Zimski sportovi

Nova lekcija profesorice Kostelić

Branimir Korać • petak, 10.03.2006.

U neravnopravnoj slalomskoj utrci u Leviju Janica Kostelić pregazila je konkurenciju i uzela pobjedu s nevjerojatnih sekundu i 47 stotinki ispred drugoplasirane Anje Pärson. Ovom pobjedom Janica se posve približila ukupnoj pobjedi u slalomu i ukupnom poretku Svjetskog kupa...

Bio je pravi užitak gledati Janičinu ne samo drugu već i prvu vožnju. Staza postavljena upravo po njenom ukusu i tu treba zahvaliti gospodi Grašiću i Martinu koji su postavljali prvu i drugu vožnju.

Zahvaljujući kiksu Marlies Schild, Janica je u drugu vožnju krenula sa 73 stotinke prednosti nad tada vodećom Anjom Pärson. Sigurno bi bilo nešto teže da je Schild završila utrku jer je Janičina prednost nad Austrijankom bila znatno manja, tek 30 stotinki. No, niti ovako se ne bunimo.

Slika 1 od 2.

Vezane vijesti

I druga vožnja kao i prva bila je postavljena baš kako Janici odgovara. Dugi ravni dio pa nešto teža, ali ritmična završnica nakon prijelomnice. Mnoge su skijašice upale u zamku na ulasku na strminu gdje su brzo gubile ritam i dosta vremena. Janica je taj dio prošla besprijekorno.

Uostalom cijelu stazu je prošla gotovo savršeno. Bez i najmanje pogreške. Iako je imala veliku prednost nad Pärson, Janica je krenula agresivno, kao da ona zaostaje za Šveđankom, a ne Šveđanka za njom. Na kraju je prednost nad najvećom konkurenticom u borbi za ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu narasla na nevjerojatnih sekundu i 47 stotinki!

Ova pobjeda ima još jaču težinu ako se zna da je dovela Janicu vrlo blizu osvajanja dva kristalna globusa. Slalomskog i Velikog za ukupnu pobjedu u Svjetskom kupu. Do kraja sezone na rasporedu su još dvije slalomske utrke, a Janičina prednost nad drugoplasiranom Schild skočila je na 140 bodova. U ukupnom poretku Pärson sada zaostaje velikih 274 boda.

Uz Janicu i Anju mjesto na postolju danas je uhvatila mlada Austrijanka Kathrin Zettel koja je za Janicom zaostala čak dvije sekunde i 65 stotinki! S tim zaostatkom u nekim ovosezonskim utrkama nije se moglo ući niti u 20 najboljih, a u Leviju je bilo dovoljno za postolje.

Ana Jelušić i Nika Fleiss odvezle su nešto bolje nego u prvoj vožnji i na kraju zauzele 15. odnosno 18. mjesto.