Božićne pobjede vodeće trojke, Owen opet na Anfieldu

Marin Vuković • ponedjeljak, 26.12.2005.

Chelsea je teže nego je to bilo očekivano osvojio nova tri boda u utakmici s Fulhamom. Arsenal se vratio pobjedom nad Charltonom, Manchester rutinski kući otpremio West Brom, a dan je obilježio i povratak Michaela Owena na njegov Anfield, naravno u dresu Newcastlea...

Kako je to već uobičajeno, u tjednu u kojem veći dio nogometne Europe uživa u božićnim i novogodišnjim blagdanima, engleski Premiership donosi najviše uzbuđenja. Englezi u samo tjedan dana igraju čak tri kola, od kojih se jedno tradicionalno odigrava danas, na tzv. Boxing Day. Sljedeće kolo već je za dva dana, a blagdanska ponuda utakmica završava na Staru godinu.

Slika 1 od 2.

Od samog početka utakmice na Stamford Bridgeu činilo se kako će to biti još jedna rutinska pobjede Mourinhove momčadi. Već u trećoj minuti nakon udarca iz kuta William Gallas postiže vodeći pogodak za Chelsea, a 20 minuta kasnije domaći imaju već sasvim zadovoljavajućih 2:0. Na asistenciju Wright-Philipsa strijelac je ovaj put Frank Lampard. Ipak, prije odlaska na odmor Fulham se uspijeva vratiti u igru pogotkom u 29. minuti. Nakon pogreške vratara Petra Čeha na crti gola se našao Brian McBride i uklizao za 2:1. Nakon desetak minuta igre u nastavku Fulham se vraća nakon što Joe Cole ruši McBridea u šesnaestercu. Siguran izvođač jedanaesterca bio je Helguson za veliki povratak Fulhama u utakmicu.

Jose Mourinho brzo je reagirao i ojačao svoj napad, što se ubrzo pokazalo pametnim potezom. Prvo je u 60. minuti poništen pogodak Lamparda zbog nedozvoljene pozicije Hernana Crespa koji mu je prethodno asistirao, no u 74. minuti više nije bilo spasa za gol gostiju. Joe Cole je prošao desnom stranom, ubacio za Crespa koji pogađa za 3:2. Do kraja utakmice Fulham je pritiskao u potrazi za zasluženim bodom, no rezultat je ostao nepromijenjen.

Nakon poraza od Chelseaja u prošlom kolu Arsenalu su bila prijeko potrebna tri boda kako bi se spasio daljnjeg pada u sredinu Premiershipa. Gostovanje kod Charltona došlo je kao naručeno, budući da je Athletic u posljednjih sedam utakmica slavio tek jednom. Jedan pogodak topnika bio je dovoljan za tri boda, a postigao ga je u 58. minuti Jose Antonio Reyes, iskoristivši odbijenu loptu nakon udarca Thierryja Henryja.

Tottenham je produžio seriju na šest utakmica bez poraza, svladavši na White Hart Laneu gostujući Birmingham City, koji se pak nalazi na pretposljednjem mjestu Premiershipa sa slabim nadama da će se u ovom društvu nalaziti i sljedeće sezone. Put do mreže gostiju ipak je bio zatvoren sve do 58. minute kada Upson čini prekršaj nad Robbiejem Keaneom u šesnaestercu. Keane uzima loptu i sam izvodi jedanaesterac, te pogađa za 1:0. Isti rezultat stajao je na semaforu sve do sudačke nadoknade kada Jermaine Defoe postiže konačnih 2:0 za Tottenham.

Slika 2 od 3.

Michael Owen se vratio na Anfield. Legenda Liverpoola i jedan od najboljih napadača koji su ikad obukli crveni dres ponovno je istrčao na travnjak na kojemu je ispisao najbolje stranice svoje karijere, no na žalost domaćih navijača ovaj put se to dogodilo u crno-bijelom dresu Newcastlea. Unatoč tomu, gledatelji na Anfieldu su ga srdačno pozdravili.

