Rumunjski dvoboj bez pobjednika, Sevilla i Schalke sigurni

Marin Vuković • četvrtak, 30.03.2006.

Prve susrete četvrtfinala Kupa Uefe povoljnim su rezultatima na svom stadionu okončali Basel i Sevilla, dok je Schalke uvjerljivom pobjedom na gostovanju praktički već osigurao ulazak u polufinale. Najzanimljivije je bilo u rumunjskom derbiju...

Ždrijeb je htio da se u četvrtfinalu nađu ne samo dvije momčadi iz iste države, već i iz istoga grada - Bukurešta. Prvih je 90 minuta kao domaćin odradio Rapid, no zadovoljnija momčad nakon prvog susreta zasigurno će biti Steaua, koja je izvukla neodlučen rezultat i pritom postigla i pogodak u gostima. Spomenuti pogodak postigao je već u petoj minuti susreta Banel Nicolita, na asistenciju Daniela Oprite. Rapid je izjednačio početkom drugog poluvremena preko Viorela Moldovana, nakon što vratar Steaue Fernandes nije uspio kontrolirati loptu. Konačnih 1:1 i jednima i drugima ostavlja izglede za plasman u polufinale, no nešto bliže tom velikom uspjehu ipak je Steaua zbog pogotka u gostima.

Slika 2 od 3.

Levski je po prvi puta u ovoj sezoni Kupa Uefe poražen na svom stadionu u Sofiji. Schalke je slavio s 3:1 što će se vrlo vjerojatno pokazati sasvim dovoljnim za mirni uzvrat u Gelsenkirchenu i prolaz u polufinale. Levski je odlično otvorio utakmicu pogotkom Daniela Borimirova već u šestoj minuti, nakon pogreške Hamita Altintopa. Domaći su uspjeli održati prednost do odlaska na odmor, no ključni se trenutak utakmice zbio u 35. minuti kada je Cedric Bardon skrivio i drugi žuti karton te morao napustiti travnjak.

U nastavku utakmice Schalke je iskoristio brojčanu prednost i u pola sata potpuno preokrenuo rezultat u svoju korist. Prvo je Gustavo Varela pogotkom u 48. minuti nagovijestio povratak Schalkea, a dvadeset minuta kasnije Lincoln donosi prednost gostima. Krajnji rezultat postavio je desetak minuta prije kraja susreta Gerald Asamoah, nakon što se udarac Christiana Poulsena odbio od vratnice.

Slika 3 od 4.

Basel je također napravio veliki korak prema polufinalu, svladavši engleski Middlesbrough s 2:0. Švicarci su sve riješili u završne dvije minute prvog poluvremena, kada su i postigli oba pogotka. Prvi pogodak domaći mogu zahvaliti sreći i teškim uvjetima na travnjaku St. Jakob Parka. Lopta Matiasa Delgada iz daljine nezgodno se odbila od travnjaka i prevarila Marka Schwarzera za vodstvo domaćih. Nedugo zatim David Degen postiže i drugi pogodak za domaće i na odmor se odlazi s 2:0 za Basel. Šokirani Middlesbrough u nastavku je pokušao doći do barem jednog pogotka u gostima koji bi olakšao posao u uzvratu, no do kraja se rezultat nije mijenjao.

Nakon prvih 45 minuta utakmice u Sevilli, ruski Zenit imao je neodlučen rezultat, pogodak u gostima i vrlo lijepu podlogu za uzvratnu utakmicu, posebno kad se uzme u obzir da su u natjecanju po skupinama već svladali Sevillu na svom stadionu s 2:1. Na žalost ruske momčadi, nogometna utakmica ima dva poluvremena, a upravo u ovom drugom svjedočili smo potpunom krahu gostiju.

Sevilla je povela u 15. minuti zgoditkom Saviole i držala minimalnu prednost sve do posljednje minute prvog dijela kada je na scenu ponovno stupio Aleksandr Keržakov, inače strijelac oba pogotka u prvoj pobjedi Zenita nad Sevillom. Ovaj put je pogodio na asistenciju Aršavina.

Slika 1 od 2.

Početak ruske katastrofe zbio se u 53. minuti kada je Erik Hagen u šesnaestercu srušio Frédérica Kanoutéa. Glavni sudac utakmice ne samo da je pokazao na bijelu točku, već je i bez razmišljanja pokazao Hagenu izravni crveni karton. Najstrožu kaznu u pogodak i novo vodstvo Seville pretvorio je José Luis Martí. Stvari postaju još gore po goste sedam minuta kasnije kada Andrej Aršavin, inače jedan od ponajboljih igrača Zenita, dobija javnu opomenu što je značilo da ga neće biti u uzvratnoj utakmici.

Deset minuta prije kraja utakmice Sevilla dolazi i do trećeg pogotka. Ponovno je koban bio Saviola, postigavši svoj šesti pogodak u Kupu Uefe. Da stvari mogu biti još gore dokazao je Aršavin zaradivši i izravni crveni karton zbog nesportskog ponašanja u 90. minuti, pa je znatno oslabljeni Zenit s devet igrača na terenu primio još jedan pogodak u trećoj minuti sudačke nadoknade. Visokih 4:1 za gotovo siguran prolaz u polufinale postavio je Adriano Correia.