Ni Ciprani nisu što su nekad bili...

Vedran Stilin • nedjelja, 02.07.2006.

Nakon što su prošle sezone izborili četvrto mjesto i plasman u drugo kolo Intertoto kupa, nogometaši Osijeka su danas imali europsku premijeru poslije pet sušnih godina protiv ciparskog Ethnikos Achnasa te na kraju odigrali samo mršavih 2:2...

Da, ciparska momčad Ethnikos Achnas uspjela je u Gradskom vrtu doći do iznenađujućih 2:2 te tako u uzvratnom susretu na svom terenu tražiti prolaz u treće kolo Intertoto kupa. Istina je da u današnjem nogometu ne treba nikoga podcjenjivati, međutim kada vam toliko problema stvori momčad koja je prošle godine zauzela deveto mjesto u nacionalnom prvenstvu Cipra te su zbog odustajanja svih boljeplasiranih momčadi izborili nastup u Europi, onda se zaista postavlja pitanje u čemu je problem.

Trener Ivo Šušak tijekom cijelog tjedna najavljivao je da je momčad s Cipra velika nepoznanica, ali isto tako je naglašavao da ta činjenica ne znači da se radi o lošoj momčadi. Nažalost, to je potvrđeno već u 50. sekundi utakmice kada iskusni domaći obrambeni igrač Vuica grubo griješi i tako poklanja jednu loptu Poyiadjiju čiju asistenciju sigurnim udarcem u mrežu posprema Kmetec.

Početni "hladan tuš" za domaćine pretvoren je u pravu poplavu jer je sa sučevim zviždukom nebo odlučilo dodatno zakomplicirati osječkim nogometašima da brzo vrate stvari na svoje mjesto. U četvrtoj minuti Osijek stiže do prve poluprigode no odličan ubačaj Dinjara Primorac ne zahvaća dobro glavom. Nekoliko minuta kasnije ovogodišnje pojačanje Mostarlić solo akciju okončava vrlo dobrim udarcem međutim vratar Adamović je bio spreman.

Tada je nastupilo desetak minuta stanke da bi onda jedan od najboljih pojedinaca u prvom dijelu Dinjar stvorio dvije odlične prigode za Primorca i jednom sam pokušao iz slobodnjaka s 25 metara. U sva tri navrata gostujući vratar je bio spreman, a zasigurno su mu pomogle i nespretne reakcije mladog osječkog napadača. U 34. minuti Nađ je silovito opalio s nekih 30-ak metara međutim spomenuti Adamović je ponovno na visini zadatka.

Kraj prvog dijela pripao je gostima koji u dva navrata ponovno prijete Šušnjarinom golu. Prvo je Ipavec nakon greške Nađa iz izgledne prilike šutirao pored gola, da bi zatim i strijelac jedinog gola Kmetec ponovno izašao "oči u oči" s osječkim golmanom koji srećom dobro reagira.

Drugi dio ponudio je nastavak opsade ciparskog gola. Nažalost Primorac je malo neprecizan iz slobodnog udarca u 50. minuti, a Dinjarov udarac s 30 metara Adamović uspijeva skrenuti iz okvira gola. Nakon tih prigoda uslijedilo je burnih 15 minuta koje su donijele i konačan ishod ovog neuobičajenog susreta.

U 55. minuti Mostarlić prolazi po desnoj strani i kada je već bio uz gol-liniju upućuje nisku loptu na pet metara. Gostujući igrač Pashialis pod pritiskom Primorca ubacuje loptu u vlastitu mrežu za izjednačenje i veliko slavlje pokislih domaćih navijača. Samo šest minuta kasnije korner je za Osječane. Na ubačaj s lijeve strane najviši je jedan ciparski igrač koji glavom samo uspijeva prebaciti loptu na drugu stativu gdje se odlično snalazi Vojnović čiji udarac donosi dugo priželjkivano vodstvo.

Ipak, za tmurni završetak kišnog dana pobrinuo se najbolji pojedinac današnjeg dvoboja Poyiadji koji ubačenu loptu s desne strane posprema u mrežu Osijeka za novi šok okupljenom mnoštvu. Tada je ostalo još 20-ak minuta da domaća momčad pokuša doći barem do minimalne pobjede.

Primorac je bio najbliži takvom raspletu, ali njegov udarac iskosa odlazi kraj desne vratnice. Potpuno otvorena igra Osijeka gotovo ih je stajala novog primljenog gola, međutim u jednoj situaciji Šušnjara odlično reagira da bi u drugoj već spomenuti Poyiadji odlično prsima primirio loptu i na sreću pogodio samo okvir osječkog gola.

Susret je okončan rezultatom 2:2. Na kraju možda i najrealniji ishod s obzirom na prikazano. Nažalost, istina je takva i itekako boli no ipak treba vjerovati da ova mlada momčad s Drave može za tjedan dana odigrati puno bolje i tako dohvatiti priželjkivano treće kolo Intertoto kupa.