Manchester nadigrao Arsenal, Chelsea uvjerljiv

Marin Vuković • nedjelja, 09.04.2006.

U velikom derbiju na Old Traffordu Manchester United je zasluženo svladao Arsenal s 2:0 i zadržao pritisak na vodeći Chelsea, koji je pak s deset igrača na terenu preokrenuo rezultat i pregazio West Ham s 4:1. Liverpool je na Anfieldu svladao Bolton i nanio mu četvrti uzastopni poraz...

Sjajnu predstavu odigrali su na Old Traffordu Manchester United i Arsenal pred više od 70.000 gledatelja. Pravi engleski nogometni derbi, s pregršt udaraca i prigoda za pogodak uz već poslovičnu agresivnost i dinamiku engleskog nogometa. Arsene Wenger je na travnjak poslao momčad bez Thierryja Henryja, što je iznenadilo mnoge, no i u takvom sastavu topnici su u početnim minutama stvorili nekoliko opasnih situacija pred Unitedovim golom.

Slika 1 od 2.

United je polako preuzimao inicijativu u utakmici, no obje su momčadi do kraja prvog dijela uputile mnogo udaraca prema vratarima. U 44. minuti Manchester je grubo oštećen zbog previda glavnog suca Grahama Polla. Najbolji igrač utakmice Wayne Rooney izbio je sam pred Jensa Lehmanna, prošao ga i uputio loptu prema praznoj mreži, no pogodak je rukom spriječio Kolo Toure. Na veliko iznenađenje Rooneyja i prepunog Old Trafforda, od jedanaesterca nije bilo ništa.

U nastavku je istrčao još bolji Manchester, koji je ubrzo svoju dobru igru i okrunio pogotkom. Mikael Silvestre je prošao lijevom stranom i ubacio savršenu loptu u srce šesnaesterca, gdje ju je primio Wayne Rooney i neobranjivo poslao u mrežu za 1:0. U 78. minuti Rooney je ponovno bio u centru pozornosti, ovaj put kao asistent. Utrčao je u šesnaesterac s desne strane i asistirao za Ji-Sung Parka, koji šalje loptu u praznu mrežu za konačnih 2:0. Wenger je pokušao nešto promijeniti uvođenjem Henryja i Ljungberga, no promjene rezultata više nije bilo.

United je tako devetom uzastopnom pobjedom zadržao sedam bodova zaostatka iza Chelseaja i ostavio otvorenom mogućnost neizvjesne završnice prvenstva. Arsenal je nakon četiri pobjede zaredom i odličnih nastupa u Ligi prvaka morao priznati da se namjerio na trenutno boljeg suparnika.

Slika 2 od 3.

Nakon prvih 15 minuta utakmice na Stamford Bridgeu situacija za Chelsea nije izgledala nimalo ružičasto. West Ham je pogotkom Jamesa Collinsa u 10. minuti poveo s 0:1, a već u 16. minuti zbog grubog prekršaja isključen je Maniche pa je Mourinhova momčad već u ranoj fazi utakmice ostala sa samo deset igrača na terenu.

Ipak, aktualni prvaci Engleske uspjeli su se vratiti u utakmicu i u samo dvije minute preokrenuti rezultat. Prvo je u 29. minuti Didier Drogba izjednačio, da bi dvije minute kasnije Hernan Crespo doveo vodeću momčad prvenstva u vodstvo. I u nastavku Chelsea je izgledao bolje unatoč manjku igrača na travnjaku, a potvrda pobjede stigla je u 54. minuti pogotkom Johna Terryja. Konačnih 4:1 postavio je 15 minuta kasnije William Gallas.

Liverpool je nanio četvrti poraz u nizu Boltonu, za što mu je bio dovoljan tek jedan pogodak i to slavljenika Robbieja Fowlera. Naime, ljubimac Anfielda danas je slavio 31. rođendan, a pogodak vrijedan tri boda postigao je krajem prvog poluvremena na asistenciju Croucha. Ovaj pogodak, kao i dobra igra, stigli su u pravo vrijeme za Fowlera, budući da Rafael Benitez još uvijek razmišlja hoće li mu ponuditi novi ugovor.

Čudesan preokret u Kupu Uefe od prije nekoliko dana očito je ostavio traga na igračima Middlesbrougha koji su danas ubilježili domaći poraz od Newcastlea. Prvi pogodak za goste bio je autogol Georgea Boatenga u 29. minuti, a na 0:2 povisio je Shola Ameobi neposredno prije odlaska na odmor. Boateng se djelomično iskupio za autogol pogotkom za svoju momčad 11 minuta prije kraja, no tri su boda otišla Newcastleu.

West Bromwich je izvukao bod na gostovanju kod Aston Ville odigravši 0:0, čime su i dalje ostali u igri za ostanak u Premiershipu.

Premiership, 33. kolo:
Manchester United - Arsenal 2:0, Chelsea - West Ham 4:1, Liverpool - Bolton 1:0, Middlesbrough - Newcastle 1:2, Aston Villa - West Bromwich 0:0.