Zadar obranio Kup

Branimir Korać • nedjelja, 19.02.2006.

Potpuno zasluženo u ovom trenutku naša najbolja momčad, Zadar, uzela je Kup Krešimira Ćosića. U finalnom susretu Zadrani su svladali Zagreb s 84:69 koji je već plasmanom u finale napravio veliki uspjeh. U "domaćoj" atmosferi Zadar je već u prvom poluvremenu došao do plus 20 i odlučio pobjednika...

Cibona pet, Split pet, Zadar četiri - tako je izgledao broj osvojenih Kupova Hrvatske u košarci. Od karlovačkog Final Foura Zadrani su poravnati sa Splitom i Cibonom. Uoči finala bilo je takvo što i za pretpostaviti. Zagreb je napravio veliki posao u polufinalu pobjedom nad Cibonom i ta utakmica ih je jako istrošila. S druge strane Zadar je s pola snage bio bolji od Cedevite.

Atmosfera na tribinama počela se zagrijavati pola sata uoči početka utakmice kada su košarkaši istrčali na parket, a brojni Tornado ih dočekao pjesmom.

Otvaranje susreta proteklo je u nervoznoj igri u kojoj je Zagreb još uspijevao držati priključak. Vrlo dobro igrao je play Mišić koji je u samo četiri minute provedene na parketu ukrao dvije lopte i izborio tri prekršaja prvog playa Zadrana Deana Olivera. No, Mišić nakon druge osobne izlazi iz igre i ostaje zaboravljen na klupi, a dirigentsku palicu preuzima iskusni Erjavec.

Slika 1 od 2.

Sve do osme minute Zagreb se dobro držao kada ulazi Amerikanac Patterson i s pet poena u nizu predvodi seriju Zadra koja ih vodi do plus 12. Prva četvrtina završava s 24:12 za Zadrane i tu je i biti bio kraj Zagrebovih nadanja.

Pogotovo je sve postajalo jasnije kada Zadar u drugih deset minuta ulazi s 5:0 za 29:12, a zatim odlazi i na 33:14. Tada kreće Zagrebova vanjska linija, trice ubacuju Mance i Nikola Garma, ali s druge strane Barać spriječava Zagreb da smanji zaostatak. Do poluvremena Zadrani dodatno podižu nivo igre, posebice u obrani gdje briljiraju i u 18. minuti imaju 46:24. Do odmora "mravi" smanjuju na 50:32, ali rezultat im ne ulijeva neke velike nade u pozitivan ishod na kraju. U prvom dijelu Zagreb je promašio čak osam slobodnih bacanja.

U trećoj četvrtini Zagreb se vraća, smanjuje na 65:52 zahvaljujući opuštanju Zadrana posebice u obrani. 13 poena prednosti i dalje je vrlo visoka razlika, ali opet razlika koja nudi mogućnost uzbudljive završnice.

Na početku posljednjih deset minuta Zagreb dolazi na minus deset, ali tada prvi razigravač Zagreba najveći dio susreta, Mladen Erjavec, zarađuje četvrtu osobnu pogrešku. Upravo zbog toga ne uspijeva odigrati agresivnije prema raspoloženom Jakovu Vladoviću koji tricama drži Zadrane u igri obzirom da s druge strane ponovno Mance i Nikola Garma ubacuju trice. Potpuna odluka dolazi u posljednje tri minute kada nakon trice Gečevskog Zadar započinje seriju 9:0 i mirno privodi susret kraju.

Najbolji kod Zadra bili su Damir Tvrdić s 21 poenom (6/9, 5/6 trice) i Jakov Vladović s 20 poena (8/13) i pet skokova. Kod Zagreba Marijan Mance 19 poena (7/12) i sedam skokova te Joško Garma 12 poena (4/7).

Veliki prijelazni pehar Kupa Krešimir Ćosić kapetanu Zadra Jakovu Vladoviću uručila je Krešina supruga Ljerka Ćosić u pratnji predsjednika HKS-a Danka Radića, trofej Slobodne Dalmacije u trajno vlasništvo Zadranima je predao Danko Plevnik, kolumnist Slobodne Dalmacije. Zlatne medalje pobjednicima je uručio predsjednik HKS-a Danko Radić u pratnji karlovačkog gradonačelnika Mire Škrgatića, a srebrne Zagrebašima glavni tajnik HKS-a Željko Drakšić.