Mravi kroz produžetak do pobjede

Bruno Blumenschein • petak, 24.03.2006.

Matineja 24. kola Goodyear lige je prikazala susret između Zagreba i Hemofarma s happy-endom za domaćine sa 85:80 nakon 45 minuta borbe. Najistaknutiji u pobjedi Zagreba su bili Marijan Mance s 25 koševa i Krunoslav Simon s 23 koša, dok je goste predvodio Miljenko Topić s 21 poenom...

Petak u 18 sati, a u dvorani u Trnskom je počinjala košarkaška utakmica. Nesvakidašnji prizor za koji je zaslužno gostovanje Hemofarma u Grčkoj kod Arisa slijedeći utorak. Naime, momčad iz SiCG brani prednost od tri poena u polufinalnom uzvratu Uleb Kupa. Sve ovo opisivanje je bilo u svrhu jedne činjenice- gosti su danas igrali s mislima o Arisu.

Dovelo je to do ranog vodstva Zagreba od 7:2 u trećoj minuti, koji je bio rastrčaniji od pomalo bezvoljnih igrača Hemofarma. Od 13:7 za što su zaslužni Mance i Simon, Hemofarm do kraja prve četvrtine preko Roberta Conleya smanjuje do 18:17 nakon prvih 10 minuta. Slična, neatraktivna košarka se vidjela i u drugoj četvrtini u kojoj Ante Tomić pogađa za maksimalnih šest poena razlike (32:26 u 17. minuti).

Conley neće po dobrome zapamtiti gostovanje u Trnskom, najviše zbog sudačke trojke koja ga, kao niti cijelu momčad Hemofarma, nije mazila. Sve "ničije" lopte su otišle na stranu Zagreba, a suci "nisu" vidjeli niti nekoliko očitih prekrašaja na gostujućim igračima. Nezadovoljstvo gostiju je kulminiralo u 35. minuti kada suci još jednom čudnom odlukom daju loptu Zagrebu.

Trener Hemofarma, Luka Pavičević je prvo dobio tehničku zbog prigovora, a odmah potom i Velimir Radinović zbog udaranja reklame nogom. Mance je iskoristio sva četiri slobodna bacanja, čime odvodi Zagreb na velikih 64:57, nešto više od četiri minute prije kraja susreta. Zakucavanje Dwaynea Broylesa je povečalo prednost mrava na devet koševa, ali se potom Hemofarm budi i pokazuje zašto su u polufinalu Uleb Kupa i vrhu Goodyear lige.

Mance je mogao biti i tragičar utakmice da Zagreb nije pobijedio jer je promašio nekoliko važnih šuteva. Prvo je kod 66:59 promašio čisti šut za tri poena, zatim je promašio šut za dva, a kod 66:64 još jedan šut iza crte 6,25. Sve promašaje domaćina je koristio Hemofarm i nešto više od minute prije kraja došao na 66:66. Ušlo se u završnicu s dosta slobodnih bacanja, a Simon je donio produžetak pet sekundi prije kraja s oba pogođena slobodna.

U produžetku preko unutarnjih igrača, Alihodžića, Tomića i Joška Garme, Zagreb stvara šrednost od 75:71, ali se sve istopilo u samo minutu i pol. Conley pogađa slobodna bacanja za 75:77 i čini se kako su gosti na pragu pobjede. Velike probleme je Simonu u obrani pravio Conley, tako da je čudna odluka trenera Radulovića da opasnog Amerikanca u dresu Hemofarma čuva baš Simon, ali se u novoj završnici slobodnih bacanja bolje snalazi Zagreb i slavi 85:80.

Zagreb je tako dobio i drugu utakmicu zaredom u Trnskom, ovaj puta najviše zahvaljujući dvojcu Mance-Simon, ali i priličnom "vjetru u leđa" od sudačke trojke. Loš šut za tri poena (2/16) i deficit u skoku (28-38) su Hmeofarmu donijeli poraz, koji otvara vrata Ciboni da možebitnom sutrašnjom pobjedom kod Slovana dođe na četvrto mjesto, posljednju ulaznicu za Uleb kup.