Vodeni sportovi

"Žapcima" trofej nakon dvije godine

Ivan Stipčić • četvrtak, 22.12.2005.

Vaterpolisti Mladosti pobjednici su hrvatskog vaterpolskog Kupa. U finalnom susretu žapci su svladali dubrovački Jug s 11:9. Najveće zasluge za ovu pobjedu svakako ima sjajni reprezentativni vratar Mladostaša Josip Pavić koji je obranio niz teških udaraca...

Zagreb, 22.12.2005.- Plivalište uza Savu, gledatelja 800
Suci: Lovrić (Split), Franulović (Rijeka)
Mladost: Pavić (10 obrana), Vranješ 1, Kobešćak (k) 2, Jelača 1, Franković, Oreb, Milaković, Đogaš 2, Primorac 2, Paškvalin, Pavlović 2, Burić, Perčinić, Brlečić 1 Trener: Ozren Bonačić
Jug CO: Volarević (6 obrana), Komadina, Bošković 3 (0), Računica, Kržić 1, Smodlaka 1, Marković 1, Bušlje, Karač, Dobud 1, Drobac, Fatović (k), Volarević, Joković 2 Trener: Emil Nikolić
Igrač više: Mladost 9/18 (50 %), Jug CO 5/16 (31 %)
Treće isključenje: Dobud (Jug CO, 17. min.), Smodlaka (Jug CO, 29. min.), Jelača (Mladost, 29. min.), Oreb (Mladost, 30. min.), Bošković (Jug CO, 32. min.)
Peterci: Mladost -, Jug CO 0/1
Četvrtine: 3:2, 2:2, 3:3, 3:2

Prvi pehar ovogodišnje vaterpolo sezone pripao je igračima zagrebačke Mladosti. "Žapci" su tako prekinuli "sušu" dugu pune dvije sezone. Zadnjem trofeju radovali su se još 2003. godine kada su osvojili Prvenstvo Hrvatske, a posljednji put pokal namijenjen pobjedniku Kupa krasio je njihove vitrine 2001. godine. Zagrepčani su u finalu svladali dubrovački Jug sa 11:9 u jednoj vrlo zanimljivoj, uzbudljivoj i neizvjesnoj utakmici. Tako "gospari" nisu uspjeli i četvrti put za redom osvojiti ovo natjecanje.

Vezane vijesti

Mladost je kontrolirala utakmicu tijekom sve četiri četvrtine, jugaši niti jednom nisu poveli, ali su stalno bili domaćinu "za petama", ne dopuštajući mu da se rezultatski "odlijepi" te izjednačivši rezultat čak šest puta. Susret je obilovao nervozom s obje strane, o čemu svjedoče čak 34 isključenja te pet crvenih kartona! U tome su se bolje snašli mladostaši, koji su imali 50 %-postotnu realizaciju igrača više, dok je Jug igrao loše s čovjekom više, u čemu "prste" ima izvrsni vratar Josip Pavić, koji je obranio nekoliko izuzetno teških udaraca iz blizine (kako je samo izvadio Fatovićev šut iz samih "rašlji"!) i koji je proglašen igračem utakmice. U svim tim silnim isključenjima lošije su prošli Dubrovčani, jer su zbog tri izbačaja plivalište morala napustiti oba sidraša (prvo Dobud, a zatim i Smodlaka), čime je Mladosti znatno olakšan posao i otvoren put ka pobjedi. Veliku ulogu odigrao je Damir Burić koji se lavovski borio u obrani, a u napadu je izborio treće Dobudovo i treće Smodlakino isključenje! Posljednji put rezultat je bio u egalu u 25. minuti, kada je izjednačio mladi (18 godina), ljevoruki Maro Joković, koji je bio jedan od boljih pojedinaca u redovima Juga. Tada su Zagrepčani zabili tri puta zaredom, sva tri puta s igračem više (dva puta Primorac, jednom Pavlović), te u tih pet minuta nadahnute igre osigurali pobjedu. Doduše, "gospari" su imali još jednu priliku za povratak u utakmicu minutu prije kraja pri rezultatu 11:9, ali tada je nervozni Miho Bošković promašio peterac (pogodio prečku) i zapečatio sudbinu svoje momčadi. Bošković je odlično otvorio utakmicu, uostalom postigao je i tri pogotka, ali što se više bližio kraj postajao je sve nesigurniji, za što je najzaslužniji opet Pavić koji je zaključao svoja vrata.

Koliko je Mladosti značio ovaj trofej, pokazao je i sam kraj susreta kada su svi, uključujući trenera Ozrena Bonačića i njegove pomoćnike Milorada Damjanića i Mladena Kuštraka, skočili u bazen proslavivši veliku pobjedu nad velikim suparnikom.

Spomenimo i da je Mile Smodlaka prije početka utakmice dobio "žutu kapicu" Sportskih novosti kao nagradu za najboljeg igrača u prošloj sezoni.

Vjekoslav Kobešćak, kapetan Mladosti: "Osvojili smo trofej nakon dvije godine, a ja vjerujem da je to samo početak jednog velikog niza. Igrali smo protiv velikog protivnika, Jug spada u sam vrh Europe. Josip Pavić je definitivno bio najbolji pojedinac na utakmici."