Zimski sportovi

Janda uzvratio Ahonenu za uzbudljivi nastavak turneje

Petar Plevnik • nedjelja, 01.01.2006.

Jakub Janda pobjednik je drugog natjecanja novogodišnje turneje u Garmisch-Partenkirchenu. Janda je skokovima od 125.0 i 121.5 metara slavio ispred finskog dvojca, Janea Ahonena i Mattia Hautamaekia...

Mogli bismo reći da je Čeh današnjom pobjedom u Garmischu izvukao dvostruku korist budući da je povećao prednost nad Ahonenom u ukupnom poretku Svjetskog kupa na gotovo 100 bodove te istodobno smanjio zaostatak u ukupnom poretku novogodišnje turneje, primakavši se Fincu na manje od šest bodova.
Janda je danas slavio sa svega 2,5 boda ispred Ahonena ali pobjedi Čeha nema prigovore budući da je Janda bio vodeći i nakon prve serije, skočivši 125 metara što je i najduži skok dana.

Ahonenu, koji je skokom od 122.5 metara nakon prve serije držao peto mjesto, skok od 124 metra u drugoj seriji bio dovoljan za drugo mjesto i ostanak na vodećoj poziciji novogodišnje turneje.

Vidljiv napredak iz natjecanja u natjecanje pokazauje još jedan Finac, Mati Hautamaeki. Nakon petog mjesta u Oberstdorfu, Matti je danas po prvi put u sezone došao do pobjedničkog postolja, osvojivši treće mjesto.
A nakon današnjeg četvrtog mjesta, Andreas Kuettel još više može žaliti za kiksom iz prve serije Oberstdorfa, zbog kojeg je natjecanje završio na 20. mjestu i tako izgubio sve izglede za ukupnu pobjedu na turneji, iako se trenutno nalazi na solidnom sedmom mjestu.

Slika 1 od 2.

Nasuprot Kuettelu, izglede za osvajanje turneje zadržao je danas petoplasirani Roar Ljoekelsoey, koji sada u ukupnom poretku turneje za vodećim Ahonenom zaostaje 15 bodova. Kad smo već kod Norvežana, treba spomenuti i da je norveški trener, Finac Mika Kojonkoski, iziritiran lošim rezultatima svog dvojca Sigurda Pettersena i Daniela Forfanga, obojicu poslao kući. Tako će umjesto njih na preostala dva natjecanja turneje nastupiti rutineri Henning Stensrud i Anders Bardal.

A kad je riječ o razočaranjima, onda je ono današnje svakako Andreas Widhoelzl, koji je skokom od 112 metara izgubio dvoboj prve serije protiv Larsa Bystoela, te je imao nesreću da bude šesti lucky loser, završiviši natjecanje već nakon prve serije, tako izgubviši sve šanse za dobar plasman na turneji.
Nažalost, još jedno završavanje natjecanja u prvoj seriji Roberta Kranjeca, više se ni ne može svrstati u razočaranja, kao ni tek 21. mjesto Adama Malysza, kojem čini se forma pada iz skoka u skok.

Još jednom pak moramo pohvaliti sjajnog Japanca Takanobua Okabea, koji je nakon sjajnog četvrtog mjesta u Oberstdorfu, današnje natjecanje završio kao 10. te se u ukupnom poretku turneje nalazi na odličnom petom mjestu.

A Nakon jučerašnjeg razočaranja prouzrokovanog nekvalificiranjem Martina Schmitta domaćini ipak imaju razloga za zadovoljstvo budući da su Uhrmann i Spaeth ponovno među 10 najboljih, na sedmom i devetom mjestu.

Turneja Četiri skakonice seli u Austriju gdje se natjecanje nastavlja 4. siječnja u Innsbrucku.