Bivši suigrači ipak nisu imali milosti prema Owenu i ostalim igračima Newcastlea. Redsi su u velikom naletu i u Premiershipu ne znaju za poraz već sedam utakmica. U tom stilu otvorili su i današnji susret, jer je već u šestoj minuti tisućupostotnu prigodu Harryja Kewella obranio Shay Given, no sedam minuta kasnije Peter Crouch je asistirao Stevenu Gerrardu koji neobranjivo buši mrežu Newcastlea za vodstvo domaćih. Dvije minute prije odmora asistent postaje strijelac. Nakon ubacivanja s lijeve strane Peter Crouch glavom šalje loptu preko linije Givenova gola. Strijelci u nastavku nisu bili raspoloženi, pa su mreže ostale netaknute, a vrijedi spomenuti i izravni crveni karton bad boya Leeja Bowyera zbog prekršaja nad Xabijem Alonsom.

Manchester United i Alex Ferguson preživjeli su sve kritike nakon ispadanja iz Lige prvaka i već osmu utakmicu zaredom ne znaju za poraz. Danas je na Old Traffordu "stradao" West Bromwich Albion, koji je već nakon prvih 45 minuta hvatao zaostatak od dva pogotka. Prvoga je u 35. minuti u mrežu Tomasza Kuszczaka smjestio danas vrlo zapaženi Paul Scholes, a deset minuta kasnije nakon Giggsova kornera Rio Ferdinand je glavom povisio na 2:0. U drugom dijelu, dvojcu strijelaca priključio se i Ruud van Nistelrooij svojim 14. pogotkom sezone, čime i dalje drži vrh ljestvice strijelaca.

Nakon odličnog početka sezone, a zatim i ružne serije od pet uzastopnih poraza, Wigan se ponovno vraća na pobjedničke staze nakon poprilično dramatične utakmice s Manchester Cityjem, koji je u vodstvo došao već u trećoj minuti golom Sibierskog. Wigan se vratio i do kraja poluvremena napunio su mrežu Cityja, za što je dvaput bio zaslužan Jason Roberts (u 13. i 45. minuti), te Lee McCulloch (u 24. minuti). U nastavku utakmice Henri Camara postiže i četvrti pogodak za domaće, te se očekivala mirna završnica susreta, no s time se nisu složili gosti. Prvo Joey Barton smanjuje u 78. minuti, a zatim dvije minute prije kraja pogotkom za 4:3 pravu dramu otvara Andy Cole. U posljednjoj minuti utakmice Sibierski je imao priliku za nevjerojatan povratak gostiju i izjednačenje 4:4, no njegov udarac glavom odlazi pored gola.

Harry Redknapp nije uspio odvesti Portsmouth do druge pobjede u nizu. Odigrali su neodlučeno s West Hamom, no mora se priznati da su gosti sasvim zaslužili bod nakon rijetko viđene kalvarije koja je zadesila njihov obrambeni red. Ozlijedila su im se čak tri igrača, pa su bili prisiljeni već u prvom dijelu obaviti sve tri izmjene, no nesreći ni tu nije bio kraj. Nakon što su iskoristili sva prava izmjene, ozlijedio se i Matthew Etherington kojega više nije imao tko zamijeniti, pa je nesretni igrač bio prisiljen odigrati utakmicu do kraja. Nakon što je Pompey poveo s 1:0 pogotkom O'Neilla u 18. minuti, Hammersi su do boda došli nakon sat vremena igre zgoditkom Collinsa.

Shefki Kuqi je dvjema pogocima utišao navijače Middlesbrougha i odveo Blackburn do vrijedne gostujuće pobjede. Albanac je do prvog pogotka stigao u 38. minuti, a konačnih 0:2 postavio je desetak minuta prije kraja susreta. Sunderland je nakon devet uzastopnih poraza - odigrao neodlučeno. Domaći su silno željeli pobjedu nad Boltonom kako bi po prvi put nakon deset kola upisali tri boda, no nisu uspjeli pronaći put do njihove mreže. Ostalo je 0:0, čime Sunderland i dalje čvrsto drži začelje Premiershipa.

Premiership, 18. kolo, 26.12.2005:
Chelsea - Fulham 3:2, Charlton - Arsenal 0:1, Tottenham - Birmingham 2:0, Manchester United - West Bromwich Albion 3:0, Liverpool - Newcastle 2:0, Wigan - Manchester City 4:3, Sunderland - Bolton 0:0, Portsmouth - West Ham 1:1, Middlesbrough - Blackburn 0:2, Aston Villa - Everton 4:0.