Podvig Middlesbrougha, ostali zadržali prednost

Marin Vuković • četvrtak, 06.04.2006.

Middlesbrough je na Riversideu napravio pravi podvig i još nas jednom podsjetio zašto je nogomet najpopularniji sport na svijetu. Engleska se momčad nakon dramatične utakmice plasirala u polufinale Kupa Uefe, gdje će im se pridružiti rumunjska Steaua, te Sevilla i Schalke...

Nakon prve utakmice u kojoj je Basel slavio s 2:0, Middlesbroughu je malo tko davao izglede za preokret i prolazak u polufinale, a kada je u 23. minuti večerašnjeg uzvrata na Riversideu Eduardo doveo goste iz Švicarske u vodstvo od 0:1, činilo se da je europskoj avanturi Middlesbrougha ipak došao kraj. Posljednju riječ ipak je imala jedanaestorka domaće momčadi.

Slika 3 od 4.

U sljedećih nešto više od sat vremena engleska je momčad gradila preokret koji je kulminirao kada je to bilo najpotrebnije i najdramatičnije - u posljednjoj minuti susreta. Jedan od najzaslužnijih za preokret domaće momčadi bio je Mark Viduka, koji je večeras postigao dva pogotka, i to prva dva koji su Englezima dali nadu da nije sve izgubljeno. Bivši napadač Dinama, odnosno tadašnje Croatije, na asistenciju Yakubua izjednačio je u 33. minuti, a zatim i doveo Middlesbrough u vodstvo u 57. minuti.

U 73. minuti Basel ostaje bez jednog igrača nakon što je zbog drugog žutog kartona isključen Majstorović, a samo je šest minuta trebalo Middlesbroughu da kapitalizira na brojčanoj prednosti i preko Jimmyja Floyda Hasselbainka povede s 3:1. Drama je u tim trenucima dosezala vrhunac, a ogroman pritisak domaćih u posljednjim trenucima utakmice ipak se isplatio. U 90. minuti Massimo Maccarone podiže cijeli stadion na noge i s konačnih 4:1 odvodi Middlesbrough u polufinale.

Slika 2 od 3.

Zenit nije bio ni blizu sličnog preokreta protiv Seville. Nakon visokog poraza od 4:1 prije tjedan dana te isključenja dva igrača koji danas nisu imali pravo nastupa, bilo kakvo iznenađenje nije dolazilo u obzir. Na vrlo teškom terenu ruska je momčad izvukla tek neodlučenih 1:1. Pogodak za domaće postigao je Young-Min Hyun u 50. minuti, a izjednačio je Kepa Blanco 16 minuta kasnije.

Nažalost, niti ova utakmica nije mogla završiti bez ružnih scena, uz dva crvena kartona, po jedan s obje strane. Strijelac pogotka za goste crveni je karton zaradio neposredno nakon postignutog pogotka, i to zbog neslaganja s glavnim sucem utakmice, a u crnu se sučevu knjižicu samo minutu kasnije upisao i naš Ivica Križanac koji je "pocrvenio" zbog ružnog starta na Vicenzu Maresci. Nesretni Maresca nije mogao nastaviti utakmicu zbog, kako se činilo, teške ozljede.

Slika 1 od 2.

Schalke je veći dio posla obavio još prošlog tjedna na gostovanju kada su svladali Levski s 3:1. Gosti iz Bugarske danas su hrabro pokušali učiniti nemoguće i svladati Schalke s čak tri pogotka razlike, no u tome nisu uspjeli. Uspjeli su tek povesti 1:0 pogotkom Emila Angelova iz 24. minute, te održati vodstvo do kraja prvog dijela, no u nastavku ipak nisu sačuvali mrežu. Schalke je izjednačio pogotkom Lincolna u 58. minuti.

Rumunjski dvoboj ponovno nije dao pobjednika, no zbog postignutog gola u gostima Steaua prolazi u polufinale. Prije tjedan dana u utakmici u kojoj je Rapid bio domaćin susret je završen rezultatom 1:1. Steaua se danas orijentirala na obranu tog rezultata, odnosno pogotka u gostima, što im je na kraju i uspjelo. Discipliniranom igrom u obrani, uz nekoliko izglednih prilika za pobjedu, Steaua zasluženo nakon dvije utakmice odlazi među četiri najbolje momčadi Kupa Uefe.