskih navijača na Laugardalsvöllur stadionu.

Slika 3 od 3.

Pritisak nije jenjavao, sve naše akcije išle su preko neumornog Srne, no i ostatak momčadi potpuno je drugačije izgledao. Vodstvo naših stiže u 61. minuti. Srna ubacuje s desne strane, Balaban u sredini u padu puca, Arason odbija u vratnicu, lopta ga pogađa u glavu i završava u mreži za 1:2.

Naši su nakon vodstva potpuno dominirali terenom i znalački kontrolirali sve kretnje domaćina. Čvrsti Niko Kovač bio je neprelazan, Tudor i Kranjčar dominirali su sredinom i dobivali gotovo sve dvoboje, a Robert Kovač i Šimunić djelovali su puno sigurnije u zadnjem redu.

Točka na i stavljena je u 82. minuti. Dugačko Pletikosino izbijanje lopte došlo je do Prše u šesnaestercu Islanda, ovaj prolazi Gislasona, koji ga ruši. Jedanaesterac je bila idealna prigoda za Darija Srnu da pogotkom za 1:3 zapečati pobjedu i potvrdi epitet junaka utakmice, u tandemu s Boškom Balabanom.

Protiv Malte u srijedu nećemo na raspolaganju imati Roberta Kovača i Tudora, koji će pauzirati zbog zarađenih žutih kartona. Tri boda s teškog gostovanja na Islandu još su jedna potvrda koliko snage i kvalitete ima u našoj momčadi. Briljantan povratak nakon neugodnih prvih 45 minuta dokaz su da zaslužuju povjerenje u svakoj situaciji, bez obzira što je vjerojatno i ovog puta bilo puno onih mizernih duša koje su na poluvremenu pljuvali sve što su stigli...