Cibonin naslov prvaka vrijedan Eurolige

Bojan Poturica, Bruno Blumenschein • petak, 09.06.2006.

Košarkaši Cibone uvjerljivo su pobijedili Zadar rezultatom 92:67 u posljednjem susretu finala PH odigranom u Draženovom domu te su osvojili naslov prvaka Hrvatske i time izborili nastup u Euroligi iduće sezone...

Cibona je uvjerljivom igrom stigla do pobjede u posljednjoj utakmici finala Prvenstva Hrvatske. "Cibose" su do pobjede predvodili Kus (17 koševa), Warren (16 koševa, 9 skokova) i Markota (15 koševa, 10 skokova), dok je u redovima poražene momčadi najbolje odigrao Gečevski (20 koševa, 6 skokova).

Slika 2 od 3.

Treća odlučujuća utakmica finala, skoro do kraja ispunjena dvorana "Dražen Petrović" i dvije najbolje hrvatske momčadi. Prava pozornica za utakmicu koja je odlučivala o novom prvaku Hrvatske i momčadi koja će dobiti pravo nastupa u Euroligi u slijedeće tri sezone. Sve navedeno je osvojila zagrebačka Cibona i pokazala da je u ovom trenutku ipak kvalitetnija momčad od Zadra.

Naslov prvaka Hrvatske za sezonu 2005./2006. Ciboni je donijelo njihovo najjače oružje kroz cijelu sezonu- obrana. Upravo su agresivnom obranom uspjeli limitirati Zadar na samo 14 poena u trećoj četvrtini, a kroz takvu obranu su dobivali i više prigoda da u napadu poentiraju kroz kontra napade. Treba istaknuti pogotovo obranu Scoonie Penna koji je u potpunosti zatvorio Josipa Sesara te Jamela Browna koji je tijekom cijele utakmice igrao presing na Jakovu Vladoviću.

Presudna je bila serija Cibone od 16:3 koju su uspjeli napraviti u prvih pet minuta treće četvrtine, a koju su vodili i najbolji igrači Cibone večeras Chris Warren i Damir Markota. Dodali su svoje i Jamel Brown s odličnim prodorima i asistencijama te Davor Kus pogađajući odlučujuće šuteve tijekom cijele utakmice. Kada su došli prvi puta na prednost od 20 koševa (70:50, 31. minuta) do kraja je bio rutinski posoa vrijedan Eurolige i velikog slavlja.

Slika 1 od 2.

Zadar je bolje otvorio utakmicu sa 10:6, ali Cibona preko Warrena i Kusa okreće do 19:11. Zadar je odgovorio preko raspoloženog Andraea Pattersona i Todora Gečevskog koji je bio jedini raspoloženi igrač u zadarskim redovima tijekom cijele utakmice. Na Jakovu Vladoviću se osjetio umor i isrpljenost nakon druge utakmice finala u Zadru, a Juby Johnson je pokušavao, ali je Warren večeras bio bolji.

U drugoj četvrtini je Zadar uspjevao preko Deana Olivera i Sesara održavati minimalno vodstvo, ali 15 skokova manje na poluvremenu je bilo nenadoknadivo, tako da se razlika od samo šest poena na odmoru (42:36) činila povoljnim rezultatom. U nastavku se igra Zadra svela na pojedinačne pokušaje koje su vukovi s lakoćom zaustavljali i brzom tranzicijom lagano kažnjavali.

Na kraju svega, zasluženo osvajanje naslova prvaka od strane Cibone, a Zadar bi trebao dobiti trofej barem za najsrčanije navijače koji se nisu utišali niti kod maksimalnih minus 29 (81:52, 35. minuta). Oproštaj od Scoonieja Penna, Mate Skelina i vjerojatno Bennetta Davisona je prošao na najbolji mogući način za momčad Dražena Anzulovića, koji je ponovno pokazao veliku trenersku kvalitetu i puno potencijala. Cibona čestitamo!