Lokomotiv pobjednički kroz Jazine

Bruno Blumenschein • utorak, 17.01.2006.

Četvrto kolo FIBA Eurokupa nije donijelo i treće slavlje zadarskoj momčadi. Poraženi su na domaćem parketu od Lokomotiv iz Rostova sa 81:89. Čovjek odluke za rusku momčad je bio šuter Afik Nissim sa 27 poena, koji je u posljednjoj četvrtini sam pobijedio Zadar...

Bila je to čudna utakmica zadarske momčadi u kojoj su vodili samo dva puta, na samom početku utakmice. Poslije toga su inicijativu preuzeli gostujući košarkaši i nametnutim ritmom otišli na velikih 32:53 u posljednjoj minuti prvog dijela. Zadarska obrana je kao i u nedavnoj utakmici protiv Crvene zvezde pokazala nevjerojatno propusnost pri ćemu su se istakli najbolji gostujući igrač, centar Jose Ferron i Nissim.

U prvom poluvremenu je igra oba suparnika ličila na dvoboj u Goodyear ligi protiv Crvene zvezde, ali je izostalo buđenje u trećoj četvrtini i serija preokreta. Zadrani nisu uspjeli iskoristiti niti probleme igrača Lokomotiv s osobnim pogreškama jer su Milodersov i Sokolov morali izaći van prije sredine posljednje četvrtine, a Ferron je drugo poluvrijeme relativno malo bio u igri zbog četiri osobne pogreške na svom kontu. Tri minute prije kraja, pri rezultatu 71:79 i Ferron je morao izvan igre zbog pete osobne pogreške, ali niti to nije pomoglo domaćim košarkašima.

Presudio je loš zadarski šut kroz cijelu utakmicu. Na kraju su brojevi pokazivali 23 ubačene lopte Zadrana od 69 pokušaja, dok je Lokomotiv bio puno uspješniji (32/60) i to je presudilo. I večeras je veteran Damir Tvrdić ubacio 20 poena, ali niti to nije bilo dovoljno kao niti double-double učinak Todora Gečevskog od 17 poena i 11 skokova. Osim Nissimovih 27 poena, Ferron je ubilježio još jedan double-double učinak (16 poena, 12 skokova) što je za njega postala praksa u utakmicama Eurokupa.

Imala je zadarska momčad šanse za povratak u potpuni egal, ali su u par navrata promašivali napade kod zaostatka od pet koševa, što je redovito kažnjavao najbolji šuter u redovima Lokomotiv, Nissim koji je na kraju imao šut 8/12 uz dva skoka i dvije asistencije. Ovim uspjehom ruske momčadi izjednačili su se sa Zadrom na omjeru od dvije pobjede i dva poraza, dok prvo mjesto na tablici drži belgijska Dexia koja je bila uvjerljiva kod Slaska. Iz svake od četiri skupine prolaze momčadi s prvog i drugog mjesta, te će igrati u četvrtfinalu FIBA-inog kupa.