Košarkaška rapsodija u Domu Dražena Petrovića

Ivor Krapac, Branimir Korać • srijeda, 08.03.2006.

Atraktivnom i efikasnom igrom Cibona je došla do treće euroligaške pobjede u drugom krugu. U najboljoj ovosezonskoj igri Cibone Benetton je bio apsolutno bez ikakvih šansi i "vukovi" su slavili s uvjerljivih 91:80, a tijekom susreta imali su i ogromnih plus 26. Cibona ostaje jedina neporažena momčad skupine G...

Slika 2 od 2.

Poraz s 20 razlike, blijeda i beskrvna igra, dezorijentiranost, zvižduci s tribina napola ispunjenog Draženovog doma... Tako je to izgledalo prije samo mjesec i pol protiv Barcelone, u prvom krugu Eurolige, a četrdesetak dana kasnije sve se okrenulo u potpuno drugom, ljepšem smjeru. Cibona je potvrdila podignutu formu i samopouzdanje uvjerljivim slavljem protiv gostiju iz Trevisa i uza sjajnu podršku potpuno popunjenih tribina došla do čistih 3-0 nakon prva tri nastupa u drugom krugu.

Kad "cibosi" pobjeđuju, čine to momčadski, ali nekoliko pojedinaca je i večeras vrijedno isticanja. Scoonie Penn ponovno je bio gazda, s 24 poena i sedam asistencija, no titulu čovjeka utakmice u podjednakoj mjeri zaslužuje i Bennett Davison, koji je ponovno dizao navijače na noge atraktivnim zakucavanjima, završivši susret s 20 poena i 10 skokova. Osim američkog dvojca, važan doprinos dali su Levour Warren, Davor Kus, Damir Rančić... Benetton se tome jednostavno nije mogao oduprijeti.

Slika 1 od 1.

Gosti iz Trevisa otvorili su bolje i u prve tri i pol minute poveli s 9:4, dok je Ciboni očito trebalo malo zagrijavanja da krene punom parom. A kad je krenula, sve se ubrzo odrazilo i na rezultatu; Davison je zabio pet, a Penn četiri poena za poravnanje, da bi u završnici prve četvrtine Rančić sa sedam uzastopnih poena i Warren tricom donijeli prvo značajnije vodstvo "cibosa", 25:19 nakon deset minuta igre.

Druga četvrtina prošla je u stilu završnice prve, sa sjajnom igrom raspoloženih "cibosa". Penn je izluđivao goste pogađanjem dalekometnih šuteva iz driblinga, Kus se pridružio s dvije trice, Davison zakucavao i zakucavao...

Benetton se pokušavao zadržati u igri poenima probuđenog Drewa Nicholasa, no on nije bio dovoljan - u 17. minuti je Cibona prvi put večeras došla do okruglih 20 razlike (47:27), a do kraja prvog poluvremena ostalo je na tom razmaku, s 50:30 na semaforu. Nije smetalo ni što se Penn u drugoj polovici četvrtine odmarao na klupi, vukli su svi ostali.

Bio je to festival kolektivne igre i preciznosti, o čemu dovoljno govori da su "cibosi" nakon prvih 20 minuta imali čak 80 % šuta za dvicu, a ukupno 67 % iz igre. Ako treba tražiti dlaku u jajetu, može se pronaći jedino u slobodnim bacanjima, sa sedam promašenih i samo 46 %, no zbilja nema razloga biti sitničav.

Slika 3 od 4.

Početkom drugog poluvremena gosti su složili mini-seriju i nakon tri i pol minute smanjili na 53:37, no "cibosi" se sa sedam Warrenovih poena brzo vraćaju na 62:41. A nakon toga - ludnica; Davison prvo zakucava u kontri, a potom i jednoručnim alley-oopom na Pennovu asistenciju, dižući atmosferu u dvorani i odvodeći domaće do visokih 69:43. Ni ove, a možda ni prošle sezone Cibona nije imala takvo navijanje, no ovakva izvedba ga je nedvojbeno zaslužila.

Do kraja utakmice ostalo je još samo zadržati veliku prednost, što su "cibosi" i učinili s manjim problemima u posljednjim minutama. Nicholas je izvukao sve što mu je ostalo u rezervi i uz prateću ulogu Šiškauskasa doveo goste na samo devet poena zaostatka, 79:70 u 36. minuti, no važna trica Davora Kusa vratila je stvari iznad deset razlike i uvela Cibonu u mirniju završnicu.

Pobjedu je zaokružila Pennova precizna serija iz slobodnih bacanja, ali i njegov nesretni kraj današnjeg nastupa, kad je nakon polaganja za 91:80 ostao ležati pod košem i s grčem na licu morao napustiti igru. Na klupu je otpraćen ovacijama i s nadom da se nije dogodilo ništa ozbiljnije; sjajna večer "cibosa" nije zavrijedila nijednu lošu vijest.