Mravi vratili Zadru za finale Kupa

Bruno Blumenschein • nedjelja, 12.03.2006.

U 22. kolu Goodyear lige Zagreb je svladao aktualnog prvaka Hrvatske, Zadra sa 81:73. Bio je to prva pobjeda domaćina nakon 14 uzastopnih neuspjeha u Goodyear ligi što najviše mogu zahvaliti Jošku Garmi, koji ih je predvodio sa 23 poena...

Prijelomni trenutak utakmice se dogodio u zadnjoj minuti treće četvrtine kada nervozni Zadrani zarađuju dvije tehničke pogreške, koje su dobili Frane Čolak i Siniša Štemberger. Bila je to samo kulminacija nezadovoljstva zadarskih igrača zbog sudačke trojke iz SiCG, koja ih istini za volju nije mazila. Nikola Garma je tada pogodio pet od šest slobodnih bacanja i odveo Zagreb, na pokazalo se, nedostižnih 56:41.

Slika 3 od 4.

Ne može se reći da je zbog sudaca Zadar izgubio utakmicu jer su i sami na kraju priznali da su ušli bez dovoljno agresivnosti i želje, što je mlada momčad Zagreba uspjela iskoristiti. Uspjevali su mravi nešto jačom obranom iznuditi nekoliko izgubljenih lopti Zadrana, koji pak bez Jakova Vladovića izgledaju bezidejno i sporo u napadu. Krpao je u prvom poluvremenu Dean Oliver, ali u drugom poluvremenu je i on pao.

Zagreb je zaostatak od 22:27 uspio pretvoriti u 28:27 nakon što je Joško Garma, po tko zna koji puta, ostao sam nakon izigranog pick'n'popa sa Krunom Simonom. Dok je u napadu dosta toga išlo preko Garme (u 19. minuti je već imao 18 koševa), u obrani se vidio "rukopis" trenera Radulovića. Stajali su bliže protivničkim igračima, igrali agresivnije, ali i dalje imaju problema sa skokom i kvalitetnim box-outom.

Slika 2 od 2.

Na poluvrijeme se otišlo s minimalnim vodstvom Zadra od 32:33, a odmah nakon izlaska iz svlačionice je Zagreb počeo s preuzimanjem i stvaranjem prednosti, najviše preko Ante Tomića. Večeras je odigrao veliki dio utakmice (33 minute) i iskoristio ih za odličnu napadačku predstavu, dok u obrani još ima dosta mjesta za napredak. Povukao je Zagreb u seriju 10:3, koju su završili atraktivnim alley-oopom Mance i Broyles.

Zadar je u tim trenucima izgledao izgubljeno, ponajviše u napadu dok u obrani nisu imali rješenja za brzi protok Zagrebaša i kvalitetna rješenja. Dodatno ih je poremetila ozljeda Damira Tvrdića u 27. minuti, te su tako ostali bez trećeg standardnog beka (Vladović, Barač i Tvrdić). Kada je završila treća četvrtina sa opisanim tehničkim pogreškama, mislilo se da je uzbuđenjima kraj, ali se ispostavilo da tek onda počinju.

Slika 1 od 1.

U prvoj akciji u posljednjoj dionici, Gečevski je postigao koš, ali je (opravdano) mislio kako je sudac trebao dosuditi i osobnu pogrešku. U vraćanju u obranu, tražio je spomenuti prekršaj na što je sudac dosudio njegovu tehničku pogrešku. Trener Vanjak je ušao u teren kako bi povukao Gečevskog na klupu i smiri ga, ali je sudac smatrao da je Vanjak neopravdano ušao na teren i isključio ga.

Zadar je tako posljednjih devet minuta igrao bez glavnog trenera, a činilo se da se mogu vratiti zadarskim "dišpetom" nakon što je Gečevski zabio iz napadačkog skoka, Juby Johnson realizirao kontru, a Oliver i Patterson pogodili trice i doveli goste na samo sedam poena zaostatka (62:55). Teško su tada padali koševi, a odlučujućim se pokazalo polaganje Tomića uz osobni prekršaj jendog od zadarskih igrača.

Bilo je to pet minuta prije kraja utakmice, nakon čega je uslijedio veliki broj prekršaja, ponajviše sa zadarske strane, ali do kraja nisu uspjeli preokrenuti tijek događanja. Zagreb je došao do pobjede nakon dugog posta, a Zadar nastavio neugodan niz nakon poraza od Partizana i Geoplin Slovana na domaćem parketu. Najbolji kod Zadrana je bio Johnson sa 16 ubačaja, a kod Zagreba uz Joška Garmu, Simon je dodao 17 ubačaja.