Prvaci brane naslov u Pragu

Branimir Korać • četvrtak, 13.04.2006.

Moskovskom CSKA i Tau Ceramici pridružili su se i branitelj naslova prvaka Europe Maccabi na Final Fouru Eurolige te Barcelona. Maccabi je u trećoj utakmici svladao u neizvjesnoj završnici Olympiakos sa 77:73, a jednu od ključnih uloga u završnici imao je naš kapetan Nikola Vujčić...

Olympiakos je bio puno teži protivnik od onog što se očekivalo. Maccabi je u svojoj Nokia Areni morao zapeti svom snagom da bi došao do Final Foura. Nošeni fanatičnom podrškom s tribina aktualni prvaci Europe u završnici su čvrstom igrom u obrani smirili razigrane Grke koji nisu bili daleko od iznenađenja.

U samoj završnici ključni trenutak dogodio se kod rezultata 76:73 za Maccabi kada Edney vraća loptu na otvorenu tricu Papamakariosu koji promašuje, a Vujčić bilježi skok i Lewis radi brzi prekršaj. "Vujo" ubacuje jedno slobodno bacanje za 77:73 i slavlje polako počinje. Lewis je praktički sa sirenom pokušao ubaciti tricu, ali nije bio precizan.

Nikole Vujčića nigdje nije bilo do 37. minute, ubacio je tek dva poena do tada, ali u posljednje tri minute ubacuje osam od Maccabijevih deset poena i odvodi branitelje naslova u Prag. Utakmicu je završio s deset poena (2/7), šest skokova, šest asistencija i tri blokade.

Uz njega kod Maccabija su vrlo dobri bili Willie Solomon s 18 poena (5/12) i Anthony Parker s 13 poena (6/14) i 13 skokova. Kod Olympiakosa Tyus Edney 14 poena (4/11) i Sofoklius Shortsanitis 13 poena (3/7) i šest skokova. Andrija Žižić za 18 minuta ubacio je dva poena (1/1) uz dva skoka.

Barcelona je Final Four izborila pobjedom nad Realom u trećoj utakmici četvrtfinala 76:70. Minutu prije kraja Real je polaganjem Rakočevića poravnao na 69:69, ali već u slijedećem napadu Basile ubacuje tricu za 72:69.

Na ulasku u posljednju minutu Bullock pokušava uzvratiti istom mjerom, ali promašuje dvije trice dok s druge strane Fucka polaže za plus pet i kraj priče.

Kod Barcelone najistaknutiji bili su Michalis Kakiouzis s 19 poena (7/10) i pet skokova i Juan Carlos Navarro s 15 poena (4/10). Real su predvodili Bullock sa 17 poena (6/16) i Rakočević sa 14 poena (4/10) i šest skokova. Marko Tomas propustio je i ovaj susret zbog problema s ozljedom.