Belgijci ponovno kobni za Zadar

Bruno Blumenschein • utorak, 24.01.2006.

Porazom 92:90 kod belgijskog Dexia Monsa, momčad Zadra se oprostila od Fibonog Eurokupa. Nakon vrijedne pobjede protiv Cibone, Zadar je imao šansu za pobjedu, ali sve su prokockali u posljednje dvije minute. Omar Cook je predvodio domaćine sa 23 poena...

Slika 1 od 1.

U posljednje dvije minute susreta Zadar je ušao s prednošću od četiri koša razlike, ali tada Cook pogađa tricu koja vraća Dexiu na samo pola koša zaostatka. Dean Oliver gubi jednu loptu, da bi zaustavljanje Jakova Vladovića suci protumačili kao namjerno i dosudili mu nesportsku pogrešku. Tada Matthias Desaever s linije slobodnih bacanja pogađa prvo, a nakon drugog promašenog Dexia uzima napadački skok i Cook pogađa drugu tricu zaredom za vodstvo domaćina 83:79 nakon čega se Zadrani nisu uspjeli vratiti.

Tako je Zadar propustio doći do treće pobjede kojom bi ostali u utrci za prva dva mjesta, iako niti nakon današnjeg poraza nisu bez šansi. Dexia vodi skupinu s četiri pobjede i jednim porazom, dok je Lokomotiv na drugom mjestu s omjerom 3-2. Zadar je predvodio Oliver s 22 poena (8/14 šut), dok je Jure Lalić dodao 16 koševa. Najveći problem za Zadar su ponovno bile osobne pogreške centarske linije (Gečevski, Čolak, Lalić). Kako Andrae Patterson nema pravo nastupa u Europi, Zadar se ubrzo našao u problemima.

Slika 2 od 2.

Dexia je tijekom susreta održavala prednost od pet poena razlike, da bi na odmor otišli s nešto većim vodstvom 46:39. Zadar se vratio pred kraj treće četvrtine kada rade seriju 12:0 i ostavljaju domaćina bez postignutog koša skoro četiri minute. Međutim, nova crna rupa i opuštanje u redovima hrvatskog prvaka donose belgijskoj momčadi mogućnost za novo vodstvo da bi došli do već opisane završnice. Raduje sve bolja forma Zadra koji će prikazanom igrom sigurno biti jedan od kandidata za plasman na "Final 8" Goodyear lige, kao i glavni favorit za novu titulu hrvatskog prvaka.